Baka András a főbíró
Megválasztotta az Országgyűlés Baka Andrást a Legfelsőbb Bíróság elnökévé hétfőn. A titkos szavazáson 309-en szavaztak igennel és 36-an nemmel, így a jelölt megkapta a szükséges kétharmados támogatást. A képviselők most harmadszor szavaztak Bakáról, a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi magyar bírájáról, akit a köztársasági elnök először 2008 májusában, majd idén májusban, legutóbb pedig a múlt hétfői sikertelen szavazás után jelölt a posztra.
Sólyom László a választás után elégedetten nyilatkozott. - A következő hat év közéleti klímáját jótékonyan befolyásolja, hogy Baka András a főbíró - jelentette ki a Parlamentben újságíróknak. - Az egy éve méltatlanul húzódó probléma most megoldódott - fogalmazott, hozzátéve, biztos abban, hogy az egész magyar igazságszolgáltatásnak öröm ez.
Ezt követően egy megjegyzéssel rendkívül élesen bírálta Baka elődjét, amikor kijelentette: pozitívum az is, hogy "ma végérvényesen véget ért a Lomnici-korszak". (Lomnici Zoltán hallótávolságban tartózkodott.)
Baka András az eskütétele előtt megköszönte a támogató szavazatokat, az államfő bizalmát, valamint azt, hogy bírókollégái befogadták. Közölte: nyitottabb és hatékonyabb igazságszolgáltatást szeretne.
Az elnökválasztás után az MSZP- és a Fidesz-frakció szokás szerint egymásnak esett. Ennek előzménye, hogy a múlt heti szavazásnál az előzetesen tett nyilatkozatukkal szemben valamelyikük bizonyosan nem szavazta meg Baka Andrást, és kölcsönösen szószegéssel vádolták egymást.
- A szocialista frakció a saját képviselőit megalázva, a frakcióvezetés által ellenőrzött módon szavazta meg Baka Andrást - mondta Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese. A tájékoztatón jelen lévő Mesterházy Attila, az MSZP frakcióvezetője ezt szerette volna helyben megvitatni, de Répássy kitért ez elől. Mesterházy végül azt mondta: a szocialista frakció által kitalált blöff volt a hír, hogy utólag ellenőrizhető lett volna képviselőik szavazata. (Ugyanazzal a speciális filctollal szavaztak a szocialisták hétfőn a főbíróválasztáson, hogy később darabonkénti vizsgálatot kérhessenek - ezt a hírt adta ki a szavazás közben MSZP-forrásra hivatkozva az MTI.) Az MSZP-s képviselők három szavazófülkében három külön tollal szavaztak, nem eggyel, közölte, bár azt nem fejtette ki, hogy ebben mi volt a trükk. Mindenesetre leszögezte, hogy nem sérült a szavazás titkossága.