Legyen másképp, mint 1933 után
- Azok után, hogy a később államfői posztot is betöltő édesapja, Göncz Árpád előbb a kisgazdapártban, majd a rendszerváltást követően a szabad demokratákhoz kötődően politizált, ön mégis hogyan talált rá az MSZP-re?
- Édesapám liberális és szociális elkötelezettsége kezdettől fogva erős volt. Amikor visszatért a politikába, a szabad demokratáknál találta meg a helyét. A demokrácia iránti elkötelezettség és a politika mindig benne volt a családban, de az én történetem tőle valóban némiképp független. A rendszerváltás után a szociális terület irányába indultam, és egy nemzetközi alapítványt vezettem, amely a demokrácia működéséhez szükséges érdekegyeztetési módszereket oktatta, honosította meg több országban. Amikor a Medgyessy-kormányban Csehák Judit vette át a szociális tárca vezetését, felkért politikai államtitkárnak. A vállalt értékek szempontjából ez azonos édesapám értékrendjével. Pozícióim szocialista párti posztok voltak. Nem vagyok a párt tagja, de a szociáldemokrata értékek mindig közel álltak hozzám. Akárcsak az európaiak.
- Ez lenne az a plusz, amit listavezetőként hozzá tud tenni az MSZP európai politikájához? Mert nyilván nem csak azért került a névsor elejére, mert a közvélemény-kutatásokban az egyik legkedveltebb kormánypárti politikus.
- Ez is biztosan része volt a döntésnek, ahogy üzenetértékkel bírhat egyértelmű szociális elkötelezettségem is. Ebben az iszonyatos belpolitikai csatazajban mindig európai stílusú politizálásra törekedtem. Mélyen hiszek abban, hogy a csatlakozás az ország számára történelmi esély. Nemcsak az uniós források miatt, hanem az európai értékek átvétele okán is. Épp ezért sajnálatos a Jobbik és a Fidesz indulatból jövő, kirekesztő politizálása. Mindkét párt a zsigeri indulatokra építette kampányát. Kísérteties a hasonlóság a mostani és az 1933-as válság, illetve az azt követő időszak történései között. Annyi a különbség, hogy most tudjuk: a válság mindig segíti a szélsőségek megerősödését, és azt is, hogy ez hová vezethet. Európa felelőssége, hogy megóvjuk közös értékeinket, működnie kell társadalmi immunitásunknak is ezzel szemben. Nekem egyértelműen erről szól a mostani EP-választás.
- Többször is hangsúlyozta, hogy nem kívánja exportálni a belpolitikai konfliktusokat, az MSZP plakátjain mégis az adóátalakítás és a vagyonadó köszön vissza. Nem beszélve arról, hogy kisfilmjükben azzal a Megyeri híddal kampányolnak, amelynek építő alvállalkozói a mai napig nem kapták meg jogos pénzüket.
- Európa mi vagyunk, Európa belpolitika is. Ezért a belpolitikáról is kell szólnia a kampánynak, de a megfelelő arányban. Azzal van bajom, ha olyan arányban billen át, hogy azt sem tudni, milyen választásról is van szó. A mi kampánystratégiánk is menet közben alakult. Ami a Megyeri hidat illeti, a kisfilm arra akart választ adni, hogy érdemes az embernek nyitott szemmel járnia az országban, az elmúlt években ugyanis számos csoda történt - helyenként egészen fantasztikus fejlesztések valósultak meg. Mögöttük sok-sok emberi kreativitás, elkötelezettség, közösségi kezdeményezés van. Ennek alapján mondhatom: nincs olyan szeglete az országnak, amréy ne fejlődött volna az elmúlt években. Ez az ország teljesítménye, büszke lehet rá mindenki. Ezt mondtuk el a kampányban.
- A következő országgyűlési választás után várhatóan a Fidesz alakíthat majd kormányt. EP-képviselőként miként tud és akar majd együttműködni a budapesti vezetéssel?
- Hogy ki alakít kormányt, nem tudhatjuk. Az biztos, hogy a Fidesz EP-gyakorlatával szemben mi nem fogjuk Brüszszelbe vinni belső vitáinkat, függetlenül a kormány színétől. A magyar érdekeket képviseljük, együttműködve mindenkivel, akinek ugyanez a célja.