Fővárosi MSZP-lista a béke reményében
A kezdeti, erősen kritikus belső hangok ellenére simán "átment" az MSZP - a következő országgyűlési választásokra készült - budapesti területi listája; a névsort a küldöttgyűlés tegnap 107 igennel 45 nem ellenében véglegesítette. A Népszabadság információi szerint érdemben a XIII. kerületi pártszervezet szólalt fel a lista öszszeállítása ellen, mondván nem időszerű azt véglegesíteni - hiszen a következő választásokat még ki sem írták. Szerintük a névsor "jól kivehető érdekek, és nem értékek mentén" született. A XIII. kerületiek egységesen léptek fel már korábban is a lista ellen Szanyi Tibor országgyűlési képviselő és Tóth József kerületi polgármester (szintén parlamenti képviselő) vezetésével.
A fővárosi lista a jelenlegi erőviszonyok szerint az első öt-hat helyezettnek ígér biztos képviselői helyet, a tizedik pedig még okkal reménykedhet a bejutásban.
Lendvai Ildikó pártelnök az első helyezett a budapesti szocialista névsorban, a második Burány Sándor, a fővárosi MSZP elnöke, majd Hagyó Miklós és Horváth Csaba főpolgármester-helyettesek, Molnár Zsolt és Steiner Pál következnek. Bárándy Gergely a 11., Molnár Gyula (korábbi fővárosi pártelnök) a 18., Szanyi Tibor a 23., Csizmár Gábor volt miniszter a 26. helyet kapta. Jó helyen szerepelt eredetileg Budai Bernadett kormányszóvivő, aki az első verzió szerint a 15. pozíciót kapta volna, de végül "helyet cserélt" Komássy Ákossal, korábban FiB-elnökkel. Budai így visszacsúszott a 19. helyre. Komássyt elsősorban a pártvezetés "tolta", mellette szólt korábbi teljesítménye és az ifjúsági kvóta kötelezettségei is. Szintén előrébb sorolták Havas Szófia képviselőt és Szabó Zoltánt az eredeti összeállításhoz képest: előbbi szavazatára a fővárosi költségvetés elfogadásához (is) szükség volt, ráadásul a nőtagozat erősen lobbizott érte, míg Szabó azért sorolódott feljebb, mert időközben eldőlt, hogy a VII. kerületben egyéni jelöltként is megméretheti magát. A XIII. kerületiek mellett korábban a VII. kerületi szervezetben is erősen ellenezték az idő előtti listaállítást, de ez elsősorban a fővárosi pártvezetésnek és annak szólt, hogy a budapesti elnökség szerintük "nem állt ki érdemben" Hunvald György mellett. Ezek a belső feszültségek azóta rendeződni látszanak.
Nyílt titok, hogy a budapesti vezetés azért gyorsította fel a jelöltállítási folyamatot, hogy elejét vegye az EP-választás után várható esetleges belső feszültségeknek. A feltételezhető vereség ugyanis személyi kérdéseket is kinyithat, akár rendkívüli tisztújításhoz is vezethet. Ezért - a pártvezetés szerint - jobb most lezárni ezt a kérdést. Tény ugyanakkor, hogy a párt alapszabályának értelmében egy tisztújítás után új listát lehet állítani. Ez azonban most nem tetszik valószínűnek, mert a listaállítás folyamata azt mutatja, hogy Burány Sándor elnök posztja erős, és a fővárosi pártirányításban befolyásos Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes is megkerülhetetlen. Mindezt mutatja, hogy senki nem volt képes alternatív listát állítani a küldöttgyűlésen, ehhez ugyanis a küldöttek minimum egyharmadának támogatása kellett volna. Ez - illetve ennél több - csak a jelenlegi vezetésnek volt meg.