Nyolcvanéves tanuló az ügyfélkapuban

A közeljövőben az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében beadott támogatási kérelmeknek is mind nagyobb részét kéri elektronikus formában a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal. Jelenleg egy tanulási és együttműködési folyamat zajlik, amelynek sikere megkönnyíti az elbírálást, és felgyorsítja a támogatások kifizetését.

Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) keretében 2009-ben nyolc újonnan megnyíló jogcímre kérik majd elektronikusan beadni a pályázatokat. Tavaly a gépbeszerzések esetében már a vidékfejlesztés területén is sikeresen debütált a digitális ügyintézés. Csongrád megyében például általános mezőgazdasági gépbeszerzésre 260, kertészeti gépek beszerzésére 200 támogatási kérelem érkezett be ebben a formában. Pádárné Barna Julianna, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) szegedi irodájának osztályvezetője szerint az elektronikus űrlapon nem lehet elkövetni sem formai, sem számszaki hibákat. Az is az előnyei közé tartozik, hogy a hivatalban már nem kell számítógépre vinni a kérelmeket. Schultz József, az MVH szegedi irodájának a területalapú támogatási kérelmekkel foglalkozó osztályának vezetője ezt kiegészíti azzal, hogy az európai uniós csatlakozás után a papíron beadott pályázatokat heteken át, két műszakban kellett begépelni, ami újabb hibalehetőséget jelentett. A területalapú támogatásoknál olyannyira bevált a digitális rendszer, mondja Schultz József, hogy míg 2004-ben a pályázatok 30 százaléka formai hibás volt, 2009-ben a több mint 13 ezer Csongrád megyei igénylés közül mindössze tízet kellett visszaküldeni hiánypótlásra. Ami a területalapú támogatások esetén ilyen jól működik, az működni fog a vidékfejlesztési támogatások esetében is.

Horváthné Kővágó Erika: Emberi tapasztalatra, szakértelemre mindig szükség lesz
Horváthné Kővágó Erika: Emberi tapasztalatra, szakértelemre mindig szükség lesz

Az MVH-ban a hivatal működésének kezdete óta célnak tekintik a számítógépes kultúra fejlesztését. Kiváló az együttműködés a fejlesztési főosztály és az informatikai fejlesztők között. Előbbi a "megrendelő", utóbbi a "szállító", aki elkészíti az egyes támogatási jogcímek igénylésére és feldolgozására használható számítógépes programokat. Ersók Norbert, a fejlesztési főosztály helyettes vezetője szerint az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alapban (EMVA) szereplő jogcímek esetében jelentős különbség van az egyes uniós tagországok között. Van olyan ország, amely csak 3-4 jogcímet, fejlesztési területet támogat, Magyarország viszont mintegy 50-et. Nincsenek tehát könnyen átvehető európai minták. Az ÚMVP-ben meghatározott jogcímeket (támogatási területeket) fokozatosan teszik elérhetővé, közülük eddig 28 került szakaszosan megnyitásra. A végső cél, hogy mindent, amit lehet, elektronikus formában intézzenek. Ez azonban hosszú folyamat, és fontos, hogy milyen jogcímeket vesznek előre.

Wellisch Péter, az MVH informatikai fejlesztésekért felelős vezetője kiemelte, hogy a speciális programokat a támogatást igénylők könnyen tudják kezelni, de ugyanilyen könynyen tudja a beérkező adatokat feldolgozni a hivatali apparátus is. Az informatika "tükröt tart a működési rendszer elé" - állítja Wellisch Péter. Hozzáteszi: nem igazán jó az a hivatali rend, amelyet az informatika nem tud leképezni, hiszen ennek oka jellemzően a nem kellően definiált folyamatokban keresendő.

A klasszikus vidékfejlesztési célok - például a falusi turizmus és a helyi mikrovállalkozások fejlesztése, falumegújítás, a vidéki tárgyi örökség megőrzése - az ÚMVP harmadik tengelyén szerepelnek, és egy részük nehezen formalizálható. Horváthné Kővágó Erika, a pályázatírással, szaktanácsadással foglalkozó Csongrád Megyei Agrár Információs, Szolgáltató és Oktatásszervező Kht. (közkeletű nevén: Agrár Kht.) projektmenedzsere szerint ezen a területen mindig lesznek olyan tartalmak, amelyek elbírálásához emberi szakértelem, tapasztalat, életismeret szükséges, tehát a komputer csak korlátozott segítséget adhat - a formalizálható adatok, kódszámok kezelését azonban itt is megkönnyíti a számítástechnika. Egyébként a legmagasabb fokú elektronizáltság mellett is mindig maradnak olyan iratok - például meghatalmazások, számlák, szakmai végzettséget igazoló bizonyítványok -, amelyeket papír formában kell mellékelni a kérelmekhez. Legalábbis egy darabig még biztosan.

De mit szólnak a számítógépesítéshez a támogatást igénylők? Egy részük ugyan túlzottnak tartja a bürokráciát, a többség azonban abban érdekelt, hogy felgyorsuljon a kérelmek elbírálása és a kifizetés. Ezért elfogadják, hogy ezt a célt ezzel az eszközzel lehet elérni. Az elektronikus rendszer használatához mindenütt elérhető támogatást is kapnak az igénylők: a falugazdászok, az agrárkamarai szaktanácsadók, a Helyi Vidékfejlesztési Irodák díjtalanul segítenek kitölteni a szükséges elektronikus űrlapokat. Az Agrár Kht. ennél többet is nyújt a hozzá fordulóknak: náluk ugyan fizetni kell a szolgáltatásért, de megtanítják a rendszer használatára a kérelmezőt, hogy aztán az később segítség nélkül, egyedül intézhesse az ilyen természetű ügyeit - tudtuk meg Horváthné Kővágó Erikától.

A digitális ügyintézést - tekintve, hogy az egy közös tanulási és együttműködési folyamat - sokféle formában támogatja az ÚMVP. Például a szaktanácsadónak kifizetett díj 80 százalékára pályázni lehet, amit a számla bemutatása mellett visszatérítenek. A tervek szerint ősszel indul a Gazdanet program, amelynek keretében számítógépre, internet-telepítésre és -előfizetésre, valamint oktatásra is lehet támogatást kapni. Az Agrár Kht. már rendezett két számítógépes tanfolyamot - zömmel 40 év fölöttiek vettek részt rajta, közülük sokan életükben először fogtak egeret a kezükbe.

A legidősebb tanuló 80 éves volt, és élete első e-mailjét Horváthné Kővágó Erikának küldte. Egyetlen szó volt a levélben: köszönöm.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.