Olaszliszka ítéletre vár
2006. október 15-én Szögi Lajos autójával elsodort egy tizenkét éves kislányt Olaszliszka romák lakta alvégi településrészén. A balesetre elősiető helybeliek az autóból kirángatták és a hátsó ülésen utazó gyermekei szeme láttára agyonverték a tiszavasvári tanárt. A kislány utóbb sértetlenül került elő. A brutális bűncselekményért nyolc vádlottat állítottak bíróság elé, köztük az elsodort lány apját, édesanyját és bátyját.
A tisztánlátást rengeteg ellentmondás nehezíti, objektív bizonyíték alig áll rendelkezésre arról, hogy ki és milyen mértékben okozta az áldozat halálát. Az ügyben hét kiemelten védett tanú is szerepel, kilétük titok, személyazonosságuk megőrzésén bizonyítékok sorsa múlhat.
Jellemző adalék: az áldozat ismerősei titokban rögzítettek egy falubeli asszonnyal folytatott bizalmas beszélgetést, melyben új nevek is elhangzottak, majd a felvételt egy CD-lemezen eljuttatták a bíróságnak. Az asszony a tárgyalóteremben többször is elájult, amikor viszszahallotta saját hangját, és a hite szerint négyszemközt elmondott, rettenetes titkokat.
A Kossuth utcában, a tragédia helyszínén márványtábla, kopjafa és fénykép őrzi Szögi Lajos emlékét. Az emlékhelyet gyakran keresik fel idegen emberek, hogy az elhunyt tanár emléke előtt tisztelegjenek, vagy a történtek miatt tiltakozzanak. A szomszédok közül többen is a tábla és a kopjafa áthelyezését kérték, az önkormányzat azonban ezt elutasította. Miután az ott elhelyezett virágokat és gyertyákat valaki szétdúlta, a hivatal körbekerítette az emlékhelyet. Olaszliszkán visszatérő vendégek a Gój Motorosok Egyesületének tagjai. Az első időben a romák lakta alvégen sokan elmenekültek a motorosok demonstrációi elől, voltak, akik napokig bujkáltak a Bodrog túlpartján az erdőben.
- Olaszliszka megbélyegzett település lett, kell vagy tíz év, míg ez a név már nem a tragédiát idézi fel - véli Fekete Gyula polgármester. - Ha a falubeliektől a fogorvosnál vagy hivatalban lakcímkártyát kérnek, megbámulják őket, hogy igen, ott verték agyon a szerencsétlen tanárt. Egy államtitkár azt mondta telefonon, na, Olaszliszka, majd megnézzük, milyen támogatást tudunk viszszavonni maguktól. Szerencsére ezen már sikerült túllépni, vannak sikeres pályázataink, fejlesztéseink, de a falu ma is az előítéletek foglya.
Szögi Lajos élete utolsó útján Vámosújfaluba tartott, Zsuzsanna lányáért indult, aki a barátjánál volt vendégségben. A két család kapcsolata a tragédia óta megerősödött. A fiú családját Olaszliszkán úgy tartják számon, mint a Gój Motorosok helyi kapcsolatát. Az emlékhelylyel szemközti, a motorosok által előszeretettel használt telket a fiú könyvelőirodát vezető édesanyja, Pór Gáborné vásárolta meg.
- Bárki beállhat oda, aki Szögi Lajos emléke előtt szeretne tisztelegni, nem kell tartania attól, hogy az ott élők feljelentik, hogy rossz helyen várakozik, mint arra volt már példa - mondja. - Ez a hely arra is jó volt, hogy a helyszíni szemlén és tárgyaláson, amikor az utcát lezárták, az érdeklődők és a sajtó képviselői mégiscsak jelen lehettek.
Az asszony azt mondja, a tragédia óta rengeteg olyan emberrel megszakadt a kapcsolata, akit korábban a barátjának hitt, de legalább ugyanennyi új baráttal ismerkedett meg. Megkérdezzük, hogyan lettek barátai a motorosok.
