Álom termálországról - újratöltve
Tíz perc jut minden vendégre a köszönéstől a panaszok feltérképezésén át a kúra elrendeléséig - számította ki a gyógyfürdő medencéit és szolgáltatásait korábban elégedetten szemléző német egészségbiztosító képviselője a vizsgálatot végző orvosok tájékoztatása alapján. Udvariasan kérdezősködött még egy kicsit, majd elköszönt. A jelentős és rendszeres bevételt jelentő szerződésből így aztán nem lett semmi.
- Ez az eset nem egyedi - hangsúlyozta Mezősi Csilla turisztikai szakértő a közelmúltban megrendezett Egészségturizmus Magyarországon című konferencián, amit egy hajón tartottak.
A gyógyfürdők szolgáltatásaival, illetve az ezekhez kapcsolódó szállodák színvonalával általában elégedett vendégeknek ugyanis alig húsz százaléka tartja elfogadhatónak a termálvizes létesítményekben elérhető orvosi ellátást, illetve a szolgáltatásokat. Csakhogy a gyógyfürdők eladhatóságához - a kiváló minőségű víz és a korszerű medencék mellett - megfelelő személyzetre lenne szükség. - Sokat tanulhatnának a fogorvosoktól - példálózott Mezősi Csilla a hazai egészségturizmus sikerágazatával. - Nem medencéből és gyógyfürdőből kell többet építeni, hanem az orvosok és személyzet szemléletén kell változtatni. A gyógyvizek hatását alátámasztó tudományos kutatásokra is szükség lenne, mint ahogy ki kellene dolgozni a hazai minősítő rendszert is. Jelenleg ugyanis egyik sem létezik, így ez a termék bármennyi állami és uniós támogatást költünk rá - gyakorlatilag eladhatatlan marad külföldön - mondja.
Kereslet pedig lenne rá. Az amerikai, illetve nyugat-európai nyugdíjasok mobilak és tőkeerősek. A gyógyászati szolgáltatásokra különösen szívesen költenek. A német nyugdíjasok évente akár kétszer-háromszor is útra kelnek. Ami egy 13,4 milliós tábor esetén nem megvetendő piac, különösen, ha tudjuk, hogy 77 százalékuk külföldön vesz igénybe valamilyen kúrát. Az amerikai biztosítók már keresik az európai desztinációkat. Az előrejelzések szerint a külföldi gyógykezelés igénye az elkövetkező három évben megtízszereződik.
A magyar egészségügyi kormányzat nem feltétlenül örül az egészségturizmusnak. Ez a tehetősek és jól tájékozottak esélye a várólisták megkerülésére - magyarázza dr. Medgyaszai Melinda, az egészségügyi tárca szakállamtitkára. A küldő ország várólistája ugyan rövidül, a fogadó országé azonban nyúlik. A kapacitás ugyanis véges. Hiába fizetnek a külföldi biztosítók szép összeget a műtétért, az operációt végző csoport munkaideje véges, így a várólistán lévő kicsiny érdekérvényesítő erővel bírók jóval később kerülnek sorra. A magyar állam mindezekre tekintettel nem híve a betegvándorlást szabadabbá tévő uniós direktívának.
A páciensek áradatától egyelőre nem kell tartani. A magyar fürdők többsége a fejlesztések ellenére sem éri el a világ termálvizes létesítményeinek színvonalát, miközben az árak hasonlóak. A Széchenyi-terv keretében 50 milliárd forintot költött az állam gyógyfürdők építésére, illetve korszerűsítésére. A fejlesztések révén a szezon hossza és a medencék vízfelszíne 46 százalékkal nőtt, a vendégforgalom csak 26 százalékkal. A kihasználtság 34 százalékra esett vissza. Az egy vendégre jutó költség 30 százalékkal emelkedett.
- A Széchenyi-terv során emlegetett hétéves megtérülési idő túlzottan optimista volt - állítja Lóránt Zoltán, az Állami Számvevőszék főigazgatója. A projektek többségét nem készítették elő. A költségeket jellemzően alultervezték, az üzemeltetési kiadásokat meg sem becsülték. Az üzemeltetési költségek számos fenntartót, gazdasági társaságot és önkormányzatot sodortak a csőd szélére.
Az uniós források szétosztásáért felelős Nemzeti Fejlesztési Ügynökség mindezek ellenére továbbra is jó üzletnek tartja a fürdőépítést. Az elmúlt 2,5 évben 14,1 milliárd forintot osztottak szét erre a célra, míg a kapcsolódó szállodaépítésre további 24,5 milliárd forintot ítéltek oda. A következő pályázatig sem kell már sokat aludni, hiszen hamarosan új tendereket írnak ki - tájékoztatta a konferencia részt vevőit Mosonyi Balázs, az NFÜ idevágó pályázatokat koordináló hatóságának vezetője.
A legjobbkor indult el ez a hajó az új Széchenyi-terv előkészítéséhez - biztosította a konferenciahajón egybegyűlteket Matolcsy György, az egykori Fidesz-kormány gazdasági minisztere, a program egyik kiötlője. Hatalomra kerülésük után a terv szellemében alakítják gazdaságélénkítő politikájukat.