Örökbe fogadják a Nyugati téri aluljárót - videóval
Illegális árusok, koldusok, hajléktalanok, prostituáltak, aláírásgyűjtők, zenészek és hittérítők - a Nyugati téri aluljáró egy átlagos hétköznap délután. Nem csoda, hogy a járókelők nagy része leszegett fejjel, minél gyorsabban igyekszik átjutni rajta. Egy korábbi kutatás szerint a budapestiek legkevésbé az aluljárókban érzik magukat biztonságban. Mindez nemsokára talán megváltozik.
Május elején a Hajléktalanokért Közalapítvány közterület-foglalási kérelmet nyújtott be a Főpolgármesteri Hivatalhoz az aluljáró területére. A Magyar Máltai Szeretetszolgálattal közösen "örökbe fogadnák" az aluljárót, vagyis kulturáltabbá, esztétikusabbá és biztonságosabbá tennék. Ezért vállalják, hogy munkatársaik elvégzik a szükséges karbantartási munkákat, folyamatosan takarítják az aluljárót.
Mindenekelőtt pedig vállalják, hogy ellátják az aluljáróban élőket. A Szobi utca 3. alatt ma megnyíló nappali centrum egyebek mellett ezt a célt szolgálja. Az aluljáróban pedig kialakítanak egy információs pontot, hogy tudjanak a segítségről a hajléktalanok.
- Az aluljáró állapota nem csak a hajléktalanoktól olyan, amilyen - hangsúlyozza Vecsei Miklós, a Hajléktalanokért Közalapítvány kuratóriumának elnöke. Éppen ezért gondolták úgy, hogy nem állnak meg a hajléktalanok ellátásánál, a terület többi problémáját is megoldják. Ehhez persze nem elég két civil szervezet. A közalapítvány munkatársai már egyeztettek az aluljáró egyes területeinek gazdáival, a nagyobb üzletek vezetőivel, az érintett önkormányzatokkal, a BRFK, a MÁV és a BKV illetékeseivel: mindannyian támogatják az elképzelést.
- Optimisták vagyunk, a civilek folyamatos jelenléte a helyszínen, az érdekeltek egy asztalhoz ültetése csak az első lépés - mondja Vecsei Miklós. Hisznek benne, hogy egy-másfél év múlva "tiszta és derűs hellyé" válhat az aluljáró. A programjuk egyfajta "civil lázadás" a fásultság, a beletörődés ellen, hogy ez a hely már csak így néz ki.
A új centrumban konyhával, étkezővel, fürdési és mosási lehetőséggel, csomagmegőrzővel, szükség esetén ruhával és cipővel várják a hajléktalanokat. Ügyintézők segíthetnek irataik pótlásában, járandóságaik intézésében, jogi tanácsokkal is szolgálnak. A hajléktalanok mentális állapotának javítására kiscsoportos foglalkozásokat tartanak, és képzési programokat indítanak. A nappali centrumban hétköznap reggel kilenctől délután négyig várják a rászorulókat. - Intenzív ellátást kapnak, vagyis személyre szabottan segítjük, szükség esetén tovább is küldjük őket a megfelelő helyre - magyarázza az elnök. Alapszükségleteiken túl tehát a hajléktalan-életmódból kivezető szolgáltatásokat is igénybe vehetnek a rászorulók. Az intézménybe úgynevezett alacsony küszöbfeltételekkel fogadják őket, vagyis nem kell megfelelniük azoknak az előírásoknak, mint más szállókon - a kapuk mindenki előtt nyitva állnak.
- Természetesen tisztában vagyunk azzal, hogy nem ez az egyetlen problémás aluljáró a fővárosban - szögezi le Vecsei Miklós. Hozzáteszi: talán elég, ha egy helyen elkezdődik a kedvező irányú változás ahhoz, hogy más városrészek is kedvet kapjanak.
A programnak otthont adó épületet, a Szobi utca 3-at a Hajléktalanokért Közalapítvány évek óta használja. 2003-ban itt nyílt meg a 66 ember befogadására alkalmas Speciális Menedékhely. Ez alapvetően a beteg, de kórházi ellátást, ápolást nem igénylő hajléktalanok számára biztosít szállást és egészségügyi személyzetet. 2004-től itt kezdte meg működését egy 24 órás orvosi rendelő és az úgynevezett mozgó orvosi szolgálat. Ezeket egészíti ki a nappali melegedő, 400 négyzetméteren. (M. D.)