Sok kéz kell a gyümölcshöz és a pálinkához

Egyetlen nagyobb pálinkafőzde akár több száz ember megélhetését is biztosíthatja, főként nyári idényben. Számos gyümölcstermelő vállalkozás tartja el magát abból, hogy a léalmát, körtét, meggyet, barackot hosszú évek óta ugyanannak a főzdének adja le. Az üzlet mindkét fél számára előnyös: a pálinkások általában a helyszínen, készpénzzel fizetnek, nem pedig kilencven vagy százhúsz nap múlva, mint más felvásárlók. A vevő viszont biztos lehet abban, hogy a fán termett gyümölcsöt nem viszi el az orra elől egy-egy ügyesebb kupec, néhány forintos árelőnyt ajánlva: a hosszú évek óta korrekt módon működő üzletet ugyanis senki nem kockáztatja emiatt. A kapcsolatrendszer a lényegét tekintve hasonlít a tészekéhez, de a szövetkezés jóval lazább, ki-ki a maga ura.

Az újszilvási Bolyhos-pálinkafőzde jó példája ennek az együttműködésnek. Tizenöt éve bérfőzéssel kezdték, 2003-ban pedig önálló márkanévvel, saját termékeikkel is előrukkoltak. Ma már tizenhét fajta pálinkát főznek, amihez harminc termelőtől szállítják be a gyümölcsöt.

- Kora nyáron kezdünk a cseresznyével, szamócával, cigánymeggyel, faeperrel, később jön az őszi- és a kajszibarack, a vilmoskörte, a birs, majd szeptember-októbertől a szőlőfélék: a Cserszegi Fűszeres, a muskotály és az Irsai Olivér, a törköly, majd végül az alma és a vegyes pálinkák - mondja Bolyhos Zoltán, a vállalkozás vezetője. Almát egész évben főznek, ez biztosítja az üzem folyamatos működését. Ezekben a hetekben fejeződött be a tavalyi készletek utolsó mázsáinak feldolgozása, majd néhány hetes karbantartás és takarítás után a napokban már érkeznek az első szállítmányok cseresznyéből, szamócából, meggyből.

A cseresznyét, szilvát és kajszibarackot évek óta ugyanattól a ceglédi vállalkozástól, az EGE Kft.-től vásárolják. Müller István, a cég ügyvezető igazgatója azt mondja: ilyenkor, szezonban száz-kétszáz embernek biztosítanak munkát. Az étkezési célokra alkalmas, megfelelő méretű gyümölcsöt hazai és külföldi piacokra adják el, a kisebb, de még jó minőségű áru a pálinkafőzdékbe és a léüzemekbe kerül.

Egyre nehezebb azonban olyan mezőgazdasági munkásokat találni, akik a nyári hónapokban kora hajnaltól késő estig vállalják a gyümölcsszedés monotóniáját a kánikulai melegben. Régebben egy szezonban akár ezer ember is kint dolgozott naponta a földeken, igaz, akkor még a cég is ezer hektáron gazdálkodott - mondta Müller István. Mostanra négyszáz hektárra zsugorodott a területük, s ennek egy részét az idén ősztől felszámolják: a fák elöregedtek, helyettük újakat kell majd telepíteni, azt azonban már kisebb területeken oldják meg - tette hozzá az ügyvezető. A csökkenés oka, hogy a mezőgazdaságba egyre nehezebb kétkezi munkásokat találni. Korábban a határ menti magyarlakta területekről - főképp Erdélyből - érkeztek vendégmunkások, többségük azonban most már otthon is talál munkát, nem utazik a megélhetésért.

Müller István szerint itthon leginkább olyanok vállalnak gyümölcsszedést, akik megszokták a mezőgazdasági munkákat, korábban is termelőszövetkezetben vagy akár a saját háztáji gazdaságukban dolgoztak.

- Fiatalok egyáltalán nem jelentkeznek, pedig egy hónap alatt száz-százötvenezer forintot is kereshet az, aki nem lazsál, nem iszik, és van némi érzéke az aprólékos, olykor sziszifuszi munkához - mondja a mezőgazdasági vállalkozó. Hozzáteszi: ennek ellenére még az állástalan huszonévesek sem jelentkeznek hozzájuk, inkább a segélyből próbálnak megélni. Nem bízhatnak a diákmunkában sem: az építőtáborok ideje lejárt, a fiatalok nyári foglalkoztatását szervező szövetkezetek viszont egyelőre nemigen érdeklődnek a mezőgazdasági munkalehetőségek iránt.

Az újszilvási pálinkafőző vállalkozásnak viszont nincsenek munkaerőgondjai, igaz, a tizenhárom alkalmazottjuk fele eleve a családtagok közül kerül ki - mondja Bolyhos Zoltán. Náluk arányosan oszlik meg a kézi és gépi munka: a gyümölcs magozása, darálása, a pálinka főzése, majd az ital palackba töltése, címkézése géppel, de a dugózás, a válogatás, az ágyas pálinkákhoz való gyümölcsök darabolása, aszalása, majd az üvegekbe "tuszkolása" már kézzel történik.

A gyümölcsöt tehát aszalják is, nemcsak cefrézik, a Bolyhos hírét ugyanis az ágyas pálinkák viszik: aszalt gyümölcsön színesre érlelik a víztiszta párlatokat.

A vállalkozás több lábon áll: a bérfőzés folyamatosan bevételt biztosít, a kóstoltatás, a pálinka megismertetésére alapozott turizmus és vendéglátás viszont idényjellegű. A főzési szezon immáron negyedik éve ágyaspálinka-fesztivállal indul Újszilváson: az idén a 2800 lakosú Pest megyei település nyolcezer vendéget fogadott ebből az alkalomból, s egy Guinness-rekord is született: a világ eddigi legnagyobb: 54 literes, zárjeggyel is ellátott üveg pálinkáját avatták fel az ünnepségen. Az ebből kimért 2700 adag, egyenként két centiliteres cigánymeggypálinkát a jelenlévők alig egy óra alatt itták meg.

Pálinkafesztivál - szedés és főzés előtt
Pálinkafesztivál - szedés és főzés előtt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.