Negyedszerre sincs főbíró

Tegnap sem sikerült új főbírót választani, bár Baka Andrást állítólag mindkét nagy párt támogatta. Az MSZP és a kormány őt szeretné a Legfelsőbb Bíróság elnökének, s a Fideszt okolják, amiért elbukott. Újabb, név szerinti szavazást javasolnak. A Fidesz szerint a szocialisták hazudnak. Új voksoláshoz mindenesetre új jelölés kell. És jelenleg egyáltalán nem biztos, hogy az államfő erre hajlandó.

Negyedszerre sem választotta meg a parlament a Legfelsőbb Bíróság elnökét. Baka Andrást, akit az államfő először 2008 májusában jelölt a posztra, ismét leszavazták. Tegnap a szükséges 257 helyett 184-en támogatták, míg 108-an ellene voksoltak, az érvénytelen szavazatok száma 54 volt. Arra, hogy a képviselők véletlenül tömegesen "rontanák el" a szavazólapokat - a főbírót titkosan választják -, még nem volt példa. Holott szóban mindkét frakció támogatta a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának korábbi bíráját.

- Meg kell gondolni, mi értelme van újra jelölni főbírót egy ilyen parlamentnek - jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök hétfőn újságíróknak a kudarc után. Szerinte meglepő és váratlan eredményt hozott a szavazás, és miután az titkos volt, soha nem lehet majd hitelt érdemlően megtudni, mi történt. Leszögezte: a parlament súlyos csapást mért az igazságszolgáltatásra és a jogállamiságra, ráadásul szavahihetősége is megkérdőjeleződött.

- Méltatlan a jogállam egyik alapintézményével politikai játékot űzni, és véget kell vetni az üzengetésnek is - ez Baka András véleménye.

A kormány azt tartaná jónak, ha a házszabály nyújtotta eszközök felhasználásával, a lehető legrövidebb időn belül új döntés születne - közölte Molnár Csaba kancelláriaminiszter. A kabinet szeretné - mondta -, hogy egy mihamarabbi új döntéssel Bakát megválasszák főbírónak. A kormányszóvivői iroda is a demokrácia lezüllésének újabb szomorú fejezetének tartja az esetet.

"Mi értelme van újra jelölni főbírót egy ilyen parlamentnek?"
"Mi értelme van újra jelölni főbírót egy ilyen parlamentnek?"

A Fidesz és a KDNP képviselői az eredmény kihirdetése után tiltakozásként kivonultak az ülésteremből, majd hazamentek. Kutyakomédia! - jelentette ki Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese. Szerinte most már negyedszerre bizonyosodott be, hogy az MSZP az igazságszolgáltatás függetlenségét is kockára teszi a pártérdekei miatt. "Azt kell, hogy gondoljuk, hogy ez már a köztársasági elnök elleni személyes támadás" - tette hozzá. (Havasiné Orbán Máriát kétszer is hiába jelölte Sólyom, mert a szocialisták nem támogatták.)

Csakhogy a szocialisták valamit sejthettek, mert már a szavazás előtt nyílt voksolást kezdeményeztek. A frakció állítólag egységes álláspontot képviselt Baka jelölése kapcsán, és senki nem kért fölmentést a szavazás alól. A nyílt szavazást a Fidesz-KDNP, valamint az MDF és az SZDSZ is elutasította. Döntésüket azzal magyarázták, hogy a házszabálynak ellentmond a javaslat. A titkos szavazás ebben az esetben a főbíró pártatlanságát biztosító szabály, amelynek az az értelme, hogy egy kétharmaddal megválasztott, független tisztségnél ne lehessen utólag a politikai támogatottságot mérlegelni. Répássy Róbert, frakcióvezető-helyettes szerint ezzel a "színjátékkal" a szocialisták csak azt akarták bizonyítani, hogy teljes mellszélességgel Baka mellett állnak.

MSZP-s forrásaink rámutattak arra, hogy mindenki beláthatja: ők nem szavazhattak Baka ellen, a voksolás során ugyanis két szavazólapot kellett kitölteni: a főbíró mellett ugyanis az egyik szocialista jegyző kinevezésről is dönteni kellett. Figyelemre méltónak nevezték, hogy az érvénytelen szavazatok között tucatnyi akadt olyan, amely nemcsak Baka, de a jegyző esetében is érvénytelen volt; utóbbi pedig kizárja, hogy MSZP-s képviselő legyen az, aki nem támogatta a jelölteket.

A szocialisták a sikertelen szavazást követően házbizottsági ülést kezdeményeztek. Mesterházy Attila frakcióvezető kijelentette, hogy szégyen, amit a fideszesek csinálnak, "ekkora hazugságot régen nem látott a Ház". Ha a Fidesz-frakció ennyire fel van háborodva, akkor adjon lehetőséget arra, hogy nyílt szavazással döntsenek a főbírójelöltről.

A Fidesz nem akart főbírót választani - szögezte le kérdésünkre Bárándy Gergely, az MSZP szakpolitikusa. Szerinte az ellenzéki párt kivár, hogy a remélt kétharmados parlamenti többség birtokában egymaga állítson államfőjelöltet, aki majd a jobboldal számára kívánatosnak tartott legfelsőbb bírósági elnökre tesz javaslatot. Szerinte az érvénytelen szavazatok nagy száma is ezt bizonyítja, mert amikor az MSZP nemet mond valakire, nem rejtőzködik érvénytelen voksok mögé.

A Fidesz és az MSZP közötti kölcsönös vádaskodás után Tóbiás József, az MSZP frakcióigazgatója közölte: javasolják, hogy - a házszabálytól eltérve - ismét szavazzon a parlament, mert biztos benne, hogy a szocialisták igennel voksoltak. Szili Katalin házelnök viszont leszögezte, hogy a házszabály erre nem ad lehetőséget. Előbb Sólyom Lászlónak kell újra jelölnie, aztán lehet csak szavazni. Ebben az esetben újra egyeztethetnek a frakciók arról, hogy nyílt vagy titkos szavazás legyen.

Az MSZP-frakció arra kéri az államfőt, jelölje újra Bakát, és ha kell, akár egy hét múlva újra szavaznak a jelöltről. Nekik csak egyetlen feltételük van, hogy ez nyílt voksolással történjen. Az államfő hivatala egyelőre nem reagált a hírre.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.