A Jobbik a korábbi balos körzetekben a legerősebb
Az MSZP vasárnap nagyjából mindent elveszített, amit elveszíthetett: az EP-választáson 2004-ben több mint egymillió szavazatot szerzett, most ennek a felét. A pártnak akkor az összes voks 34 százaléka jutott, most mindössze 17, miközben a Fidesz-KDNP páros 47-ről 56 százalékra javított. A szocialisták területi listáira a 2006-os parlamenti választáson még 2,3 milliónyian voksoltak, ami 43 százalékot jelentett, miközben a Fidesz 42 százalékot szerzett. Ehhez képest 1,8 millió MSZP-szavazó tűnt el, bár az akkori eredményhez képest a jobboldalról is lemorzsolódtak vagy hatszázezren. Az abszolút számok a mostani, jóval alacsonyabb részvételi arány miatt nem hasonlíthatók öszsze, a baloldal számára mégis komoly figyelmeztetést jelentenek.
A közvélemény-kutatási adatok alapján nem okozott meglepetést, hogy a Fidesz szinte mindenütt toronymagasan nyer. Arra viszont kevesen számítottak, hogy egyetlen választókerület sem akad, ahol a szocialisták megszorongatták volna riválisukat. Az MSZP hátránya a hagyományosan baloldali településeken is legalább tízszázalékos. Van olyan körzet, ahol korábban ugyancsak borítékolható volt, hogy a parlamenti választáson az MSZP jelöltje nyer, most pedig 57 százalékkal maradt le a párt a 69 százalékos Fidesz mögött. A tíz megye közül, ahol 2006-ban a területi listán a legtöbb szavazatot kapták az MSZP-sek, most a Jobbik ötben a második legnagyobb erőnek bizonyult - a Fidesz mögött. A szélsőjobb így beelőzött Nógrád, Heves, Borsod, Szabolcs és Szolnok megyében.
A szocialisták - és a liberálisok - a baloldali szavazók távolmaradása miatt buktak hatalmasat - a számok alapján ez a következtetés is adódhat. Például Csepelen a részvétel 35 százalékos volt, egyes budai kerületekben viszont ennél húsz százalékkal is több. A munkáskerületként emlegetett körzetben azonban az MSZP húsz százalékkal maradt el a Fidesztől, az SZDSZ-nek pedig a voksok három, míg a Jobbiknak a 14 százaléka jutott.
Természetesen árnyalja a képet, hogy Ózdon, ahol 33 százalékkal tarolt a Jobbik - 23 százalékkal az MSZP is viszonylag jól szerepelt -, a szavazásra jogosultak alig több mint negyede adta le voksát. Hasonló volt a részvétel Kazincbarcikán is, bár ott a szocialisták harminc százalékával szemben a szélsőjobb "csak" húsz százalékot kapott. A Fidesz viszont - főként a Jobbik miatt - mindkét helyen alulteljesített.
A szélsőjobb több más baloldali "fészekben" is erősnek bizonyult. Húsz százalék fölé került Hatvanban, Hevesen, Miskolcon, Sajószentpéteren, Tiszaújvárosban, Tiszavasváriban - itt 41 százalékkal megverte a 26 százalékos Fideszt is -, miközben legutóbb ezeken a településeken egyéni képviselői mandátumot csak az MSZP és az SZDSZ tudott szerezni. Erre most legfeljebb annyi emlékeztet, hogy a szocialisták az országos átlagnál több szavazatot kaptak. Nyugat-Magyarországon ugyanakkor - mint a vasárnapi voksoláson kiderült - a szélsőjobb csak mérsékelten van jelen.