Az LMP-nek csak tippjei vannak a szavazóikról
Főként az utolsó két hét lendülete miatt reménykedtünk abban, hogy tudunk mandátumot szerezni - mondja a Lehet Más a Politika párt szóvivője, Schiffer András. De így is elégedettek az eredménnyel, szerintük ezzel felkerültek a politikai térképre.
A Lehet Más a Politika és a Humanista Párt közös listája az ötödik legtöbb (75066) szavazatot kapta az EP-választáson, a választók 2,6 százaléka szavazott rájuk. - Markánsan megkülönböztethető alternatívát kínáltunk a politikából kiábrándult embereknek - állítja a szóvivő.
Ami a választóikat illeti, Schiffer András szerint ugyan népszerű az a "vulgárpolitológiai" vélemény, amely szerint az SZDSZ-től vettek el szavazatokat, de ez nem ilyen egyszerű. - Nem volt pénzünk kutatásra, de szerintünk az SZDSZ csak pár ezer szavazattól esett el miattunk - állítja. Hozzáteszi: a kopogtatócédula-gyűjtés és személyes beszélgetések során úgy tapasztalták, hogy inkább a kiábrándult MSZP- és régi MDF-szavazók találták meg őket. - A választóink közt egyenlő, de az előbbieknél kisebb arányban lehetnek a korábbi SZDSZ és Fidesz szavazók, valamint azok, akik az elmúlt években tudatosan nem voksoltak - mondja.
Schiffer András szerint a budapesti eredményeik nem jobbak annyival a vidékieknél, hogy pesti pártnak lehessen nevezni az LMP-t. - Egy új, kisebb ismertséggel bíró szervezet először mindig a fővárosban ér el jobb eredményeket, itt az emberek jobban figyelnek a politikára, érzékenyebben reagálnak a politikai változásokra - állítja.
Borsod és Hajdú-Bihar megyében a vártnál gyengébben szerepeltek, pedig Schiffer szerint a kopogtatócédulák összegyűjtéskor még nagyon sikeresek voltak ezekben a megyékben. - Ahol a Jobbik kiugróan jól szerepelt, ott mi gyengébben - szögezte le.
- Hogy ki is a tipikus LMP-szavazó, arról csak tippjeink vannak - mondja. Hozzáteszi: az biztos, hogy szavazóik átlagéletkora alacsonyabb, mint a parlamenti pártok szavazóié, talán még a Jobbik szavazóinál is fiatalabbak. - Emberi jogi, közjogi kérdésekben liberális, társadalompolitikai kérdésekben baloldali, de más tekintetben, például vidékfejlesztési ügyekben vagy a természeti és a kulturális örökség megőrzésének tekintetében konzervatív gondolkodásúak. Ezért találták vonzónak a programunkat - magyarázta a szóvivő, hangsúlyozva: 2010-ben is számolni kell velük.