EP-siker után bizalmi szavazás az MDF vezetéséről

Mindenféle rendbontás nélkül kezdődött az MDF országos gyűlése a Városligeti fasorban, az Édosz-székházban - szigorúan zárt ajtók mögött. Pettkó András - akit korábban kizártak az MDF-ből Hock Zoltánnal és Katona Kálmánnal együtt - megérkezett ugyan a kezdésre - egy kosár pogácsát hozott az újságíróknak -, de be nem jutott.

Pettkó közölte: nem botránypolitikus, tehát kísérletet sem tesz rá, hogy bejusson, mivel nem kapott meghívást, és nem akar semmiféle dulakodást. A politikus egy levelet adott át az utcán várakozó sajtó képviselőinek - ezt tegnap a pártvezetésnek is megküldte. Arra kéri az MDF országos gyűlését, hogy vizsgálják felül a választmány kizárásokról szóló határozatát, mely szerinte törvénysértő volt.

Dávid Ibolya - hogyan tovább?
Dávid Ibolya - hogyan tovább?

Az országos gyűlésen a legfontosabb napirendi pont a Dávid Ibolya elleni bizalmi szavazás - de az előzetes megyei körkép szerint szinte biztosan bizalmat szavaznak a párt elnökasszonyának az EP-választási siker után. De az országos gyűlés állást foglal az MDF irányvonaláról is. Információink szerint megválasztása után Dávid Ibolya "stratégiai beszédet" mond. Az MDF mögött álló tanácsadó testület a hírek szerint "már az EP-választás másnapján" összeült, hogy kidolgozza a demokrata fórum számára a megváltozott politikai helyzetnek (SZDSZ leszereplése) megfelelő stratégiát, már a parlamenti választásra koncentrálva.

Ha Dávid Ibolya elmozdítására nem is lehet számítani - a belső ellenzéknek ehhez sem pártbázisa, s Hock Zoltán kizárása után vezéralakja sincs -, kemény viták azért várhatók. Hock, Katona és Pettkó "terminátornak" titulálták Bokros Lajost, s hatására megítélésük szerintük az MDF hamarosan az "új SZDSZ" lesz. A három politikus egyébként nem tekinti magát kizártnak.

Az országos gyűlésre árnyékot vet Boross Péter levele is, amely két napja szivárgott ki; a volt miniszterelnök ebben szakított Dávid Ibolyával és a pártvezetéssel, s úgy fogalmazott: "Az út, amelyen jártok, számomra vállalhatatlan. Nekem az elvek és az eszmények többet jelentenek, mint a politikai sodródás a feltételezett siker érdekében."

"Ez sok régi MDF-est elgondolkodtatott", mondták lapunknak demokrata fórumosok. Vannak, akik még mindig arról beszélnek, hogy nem értettek egyet Bokros Lajosnak az EP-listán elfoglalt első helyével, szívesebben látták volna, ha azt Boross Péter vagy Olajos Péter vezeti. Más megyei vezetők arra figyelmeztetnek: az MDF-ben elkezdődött egyfajta "kirekesztősdi a látszategység megteremtése érdekében".

Azt nem lehet tudni, hogy ha ismét megválasztják pártelnöknek Dávid Ibolyát - Bokros Lajos szerepvállalása pedig erősödik az MDF-ben -, hányan lépnek ki a pártból. Kilépések ugyanis szinte bizonyosan lesznek, igaz, az előzetes felmérések szerint a távozók száma nem lesz számottevő.

Nagy valószínűséggel nem a néppárti, hanem az Európai Konzervatívok megalakuló frakciójához csatlakozik Bokros Lajos az Európai Parlamentben - a kérdésről ma, az országos gyűlés előtt dönt az MDF választmánya. A néppárti frakcióban erős a Fidesz-befolyás, Szájer József pedig már érzékeltette, hogy nem látnák szívesen a stratégiai tanácskozásokon az MDF EP-képviselőjét. A brit konzervatívok részéről viszont jelezték: csatlakozása esetén Bokros Lajost az EP költségvetési bizottságába, vagyis a főbizottságba delegálnák. A konzervatívok euroszkeptikusak, az MDF EP-képviselője viszont kiáll a lisszaboni szerződés mellett. De azt is mérlegelni kell, hogy az EP-lista második helyén szereplő Habsburg György a néppártiakhoz kötődik, s ha esetleg később helyet cserélne Bokros Lajossal, bonyodalmat okozhat, ha az MDF időközben kilépne az Európai Néppártból.

Pettkó ne bohóckodjon!

A Magyar Demokrata Fórum az országért valóságosan tenni akaró emberekben látja a jövőt és nem azokban, akik csak kamerák előtt hajlandók dolgozni. Pettkó András parlamenti képviselő az MDF Országos Gyűlésének helyszíne előtt tartott sajtótájékoztatón arról beszélt, olvasható az MDF Sajtóiroda közleményében, hogy mennyi munkát végzett a párt érdekében. Ezzel szemben a valóság az, hogy a Választmány, az Elnökség és a Képviselőcsoport ülésiről gyakran hiányzott. A kampányfeladatokat előbb vállalta, majd visszautasította. A többségi döntéseket nem tekintette magára nézve kötelezőnek. A tervezett frakció létrehozásáról szóló szándéknyilatkozatot nem volt hajlandó aláírni. Pettkó Andrástól azt várja az MDF, hogy ezek után adja vissza azoknak képviselői mandátumát, akiknek azt köszönheti, ahelyett, hogy a kamerák előtt bohóckodna.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.