- Az első évfordulón láttam őket először - eleveníti fel. - Szimpatikus volt, hogy idegen emberek fejet hajtanak Lajos emléke előtt. Tiszavasváriban, a temetőben megismerkedtek Lajos papájával, elmentek a házukhoz is. Ott ismét találkoztunk. Láttam, hogy Lajos lánya, a hatéves Zsófi ott ül az egyik motoros ölében, hozzábújik, összenevet vele. Azután rájöttem, hogy nincs ebben semmi különös. A törékeny, szőke kislány talált valakit, akiben megbízhat, aki megvédi, ráadásul nagy és erős, tiszteli apukáját. Innen ered a mi kapcsolatunk a motorosokkal.
Az asszony hetente felkeresi néhai Szögi Lajos emlékhelyét. Egyedül és gyalog megy, hogy lássák: nem fél. Az első napot leszámítva (nem tudott az időpontról) a tárgyalás valamenynyi napján ott volt a bíróságon.
- Azok a lények, mert embernek nem nevezhetem őket - mondja -, akik ezt a gyilkosságot elkövették, bűnhődjenek. Egytől egyig. Egész tömeg nézte végig, mi történik, de egyikben sem volt annyi jóérzés, hogy közbeszóljon: elég már! Ha lett volna ilyen, ennyi idő után kiderült volna.
A kapuk becsukódnak, a padkán üldögélők felállnak és bemennek, a leszedett antenna tányérjába pörgettyűt dobáló gyerekek hátat fordítanak az idegenek közeledtére. Nincs mit mondani, nincs miről beszélni. Az alvégen lakók nem állnak szóba idegenekkel.
Az elsodort kislány felnőtt hozzátartozói előzetes letartóztatásban várják az ítéletet. A gyerekeket Pente Józsefék fogadták magukhoz. Náluk tölti házi őrizetét a két év után a fiatalkorúak börtönéből kiengedett H. Krisztián is, miután egykori házukban már nincs se víz, se villany. Pente József tehetős és tekintélyes ember az olaszliszkai romák között. A férfi lomizó vállalkozó, az udvarán boltot rendezett be a Németországból hozott bútorok árusítására, kisteherautójával hetente ötezer kilométert tesz meg, de BMW-je is van, és nyolc szép lovat tart. Rövid gondolkodás után rááll a beszélgetésre, de fényképezni nem engedi magát. Azt mondja, nemrég egy fekete terepjáróból fotózták a házukat, de amikor kiszaladtak, az autó elhajtott.
- Ha megkérdezik, hová való vagyok, azt felelem, Tokaj környékére - mondja. - Németországban egy horvátországi cigány ismerősöm nem hagyott békén, mondjam már meg, hol lakom. Hát Olaszliszkán. Te jó ég, mondja, ezt itt ne reklámozd, még azt hiszik, valami közöd van ahhoz a szörnyűséghez. Hát nem reklámozom.
Pente József felesége az elsodort kislány édesapjának a testvére. A vádlottak többsége közeli rokon, a harmadrendű vádlottat, Sz. Andrást pedig afféle fogadott fiaként kezelte a férfi, saját fiaival együtt taníttatta.
- Nyíregyházára kellett volna bútort vinni, hívtam a Bandit, hogy jó lenne indulni - eleveníti fel. - Ötször csörgettem, ötször kinyomta a telefont. Negyedóra múlva ő hívott: Józsi bácsi nagy a baj, megvertünk egy embert, lehet, meg is halt. Odasiettünk, ott volt az a szegény ember vérbe fagyva. Bandi már a rendőrautóban ült, nem is beszélhettem vele. A fiaim utánajártak az eseményeknek, egy tanúval készítettek egy hangfelvételt, amelyen elhangzik, hogy amikor a tanár úr utoljára felült, ki rúgta fejbe. Ezt egy magnószalagra kimásolva beadtuk. Közben megdöbbenve halljuk a bíróságon, hogy egyik vádlottat, aki korábban vasvillával támadt a saját apjára, és egy időben uzsorakölcsönökkel is foglalkozott, a védője békés sporthorgászként emlegeti. Hát én majdnem agyvérzést kaptam. Mikor kimentem a folyosóra, hallom, hogy az egyik motoros telefonál: menni kell megint Olaszliszkára, mutatni magunkat.
Kitti, a két és fél éve elsodort kislány most végez az általános iskolában. Kitűnő tanuló, ősztől gimnazista lesz. Hogy hol, azt Pente József nem mondja meg. Jobbnak látja, ha titok marad.