Széttüzelt EP-listavezetők
Közös asztalhoz ültek tegnap az Országház Delegációs Termében a parlamenti pártok EP-listavezetői: Göncz Kinga (MSZP), Schmitt Pál (Fidesz- KDNP), Szent-Iványi István (SZDSZ) és Bokros Lajos (MDF) az európai ügyek bizottsága előtt ismertették választási programjukat.
Az esemény különös fordulata az volt, hogy a listavezetők nemigen vitatkoztak egymással, a bizottság képviselői viszont oda-vissza "tüzeltek". Kocsi László (MSZP) azt hozta fel például, hogy Schmitt Pál rendszeresen hiányzott fontos EP-szavazásokról, akkor is, amikor például a pénzügyi válság elleni küzdelem egyik irányelvéről voksoltak. Megszavazott viszont olyan határozatot, amely a kiküldött munkavállalók lehetőségeit szűkítette volna. A Republicon Intézet felmérése kapcsán azt is felvetette, a Fidesz EP-delegációja alulteljesített, gyenge volt.
- Volt, hogy hiányoztam, de nem olyan mértékben, ami kiverte volna a biztosítékot - így reagált Schmitt Pál, aki azzal mentette, "ami menthető", hogy sok más tisztsége is van, például a Nemzetközi Olimpiai Bizottságban. A szintén MSZP-s Szűcs Erikának arra a felvetésére, hogy a belpolitikáról szól a Fidesz-kampány és a "rossz kormányzásról", Schmitt Pál ténykérdésnek nevezte, hogy Magyarország gazdasági fejlődése 9 százalékos volt az EU-csatlakozás óta, míg Szlovákiáé 36 százalékos, az európai átlag pedig 16 százalék. Szanyi Tibor (MSZP) megjegyezte: méltatlan, hogy a Fidesz azt sugallja, az EP a nemzeti érdekképviselet fóruma. Schmitt Pál úgy vélte, hogy "az is". A "nemzeti szennyes" kiteregetéséről pedig úgy fogalmazott: "így is van, úgy is van", néha az ember végső elkeseredettségében, például a kisebbségi jogok kérdésében európai fórumon tiltakozik. Arra az észrevételre nem reagált, hogy Áder János (Fidesz), aki minden valószínűség szerint EP-képviselő lesz, "arcpirítóan" rosszul beszél angolul. Arra pedig Schmitt Pál nem tudott válaszolni, hogy ha a Fidesz kormányra kerül, akkor hírek szerint "néhány hónap múlva" hazajön Deutsch Tamás és néhány fideszes EP-képviselő Brüsszelből. A fideszes listavezető ugyanakkor leszögezte, hogy "valamennyi listavezető ugyanarról az Európáról" beszél. - Én maximálisan egyetértek például Bokros Lajos alapvető téziseivel is - tette hozzá.
Ehhez képest párttársa, Pelczné Gáll Ildikó "nemzetellenesnek" nevezte azt, hogy Bokros Lajos programjának ismertetésekor arról beszélt: úgy tűnik, a közös uniós agrárpolitika nem tartható fenn, mert nem szolgálja a globális hatékonyságot és a szolidaritást. - Egy magyar EP-képviselőnek a nemzeti, és nem a globális érdekeket kell képviselnie - szögezte le Pelczné. Bokros Lajos e megjegyzést nem tartotta érdemesnek kommentálni.
Pelczné aztán Göncz Kingához fordult: megkérdőjelezte a kormány válságkezelésének eredményességét, s a rossz gazdasági mutatókat sorolta.
- Ha lenne egy órám, szívesen elmondanám részletesen is, miért volt gyors és hatékony a kormány válságkezelése - így reagált a volt külügyminiszter, aki azt is megjegyezte, hogy az EU-források 30 ezer munkahelyet mentettek meg. Az MSZP listavezetője visszautasította azt a fideszes megjegyzést, hogy Gyurcsány Ferenc uniós fellépésével probléma lett volna, de azt is, hogy mint külügyminiszter olyat mondott volna, miszerint "a kisebbségi jogokkal nincs semmi baj Szlovákiában". - Ellenkezőleg, kisebbségi törvényt szorgalmaztam - emlékeztetett.
Szent-Iványi István, az SZDSZ listavezetője arról beszélt, hogy pártja fő üzenete a kirekesztés és a gyűlölet elleni fellépés.
Csak a parlamenti pártok EP-listavezetői kaptak meghívást az európai ügyek bizottságának ülésére, a többi, hivatalosan is listát állító párt nem. Szabó Tímea, a Lehet Más a Politika listavezetője jelen volt ugyan a meghallgatáson, de fel nem szólalhatott. Szabó szerint a bizottság feladata az lenne, hogy a közvéleményt kiegyensúlyozottan tájékoztassa az induló pártok EP-programjáról, és mivel ez nyilvános esemény, így joga volna felszólalni minden listavezetőnek. Megjegyezte, hogy az MDF-nek frakciója sincs, mégis részt vehetett az ülésen. Az LMP listavezetője szerint reálisan 1-2 képviselői helyet szerezhetnek a választáson. Úgy vélte, sikerült kitörniük a fővárosi értelmiségi körből, hiszen az általuk összegyűjtött 30 ezer kopogtatócédula fele vidékről jött. (MTI)
Van olyan kérdés, amiben egyetértenek
Göncz Kinga a magyar európai parlamenti képviselők nemzeti összefogására tett 12 pontos javaslatot. Egyetértés végül nem erről, hanem egy másik javaslatáról alakult ki; arról, hogy a jövőben az EP-képviselők az Országgyűlésben évente legalább kétszer nyílt közmeghallgatáson számoljanak be uniós munkájukról. Schmitt Pál ezzel "maximálisan egyetértett". Szintén egyetértés mutatkozott a munkahelyek megőrzésének és teremtésének, valamint a kis- és közepes vállalkozások erősítésének prioritásáról; hasonlóképp a kutatás-fejlesztés és az európai energiabiztonság terén.
Némi hangsúlyeltolódás érezhető volt ugyanakkor a termőföld magyar kézben tartásáról, ezt Schmitt Pál határozottan képviselte, de Göncz Kinga is megemlítette a vállalások között. Szent-Iványi István szerint viszont szükséges a reform, mert a jelenlegi támogatások a "nagybirtokosok érdekeit" szolgálják. Bokros Lajos közölte: Magyarország biztosan nem talál szövetségest ahhoz, hogy a korlátozást 2011 után is fenntartsa, mert ez egyszeri dereguláció volt.