Július 4. a függetlenség napja?

Július 4-én, a szocialisták kongresszusával egy időben új elnököt és elnökséget választ az SZDSZ. Felelőskeresés, taktikázás, helyezkedés - így "viselik" választási vereségüket a liberálisok.

Három hét múlva új elnököt és új vezetőséget választanak az SZDSZ-ben. A liberális párt országos tanácsa (ot) ugyanis a tervezettnél korábbra, július 4-re hívta össze a párt rendkívüli tisztújító küldöttgyűlését. Ezt Fodor Gábor leköszönő pártelnök és Szent-Iványi István ot-elnök közösen jelentette be szombaton.

- A küldöttgyűlés előtt a pártot irányító ügyvivői testület tagjai is lemondanak, hogy megnyissák az utat az új jelöltek előtt - mondta Fodor Gábor, aki szerint "rendezett formában" viszik végig a tisztújítást. Fodor azt is közölte, erős az elszánás bennük, hogy a mostani helyzetet arra használják fel, hogy megújulva, erős képviseletet adjanak a magyar liberalizmusnak.

Fodor Gábor a múlt heti EP-választási vereség után ajánlotta fel lemondását. Szerdán négy vezetőségi tag állt fel, szombaton az ügyvivői testület többi tagja is lemondott - jelenleg tehát Fodor ügyvezetőként irányítja a pártot, csonka ügyvezető ügyvivői testülettel a háta mögött.

Úgy tudjuk, az országos tanács ülésén hosszas vita bontakozott ki a tisztújításról, végül az az érv nyert, hogy nem halogathatják a döntést az őszig. Már csak azért sem, mert addig széteshet a párt, másfelől, addigra valamennyi fontosabb politikai döntést (a kormány további támogatása, esetleg az Országgyűlés feloszlatása, a jövő évi költségvetés előkészítése) meg kell hozni - márpedig ilyen horderejű döntéseket egy megkérdőjelezhető (az egyik lemondott vezetőségi tag szerint a választók által már meg is kérdőjelezett) legitimációjú, csonka vezetőség nehezen hozhatna meg.

Ráadásul, ha ősszel előre hozott választás lenne - ezzel márpedig érdemben számolnak az SZDSZ-ben -, akkor addigra még új programot kell írni, és új jelölteket állítani. (Ide tartozik, hogy az SZDSZ a nyár folyamán egy új politikai alapvetést készít, ennek részeként definiálják újra a kormányhoz fűződő viszonyukat is - ezt a Bajnai Gordon vezette kormány támogatására vonatkozó kérdésére válaszolta Fodor Gábor. Addig is: a kabinet válságkezelési intézkedéseit támogatni fogják.)

A párt vezetőségének többsége a szeptemberi tisztújítás mellett érvelt, hogy hagyjanak időt az új csapat felállítására és a párt újrapozicionálására. Fodor Gábor azonban gyakorlatilag kész helyzet elé állította az ot-t azzal, hogy szombaton azonnali hatállyal lemondott (ez esetben 30 napon belülre ki kell írni a tisztújítást).

Az SZDSZ-szervezetek június 23-ig dönthetik el, kit jelölnek elnöknek, a jelölteknek pedig 26-ig kell nyilatkozniuk, vállalják-e. Forrásaink sok jelöltre számítanak, de egyelőre nem látják realitását annak, hogy - főleg ilyen rövid idő alatt - "csodafegyvert" találhatnának, ráadásul a 2 százalékos párt elnöki tisztsége nem tartozik a legnépszerűbb állások közé (Fodor és Szent-Iványi valószínűleg nem indul, mint ahogy Kóka János frakcióvezető sem).

A szombati ot-ülésen egyébként kishíján lemondatták Kóka János frakcióvezetőt (igaz, a döntés formálisan a képviselőcsoporté). Fodor Gábor - a frakciótagok lecserélésére irányuló kérdésünkre válaszolva - azt mondta, az országos tanács ülésén felmerült ilyen javaslat is, de a döntést, szerinte bölcsen, elhalasztották. Azt viszont nem említette - de Vámos József később az MTI-nek nyilatkozott róla -, hogy szavaztak Kóka lemondatásáról.

Vámos, aki a két legutóbbi küldöttgyűlés óta tagja az országos tanácsnak, azt mondta, javaslatát 27-31 arányban leszavazták, négyen tartózkodtak. A politikus az MTI-nek azt mondta: javasolta azt is, hogy a küldöttgyűlés napirendjén szerepeljen egy elemzés az elmúlt évek politikájáról, valamint a párt stratégiájának, programjának és szervezeti modelljének korrekciója, végül pedig a tisztújítás. "Ezeknek a kérdéseknek az eldöntése után kell dönteni a parlamenti frakció és a Bajnai-kormány viszonyáról", nyilatkozta Vámos József.

Információnk szerint a szavazás az ülés végén volt, addigra már többen elmentek, illetve kifáradtak a hosszas vitában, ezért nem jöhetett össze elegendő szavazat Kóka leváltásához. Kóka környezetében "pancserpuccsként" értékelték a történteket, amit több megkérdezett ot-tag is Demszky Gábor főpolgármesternek tulajdonított (Demszkyt nem tudtuk elérni).

Ide tartozik, hogy egy nappal az ot-ülés előtt az SZDSZ budapesti választmánya lemondásra szólította fel Kókát, Kuncze Gábort javasolva pártelnök-frakcióvezetőnek. Egy informátorunk szerint Demszkyék, illetve az exfodorista, vezetőségi tagságáról szerdán lemondott Gulyás József és társai együttes erővel próbálják elmozdítani a frakción belül továbbra is viszonylag erős támogatottsággal rendelkező Kókát. Ez a felelősség terítésében érdekelt Fodor Gábornak sincs ellenére, még ha ezúttal személyesen nem is "állt bele" a régi konfliktusukba (hacsak nem tekinthető "beleállásnak" az a mondata, miszerint Gusztos Péter frakcióvezető-helyettes éppen azért mond le tisztségéről, hogy a párt új elnöke dönthesse el, kivel dolgozik együtt a frakcióban).

Kóka János minderről csak anynyit nyilatkozott lapunknak, hogy legfontosabb feladata ebben a helyzetben a frakció egybentartása, amúgy pedig jelenleg épp az országgyűlési frakció a párt legnyugodtabb, legműködőképesebb része.

Fodor Gábor - csonka ügyvivői testülettel a háta mögött
Fodor Gábor - csonka ügyvivői testülettel a háta mögött
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.