Labilis a magyar politikai rendszer
Aggasztónak nevezte a szélsőjobboldal előretörését az európai parlamenti választásokon a Német Külpolitikai Társaság szakértője. Jan Techau a szélsőjobb megerősödését kilenc uniós tagállamban - köztük Magyarországon is - sajnálatosnak nevezte, utalva a jelenségben rejlő kockázatokra. A jelenség okai között említette Techau, hogy Magyarországot a válság rendkívüli módon sújtotta, az ország közel állt a csődhöz. Mindez olyan időszakban történt, amikor sem Magyarországon, sem más országokban - például Romániában és Bulgáriában - még nem fejeződött be az átalakulás. Ezzel egy időben ezekben az országokban még nem alakult ki szilárd pártrendszer, ebből következően a választások hatásai mindig radikálisabbak és hevesebbek, mint a nyugat-európai államokban, ahol a pártpolitikai rendszer jóval szilárdabb alapokon áll.
"Magyarország esetében mindenképp jobbratolódásról van szó, de semmi esetre sem beszélnék a szélsőjobb felé való eltolódásról" - hangsúlyozta a Német Külpolitikai Társaság szakértője.
Magyarországon a jobbközép ellenzék földindulásszerű győzelmet aratott vasárnap a szocialisták fölött az európai parlamenti választásokon, ami megingathatja a kisebbségi kormányt és tervezett reformjainak keresztülvitelét - írta a Reuters hírügynökség helyszíni tudósításában.
A szélsőjobboldali Jobbik - kihasználva az ország mély gazdasági válsága miatti társadalmi elégedetlenséget és a jelentős arányú roma kisebbséggel szembeni ellenérzéseket - meglepően előretört. Elemzők szerint az eredmény - noha a választási részvétel csak 36,3 százalékos volt - politikájuk átgondolására késztetheti a szocialistákat.