Ujhelyi: Zuschlag intézte a pénzügyeket
Nem tudott a Fiatal Baloldal - Ifjú Szocialisták (Fibisz) egykori vezetője arról, hogy a politikai szervezetet fiktív egyesületek és alapítványok pénzelték, az általuk elnyert, nagyrészt állami támogatásokból. A Zuschlag János és társai ellen bűnszervezetben elkövetett csalás és más bűncselekmények miatt folyó perben a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon tegnap tanúként kihallgatott Ujhelyi István MSZP-alelnök egyebek mellett azt mondta: civil társadalmi szervezetekkel közös programokat valóban szerveztek, ám a Zuschlag János által működtetett finanszírozási modellről fogalma sem volt.
A korábbi tárgyalásokon több tanú is azt mondta, hogy Ujhelyinek tudnia kellett a pénzszerzési akciókról, hiszen erről még a Fibisz elnökségében is viták folytak. Az egyik vidéki ifjú szocialista azt vallotta, Ujhelyi jelezte neki, hogy az ő megyéjében is van egy szervezet, az Y Generáció Egyesület, amelyik segíthet a finanszírozási problémák megoldásában. Fodor Endre tanácsvezető bíró tényként közölte, hogy a módszer - vagyis az, hogy a civil szervezetek a pályázati úton nyert támogatásaikat mozgalmi célokra fordítják - köztudott volt.
Ujhelyi ezt tagadta. Szerinte az elnökségen belül folytak éles politikai viták, ám finanszírozási kérdésekről nem esett szó. Ujhelyi közölte azt is, hogy az akkor alelnöki posztot betöltő Zuschlag János politikai hátországépítő törekvései, sajátos vezetési módszerei, s az emiatt kipattant veszekedések is rendre napirendre kerültek.
A szervezet operatív működtetése az alelnök feladata volt - hangoztatta többször is Ujhelyi. Tehát ő intézte a napi feladatokat, így a pénzügyek is a hatáskörébe tartoztak. Ujhelyi 2002 és 2004 között állt a Fibisz élén. Hangsúlyozta, hogy akkor már elsősorban pártpolitikusként dolgozott, hiszen 2000-től az MSZP országos elnökségének tagja, majd 2002-től parlamenti képviselő volt. Így - mondta - alig látott bele az ügyekbe. Ha pedig valaki a Fibisz dolgai miatt kereste - a korábbi tanúk szerint előfordult, hogy neki is szóvá tették a finanszírozás körüli anomáliákat -, azt automatikusan Zuschlaghoz irányította.
Ujhelyi hangsúlyozta: olyannyira nem tudott ezekről az ügyekről, hogy csak 2007 szeptemberében, az első tanúkénti kihallgatásán értesült arról, hogy az ügyészség miért is folytat nyomozást. Akkor és most is azt állította: fogalma sem volt arról, hogy kizárólag a Fibisz finanszírozása érdekében bárki fiktív szervezeteket hozott volna létre. Azt is tagadta, hogy az eljárás megindulása után valakit arra szólított volna fel - amint ezt egy tanú állította -, hogy ha megidézik, bizonyos számlákról ne tegyen említést.
Az egyesületekkel és az alapítványokkal, táborozások vagy vezetőképzők szervezése kapcsán például, a tudomása szerint teljesen törvényesen működtek együtt - jelentette ki Ujhelyi István. Úgy véli, abban sem volt semmi törvénysértő, ha a civil szervezetek a pályázaton nyert támogatásokat a közös programokra fordították. Mellesleg, tette hozzá, nem csak a baloldalon jártak így el, mert a Fidesz ifjúsági szervezete a Fidelitas is hasonló módon működött. Az ügy tanulsága szerinte csak az, hogy a politikai ifjúsági szervezetek működése nem kellőképp szabályozott.
A tárgyalás után Ujhelyi lapunk kérdésére leszögezte: Zuschlag machninációihoz se a Fibisznek, se neki nincs köze. Hozzátette: ez akkor is így van, ha néhány tanú - talán a politikai bosszú okán, vagy önmagát mentendő - igyekezett őt is besározni. A politikus kiemelte, hogy soha nem tartozott Zuschlag szűkebb köréhez, és az elsőrendű vádlott őt nem hívta fel, amikor bajba került.
A két vezető mellesleg véletlenül került össze, hiszen az Ujhelyi István vezette Fiatal Baloldal és az Ifjú Szocialisták Mozgalma - amelynek Zuschlag állt az élén - 2002-es egyesülését megelőzően született az a döntés, hogy az elnököt az egyik, az alelnököt a másik szervezet adja. Ujhelyi állítja, hogy ezt követően sem volt köztük egyetértés, maradt a rivalizálás, s kapcsolatukat mindvégig éles politikai viták kísérték.