Fúzionálnak a pécsi kórházak

A Baranya Megyei Kórház (BMK) 2010 januárjától beolvad a Pécsi Tudományegyetem (PTE) klinikai központjába. A fúziótól az érintettek javuló és takarékosabb egészségügyi ellátást remélnek.

A két intézmény - évek óta tervezett - egyesüléséről csütörtökön határozott a PTE szenátusa, illetve a Baranya Megyei Közgyűlés. A döntés értelmében a 316 ágyas, 750 embert foglalkoztató BMK a jövő év elején megszűnik, és beleolvad a pécsi egyetem klinikai központjába. A fúzió következtében létrejövő, csaknem másfél ezer ágyas, háromezer alkalmazottat foglalkoztató intézmény évente 2526 milliárd forintból gazdálkodik majd.

Kollár Lajos, a PTE klinikai központjának főigazgatója tudósítónknak úgy fogalmazott, hogy a két intézmény gyógyítókapacitásának egyesítése javítja Pécs és az egész déldunántúli régió egészségügyi ellátását. A fúzió teljes haszna azonban 2013-tól érződik majd igazán, ugyanis akkorra fejeződik be egy 12 milliárd forintba kerülő, uniós klinikafejlesztési program.

Jelenleg az egyetem klinikai központja és a BMK szétszórtan, több tucat helyszínen működik, s a fúziónak, valamint az említett fejlesztésnek köszönhetően háromnégy év múlva lényegesen kevesebb helyen összpontosul a klinikai gyógyító munka, amitől milliárdos megtakarítást várnak. A felszabaduló ingatlanok értékesíthetők, s az így befolyt pénzek további egészségügyi fejlesztésekre fordíthatók.

A klinikák és a megyei kórház egyesülése 2010-ben valószínűleg leépítésekkel jár, ám ennek mértéke Kollár Lajos szerint nem lesz jelentős, szinte csak a nyugdíjkorhatárt elérő alkalmazottakra korlátozódik.

A történethez tartozik, hogy a BMK az elmúlt években mintegy kétmilliárd forintnyi adósságot halmozott fel - ezt a mínuszt a megye még ebben az évben kiegyenlíti, így a BMK teher nélkül olvad bele az egyetembe. Az adósságot a megyei önkormányzat egy évek óta kihasználatlan ingatlanjának, a Mecsek oldalban álló, volt tüdőszanatóriumnak az eladásából akarja fedezni. Elképzelhető, hogy az öt és fél hektáros parkkal övezett épületegyüttes ebben az évben nem talál gazdára, ez esetben a megye - átmenetileg - más forrásból fizeti ki a BMK adósságát.

Csaknem biztosra vehető, hogy a baranyai megyeszékhely egészségügyi intézményrendszerének fúziója a folytatódik: évek óta létezik egy koncepció, ami beolvasztaná a pécsi önkormányzat járó betegeket ellátó rendelői hálózatát az egyetem klinikai központjába. Ismert, hogy a pécsi közgyűlésben - miután a fideszes Páva Zsolt nyert az időközi polgármesterválasztáson - megváltoztak az erőviszonyok, s az MSZP-SZDSZ-frakciók elvesztették többségüket, ám az a terv, ami a pécsi járóbetegellátást integrálná a PTE klinikáival a jelenlegi városvezetés támogatását is élvezi.

Debreceni faló Egerben

Az Egri Kórházvédők Egyesülete szerint a Debreceni Egyetem (DE) válna a HospInvest "trójai falovává", ha - mint bejelentették korábban - az egyetem, illetve a Heves megyei és az egri önkormányzat által alakítandó gazdasági társaság működtetné a jövőben az egri kórházat, közölte az egyesület szóvivője csütörtökön az MTI-vel.

Egy ilyen társaságba senki nem menne vissza dolgozni azok közül, akik a HospInvest megjelenése után elhagyták az intézményt, vagyis maradna a krónikus szakemberhiány - szögezte le Mánya Kristóf "kórházvédő". Szerinte az egyetem által, egyéb kórházak működtetésére létrehozott gazdasági társaságok ugyanazokat a szakértőket foglalkoztatják, mint a HospInvest.

Habis László, a város jobboldal által támogatott polgármestere közölte: egyelőre olyan társaság alapítását tudja elképzelni, amelyben csupán a városi és a megyei önkormányzat rendelkezik tulajdonrészszel. Nem zárta ki viszont a szakmai együttműködést az egyetemmel. (MTI)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.