Gripen-ügy: végleg homály?
Ha a két céggel kötött alku nyomán a brit hatóságok valóban lezárnák a British Aerospace System és a svéd Saab állítólagosan Magyarországot is érintő korrupciós ügyei miatt indított nyomozást, nálunk szinte bizonyosan nem folytatják tovább az eljárást.
A magyar ügyészség korábban vizsgálódott a Gripenek beszerzése kapcsán, ám az eljárást tavaly májusban lezárták, mert nem találtak bűncselekményre vagy a közérdek sérelmére utaló adatokat.
Christer van der Kwast, a svéd korrupciós ügyeket vizsgáló főügyész viszont éppen arról panaszkodott lapunk stockholmi tudósítójának, hogy ezzel az alkuval a britek az ő kezét is megkötötték, de üzente: a magyar, a cseh és a dél-afrikai hatóságok a saját állampolgáraik és intézményeik ellen folytathatják az eljárást. Ügyészségi források szerint erre nálunk legfeljebb akkor kerülne sor, ha külföldről jogsegélykérelem érkezne, esetleg valamilyen kétségbevonhatatlan bizonyíték kerülne napvilágra. Könnyen lehet azonban, hogy a vesztegetés - ha egyáltalán történt ilyen - mára elévült.
Időközben Alfred Mensdorff-Pouilly osztrák fegyverlobbistát, a British AeroSpace Systems kijáróembereként ismert grófot kiengedték vizsgálati fogságából, mert nem tudták bizonyítani érintettségét. Pedig mindenki őt sejtette a háttérben a BAE és a svéd Saab közös gyártmányának, a Gripen vadászgépeknek cseh (és talán) magyar eladása mögött. Másrészt állítólag ő "olajozta" meg az osztrák kormány Eurofighter-beszerzését is: utóbbit is a British Aerospace gyártja, csupán egyedül.