A legmagasabb fát fújja a szél
- Miért nem tűnt fel soha az uniós kék selyem a sárga csillagokkal a Fidesz EP-kampány- rendezvényein?
- Mindenki tudja, hogy európai parlamenti választásra készülünk, a piros-fehér-zöld zászlók pedig jelezték a nemzeti érdekérvényesítés fontosságát Európában.
- Miről szólt a Fidesz EP-kampánya?
- A magyar emberek minden eddiginél hangosabban és egységesebben mondhatják: elég! Elég a hazugságokból, elég a megszorításokból, elég a munkanélküliségből! Vagyis elég az európaival teljesen ellentétes politikából!
- Ez olyan mint egy plakátszöveg... A szocialisták felrótták önnek, hogy fontos szavazásokon nem volt ott az EP-ben, noha a Fidesz delegációvezetője.
- Nincs új a nap alatt, a szocialisták újra a jól ismert eszközükhöz nyúltak: vádaskodnak, rágalmaznak, személyeskednek. Érdemi mondanivaló híján támadják az első embert, de én bírom. Mindig a legmagasabb fát fújja a legjobban a szél, de a legmagasabb fának vannak a legerősebb gyökerei. 11 ezer szavazás volt Brüsszelben és Strasbourgban, én pedig három alkalommal mulasztottam.
- Például a 2007-es és a 2008-as uniós büdzsé szavazásán. És nem szavazta meg, hogy 18 hétről 20 hétre emelje az unió a szülési szabadságot.
- Háromgyerekes családapa és hatunokás nagyapa vagyok, nem kérdés tehát, hogy mi erről a véleményem... Készült egy kimutatás az európai képviselők rangsoráról, s én nagyon jó helyen végeztem. Én nem arra esküdtem fel, hogy bogarásszak a másik papírjai között... Ha becsúsztak hibák, elnézést kérek. Jó lenne, ha majd egyszer a szocialisták is így tennének a több mint 500 ezer munkanélküli, a kis- és középvállalkozások tönkretétele, az óriási államadósság vagy éppen az országot tönkretevő megszorító intézkedések miatt.
- Erről szólt a Fidesz EP-kampánya: a belpolitikáról, Gyurcsány Ferenc Bajnai Gordonná alakulásáról, a "tolvajszellemről", az "elégről"...
- Csakhogy közben egyedüli pártként készítettük el az Igen, Magyarország többre képes című, 280 oldalas programunkat. De mindenkinek tudomásul kell vennie, az embereket az viszi az urnához, hogy véleményt mondjanak a kormány munkájáról, a saját életükről. Én a legkisebb sarkát is bejártam az országnak, s azt hallottam, hogy az emberek azt mondják: elég!
- Volt olyan az öt év alatt, ami zavarta önt Brüsszelben a szocialisták magatartásában?
- A magam részéről igyekeztem tisztességes, egymást megbecsülő, kollegiális viszonyt folytatni mindegyikőjükkel. Én mindenkivel együtt tudok működni, aki kiáll a nemzet érdekeiért.
- Bokros Lajossal is? Támogatja, hogy beüljön az önök néppárti frakciójába?
- Bokros Lajos Horn Gyula posztkommunista kormányának egyik minisztere volt, aki rendkívül sok emberre nyomorúságot hozott. Bokros Lajosnak nyilván joga lehet az EPP-frakcióba ülni. Ha ekkora pálfordulásra is kész, lelke rajta.
- Jó ötletnek tartaná, hogy a magyar EP-képviselők formaruhával vagy kitűzővel jelezzék nemzeti összetartozásukat Brüsszelben?
- A nemzeti érdekek képviselete nem formaruha vagy kitűző kérdése. A magyar nyelv amúgy is gyönyörűen felöltöztet minket. A nemzeti érdekekért határozottan és hatékonyan kell fellépni, sokat kell dolgozni, egyeztetni. Az Európai Parlamentben frakciónként és nem országonként ülünk. A legnagyobb, legerősebb frakciója az Európai Néppártnak van, ezért is rendkívül fontos a nemzeti érdekérvényesítés szempontjából, hogy a magyar képviselők nagy, befolyásos csoportot alkossanak benne.