Törvénytelen idősotthonok
Vajda Sándorné családi vállalkozásban 60 idős ember ellátásáról gondoskodik Kaposváron, az illetékes hatóság szerint feketén. Hét éve egyszer már a figyelem középpontjába került, mert felmerült annak gyanúja, hogy - nyugdíjuk fejében - nem megfelelően látja el az idős embereket. Az ügyben nyomozás indult, amely megállapította, hogy az intézménynek nincs működési engedélye, de az öregek és rokonaik elégedettek a magán-szociálisotthonnal. A történtek után vállalkozói engedély beszerzésével gondolta megoldani a problémát az otthont működtető család. A kaposvári önkormányzat közigazgatási irodája 2003-ban kiadta az engedélyt "szociális ellátás elhelyezéssel" tevékenységi körre.
Az utóbbi években egyre bővült, ma már négy épületben működik a magánotthon. Igaz, tavaly év végén a szociális és gyámhivatal ingatlanonként 200 ezer forintra büntette a működtetőket, mondván, az otthonnak továbbra sincs működési engedélye. A család vállalkozói engedélyét is visszavonták.
Tudósítónk - az otthonban tájékozódva - azt tapasztalta: tisztaság, rend veszi körül az idős embereket, megkapóan családias a hangulat. Az egyik ellátott, Kiss Magdolna azt mesélte: azért került ide, mert a családja kiforgatta a vagyonából, és - szemben más otthonokkal - itt befogadták több százezres vagy milliós beugró nélkül. A teljes ellátásért havi 60 ezer forintot fizet, jól érzi magát. Lakótársa, Fajtai Elemérné azt mondta: családja elől menekülve kényszerült otthonba. Először nem ide jött, de a másik helyen eltűnt a temetésére félretett 400 ezer forintja.
- Szörnyű lenne elmondani az én sorsomat - hárította el a további kérdéseket, majd hozzátette: "Hosszú évek után ide hazaérkeztem".
Az idősotthonokat családi vállalkozásban működtető Vajda Sándorné egy másik ingatlanjában egy- és kétágyas szobákban laknak a többségükben már pelenkázásra szoruló öregek - de nem érezni nyomát kellemetlen szagoknak. Ott jártunkkor találkoztunk egy aszszonnyal, aki édesanyját látogatta az intézményben. Azt mondta:
- Nem értem, miért nem azokra figyel a hatóság, akik tényleg visszaélnek az idősek kiszolgáltatottságával. Ha kell, aláírásgyűjtésbe kezdek a magánotthon megvédéséért.
Vajda Sándorné állítása szerint a kaposvári kórház, a mosdósi elfekvő intézet és a gyámhivatalok is küldenek hozzájuk időseket. Szerinte népszerű a szolgáltatásuk, mellesleg hiánypótló és tulajdonképpen állami feladatot látnak el. A bentlakók a nyugdíjuk mértéke, a családok fizetőképessége és az elhelyezés szerint havi 30-90 ezer forintot fizetnek a teljes ellátásért.
- Sok, gyakran minden életszerűséget nélkülöző követelménynek kellene megfelelnünk, hogy megkapjuk az engedélyt. Hol a gyúlékonynak titulált falépcsőt, hol a belváros közelségét, hol valami mást találnak szabálytalannak a hatóságok.
Supala Olga, a Déldunántúli Regionális Államigazgatási Hivatal Szociális és Gyámhivatalának vezetője kérdésünkre közölte: Somogy megyében hét működési engedéllyel nem rendelkező intézmény ügyében folytatnak eljárást. Ha ennek az eredménye indokolja, bírságot szabnak ki. Arra, hogy miért pont most lett probléma a hosszú évek óta hiányzó működési engedély, Supala Olga kifejtette: ezek az ügyek 2005 szeptembere óta tartoznak a szociális és gyámhivatalra. A hivatal látókörébe pedig csak 2008 nyarán kerültek az illegális szociális otthonok.
