Orvosok nyugdíjon túl
Az egészségügyben, ahol már most is több mint négyezer ember hiányzik, a szakmai kamarák szerint katasztrófát okozhat az új szabály. Jó néhány helyen meg is szűnhet a röntgenvizsgálat, műtősnő híján még hosszabbra duzzadhatnak a tervezhető műtétek várólistái - derül ki a Magyar Szakdolgozói Kamara gyorsfelméréséből. Eszerint lesz olyan kórház, ahol a sebészeti osztályon dolgozó 7 műtősnőből 4, a 16 röntgenaszszisztens közül 9 inkább otthagyja a munkahelyét. Az orvosok, amikor tehetnék sem mennek nyugdíjba.
A gyógyítók életmódját vizsgáló Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. friss felmérése is igazolja ezt az állítást. Az orvosi hivatás nem ígér biztos jövőt, az aktív évek alatt csak nagyon kevesen képesek annyi jövedelmet félretenni, hogy biztonságot teremtsenek maguknak idős korukra. A munkabérek után befizetett járulékokkal csak alacsony összegű ellátásra szereznek jogot az orvosok. Az ötven feletti gyógyítók több mint nyolcvan százaléka így arra készül, hogy nyugdíjas kora után is dolgozni kényszerül.
- Idén már a háziorvosok 29 százaléka idősebb hatvanévesnél. A rendszerváltás óta megháromszorozódott az ilyen korú orvosok száma a praxisokban. Ma már 19 olyan kistérség van, ahol a családorvosoknak a fele nyugdíjas kora után is maradt a körzetében - mondja Balogh Sándor, az Országos Alapellátási Intézet főigazgatója.
Az állami ingyenjussként szerzett praxis, amely az időskori biztonság dédelgetett zálogának számított, gyakorlatilag eladhatatlan, aki mégis megtette, nemigen tudja elfogadni a hirtelen jött feleslegesség érzését. "Nehéz azon is túllendülni, hogy az addig minden bajukkal hozzám forduló betegek már nem állítanak meg az utcán, már nem vagyok a minden bajban segítő, csak egy leszek a többi ember közt a faluban - ad példát a lelki nehézségekből is Balogh.
Az orvosi kamara hat évvel ezelőtti felmérése szerint a nyolcvanéves orvosok közül tucatnyian még gyógyítottak. Az orvosi szakma gyakorlása általában nem korfüggő. A nyugdíjaskor utáni praxisgyakorlás nehézségét leginkább a tudás megújítása jelenti. A nyugdíjas orvost ugyan a gyógyszercégek megsüvegelik, de a kongresszusi részvételét, szakmai tanfolyamait már nem támogatják, így elvben önerőből kellene az aktívakkal azonos szintű tudást megújítani. Ha valaki abbahagyja a gyógyítást, azért teszi, mert nem tudja fizetni az újabb kreditpontot hozó tanfolyam költségét.