Gyulai strandolás bevásárlókörúttal

Van élet a magyar-román határon a benzinturizmus után is - derült ki az elmúlt napokban tett portyánkon. Évekkel ezelőtt 60-70, de volt időszak, amikor 80 forint volt a különbség egy liter benzin és gázolaj magyarországi és romániai ára között - az utóbbi javára. Akkor az árérzékeny magyar autósok hosszú sorokban kígyóztak a szomszédos ország határátkelőinél. Legutóbb tavaly októberben mentünk Romániába tankolni, akkor 45-50 forinttal volt olcsóbb a benzin és a gázolaj literje odaát. Ma "csupán" 30-40 forint a különbség. Adódik a kérdés: ezért érdemes-e átmenni Romániába? Csak ezért nem, de ha már pb-gázpalackot cserélünk, sört, cigarettát, csokoládét és rövid italt veszünk, akkor nem keveset spórolhatunk meg.

De jönnek a románok is Magyarországra. A határszéli élelmiszerboltokat "támadják meg", nagy tételben vesznek szinte mindent, de találkozni velük a gyulai és békéscsabai piacokon, valamint Békés megye strandjain is.

Még nem schengeni a határ Magyarország és Románia között, de nyoma sincs a korábbi szigornak. Kifelé menet Gyulánál átsuhanunk a magyar oldalon, csak a román határőr állít meg. Elkéri személyi igazolványunkat, és gépiesen megkérdezi: hová megyünk? Mi bemondjuk az igazat, benzinért és apróságokért. Arckifejezéséből nem lehet kiolvasni, hogy ezt hiszi vagy sem, de továbbot int.

Gyula és a túloldali Varsánd között az egy négyzetkilométerre jutó benzinkutak száma a világ élvonalában lehet. Egymás hegyén-hátán töltőállomások, mindegyik mellett kisebb vagy nagyobb üzlet található, és mindenütt lehet pb-gázpalackot is cserélni.

Fotós kollégámmal egy kisebb kútnál állunk meg. A tulajdonos szerint a nála kapható benzin - amelyért a lejen kívül forintért és euróval is lehet fizetni - jobb, mint a magyarországi. A 95-ös benzin literje 253 forint, 30-33 forinttal olcsóbb, mint a gyulai töltőállomásokon. Hasonló az árkülönbség a gázolaj esetében is.

Egy békéscsabai hölgy rövid fejszámolást végez nekünk, aminek eredménye: egy átruccanással 8-10 ezer forintot takarít meg. Hogy hogyan? Egy teli tankon 1200-1500 forint spórolható meg. A gázpalack cseréje Romániában 2500-2800 forintba kerül, míg nálunk négyezer forint, de több helyütt 4200-4500-at is elkérnek érte. Ha valaki két-három üres gázpalackkal érkezik, akkor csaknem ötezer forintot "foghat meg". Érdemes sört venni: egy kétliteres flakonban kínált 350 forintba kerül, de olcsóbb a rövid ital, a cigaretta, a csokoládé és az üdítő is. Cigarettából személyenként egy karton, míg égetett szeszes italból személyenként egy liter vihető. Ha mindent összeadunk, tényleg kijön a majdnem tízezer forintos megtakarítás. Gyuláról indulva mindez fél órán belül megjárható, így időrablónak sem nevezhető ez a magyar vásárlóknak. A benzinkút kisboltja kicsit kopott, de lejben éppúgy lehet fizetni, mint forintban és euróban.

Ezután szétnézünk a gyulai és békéscsabai boltokban és hipermarketekben, valamint a fürdőkben és piacokon. A gyulai határhoz közeli élelmiszer-áruház parkolója tele van román rendszámú autókkal. Mit vesznek a túloldalról érkezők? Majdnem mindent, azt is nagyobb tételben. Étolajat, lisztet, cukrot, húst, felvágottat, rizst, sajtot, tejet, joghurtot, bort, vajat, margarint, tésztákat, kávét és kakaót - a felsorolás korántsem teljes. S hogy mindezt miért itt veszik meg? Egyrészt, mert Magyarországon olcsóbb. Másrészt, mert a határ túloldalán élőknek az aradi hipermarketek távolabb vannak, így gyorsabban megjárják, ha átruccannak Gyulára. Kedd reggel a gyulai piacon is összeakadunk a túloldalról érkezettekkel. Ám ők nem venni, hanem eladni akarnak. A sorok között járkálva feketén árulják a cigit, a borotvapengéket és az üvegpoharakat.

Romániából érkezett turistákkal vannak tele Békés megye strandjai. A rendszerváltás ottani nyertesei márkás nyugati kocsikkal érkeznek a Gyulai Várfürdőbe, ami az utóbbi években román szótól hangos. A hangosbeszélő a magyar és német mellett már románul is tájékoztat, az összes információs tábla románul is útba igazít. A strand területén található büfékben és éttermekben mindenütt ott a román kiírás, és a vendéglősök a jól fizetők között említik a romániai vendégeket. Mint megtudtuk, a tavalyi kimagasló eredményükben és a jó látogatottsági adataikban komoly részük volt a Romániából érkezetteknek is.

- Strandlátogatással egybekötött bevásárlásra jönnek át sokan Romániából. A legtöbben reggel érkeznek, és este mennek, aki ittmarad, jellemzően egy estét tölt Gyulán, rendszerint magánszállásokon. A jövőbeni cél, hogy tovább maradjanak - mondta érdeklődésünkre Tokaji Ferenc, a Dél-alföldi Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke. Szerinte a magyarországi fürdők egyelőre versenyelőnyben vannak, de a Romániában meginduló fejlesztések miatt ez akár múló állapot is lehet.

Még mindig megéri tankolni Romániában
Még mindig megéri tankolni Romániában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.