Hollósi Gabriella ellátottjogi képviselő úgy véli: nem lenne olyan jó biznisz öregek otthonát működtetni, ha a vállalkozók teljesítenék az összes követelményt. Azt mondta: Vajda Sándorné illegális otthonaiban azt tapasztalta, hogy akadt amputált végtagú idős ember, akit emeleten helyeztek el, és a tűzvédelmi szabályokat más módon sem tartották be.
- Azt el kell ismerni, hogy az ellátottak elégedettek és tiszták - tette hozzá. Szerinte ma már Somogyban van elég hely a szociális intézményekben ellenőrzött és szabályos körülmények között, amivel a családok leginkább tájékozatlanság, vagy a lakhelytől való távolság miatt nem élnek.
Tudósítónk Debrecenben is érdeklődött az idősotthonok felől. Azt tapasztalta: ott minősíthetetlen körülmények közt élnek az engedély nélkül működő intézményekben az emberek. Az elmúlt években több esetben is eljártak a hatóságok, bírságokat szabtak ki - ennek ellenére újra és újra nyílnak illegális otthonok a város különböző pontjain. Még a Budai Ézsaiás utcában is - ahol a debreceni rendőrkapitányság működik - volt ilyen intézmény.
Sikerült beszélnünk egy asszonnyal, aki feketén dolgozott az egyik illegális idősotthonban. A neve elhallgatását kérő nő azt mondta: egy háromszobás, bérelt lakásban kilenc idős ember lakott, mindannyian hetven és nyolcvan év közöttiek. A havi ellátásért átlagosan százezer forintot fizettek. Kevés és rossz minőségű ételt kaptak, az ebéd igénytelen menzai maradékra hasonlított. A szükséges gyógyszerekkel ellátták a lakókat, igaz, az ott dolgozó asszony szerint az orvosságok nem patikából származtak, hanem abból a legálisan működő szociális intézményből, ahol az illegális otthon "fenntartója" hivatalosan dolgozott.
Informátorunk véleménye szerint ugyanis csak akkor éri meg ilyen illegális tevékenységet folytatni, ha a működtetők szoros kapcsolatban állnak egészségügyi vagy szociális intézményekkel, például legális idősotthonnal. Ennek két haszna van: egyrészt egy legális idősotthon dolgozója kapcsolatba kerül olyanokkal, akik a hozzátartozójukat otthonba szeretnék utalni, másrészt a legális intézményből ki lehet lopni a szükséges orvosságokat. Mint mondta, nem jelentett tragédiát a működtetőknek, ha egy-egy illegális otthonban vizsgálódott a hatóság, mivel a város egy másik részén pár nap alatt kibérelhettek egy három-négy szobás lakást vagy családi házat, ahol a lakókat elhelyezhették.
A regionális államigazgatási hivatal szociális és gyámügyi hivatalának vezetője, Nagy Istvánné érdeklődésünkre azt mondta: lakossági bejelentésre szoktak ellenőrzést tartani egy-egy gyanús lakásban. Többnyire a szomszédok tesznek bejelentést arról, hogy váratlanul szokatlanul sok idős ember költözött melléjük, de előfordult az is, hogy az emberek a közös szeméttárolóban elhelyezett, nagy mennyiségű pelenka miatt fordultak a hatóságokhoz. Nagy Istvánné szerint az illegális otthonok nagy többségében minősíthetetlen az ellátás, a lakások zsúfoltak, az ételek nem ellenőrzött konyháról származnak, és nem megfelelő az egészségügyi ellátás. A hivatalvezető szerint szerencse, hogy eddig nem következett be egyetlen haláleset sem a rossz körülmények miatt.
A hivatalvezető elmondta: az illegális otthonokkal szembeni eljárás menete az, hogy a fenntartót kötelezik a tevékenység abbahagyására, feljelentést tesznek az ÁNTSZ-nél, és bírságot szabnak ki - legfeljebb 200 ezer forintot -, továbbá az illetékes jegyző segítségét kérik az idősek elhelyezésében. Nagy Istvánné közölte: az észak-alföldi régióból eddig csak Hajdú-Biharból jutott tudomásukra ilyen eset, Szabolcsból és Jász-Nagykun-Szolnok megyéből nem.