Visszaélés a szolgálaton kívüliséggel?

Ha lezárul a Draskovics Tibor által elrendelt vizsgálat, akkor az ügyészség asztalára kerül a Tettrekész Szakszervezete és a Jobbik együttműködésének ügye - mondta Bencze József a Nol TV-nek. Az országos rendőrfőkapitány tegnap a Népszabadság Online olvasóinak kérdéseire válaszolt.

Az ORFK vezetése egyértelműen elítéli a Jobbik Magyaroszágért Mozgalom és a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete közt létrejött megállapodást, mivel a szakszervezet tagjainak többsége hivatásos rendőr - válaszolta tegnap a Nol Fórumon egy kérdésre Bencze József. Az országos rendőrfőkapitány szerint a szakszervezet főtitkára hivatásos rendőr, aki a Jobbik EP-képviselőjelöltje, s a választásig szolgálati viszonya szünetel, mentelmi jog illeti meg.

- Sajnálatos, hogy ezt a "szolgálaton kívüliségi helyzetet" kihasználva a szakszervezet nevében párttal kötött megállapodást - szögezte le Bencze -, amely sérti az alkotmánynak a rendőrség politikamentességéről szóló rendelkezéseit. Emlékeztetett: kétszer is nyílt levélben szólította fel a Tettrekész főtitkárát, tartózkodjon a politikai jellegű szerepvállalástól. Bencze elismerte, hogy munkáltatóként csak korlátozott lehetőségei vannak a Tettrekész tevékenységének vizsgálatára. A Draskovics Tibor rendészeti miniszter által elrendelt vizsgálat során feltárt tényeket azért átadják majd az ügyészségnek.

Arról, nyugodt szívvel küldi-e ki a rendőreit például a Jobbik félkatonai szervezetének számító Magyar Gárda demonstrációjának biztosítására annak tudatában, hogy ötezer rendőr a Jobbikkal szövetkezett Tettrekész tagja, azt mondta: - Abból, hogy a szakszervezet vezetői megállapodtak a Jobbikkal, még nem következik, hogy a tagság is szimpatizál velük. Biztos abban, hogy a rendőrök pártszimpátiájuktól függetlenül, esküjük szerint teszik a dolgukat.

Több kérdést is feltettek a Nol olvasói a romák elleni támadások ügyében elrendelt nyomozásokról. A főkapitány leszögezte: a rendőrség továbbra is presztízskérdésnek tekinti a romák orgyilkosainak elfogását. Egyfajta rendőri védelem alá vonták azokat a településeket, amelyek az orgyilkosok potenciális célpontjai lehetnek. Folyamatos kapcsolatot tartanak a települések kisebbségi önkormányzataival, hogy a környezetük biztonságáért tenni akaró romák inkább a polgárőrség keretében segítsék a rendőrséget, ne szabadcsapatokba verődve. Előfordult, hogy a családjukat féltő romák önbíráskodásra ragadtatták magukat. Szeretnék megelőzni a hasonló eseteket. Az interneten több olyan "lista" is van, amelyek állítólag romák által elkövetett bűncselekményeket taglalnak: rablásokat, lopásokat, támadásokat. Bencze leszögezte: a rendőrség nem vezet nyilvántartást az elkövetők etnikai hovatartozásáról. Azt sem hozzák nyilvánosságra, amikor - például a rabosítás során - az elkövető nyilatkozik róla.

Több olvasó a tábornok személyes véleményét kérdezte arról, hogy a média az elhárítás tisztjeit, főképp a rendszerváltozás előtt szolgálatot teljesítőket spicliknek nevezi. Bencze emlékeztetett rá, hogy a rendszerváltozás után egyfajta politikai konszenzus alakult ki, hogy a III/III-as ügynökök listáját nyilvánosságra kell hozni. Ma már a III/II-es főcsoportfőnökség egykori munkatársaival összefüggésben is megfogalmazódnak hasonló igények a nyilvánosság előtt. Ezeket a vitákat a rendőrség némi aggodalommal figyeli. Az eddigi polémiák ugyanis azt okozták, hogy a rendőrség bűnügyi szolgálatát információkkal ellátó ügynökhálózat fokozatosan felszámolódott. Az informátorok úgy érezték, joggal tarthatnak attól, hogy ma még államtitoknak minősülő tevékenységük egyszer valamilyen politikai megfontolásból nyilvánosságra kerülhet.

Bencze József országos rendőrfőkapitány
Bencze József országos rendőrfőkapitány
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.