Visszaélés a szolgálaton kívüliséggel?
Az ORFK vezetése egyértelműen elítéli a Jobbik Magyaroszágért Mozgalom és a Tettrekész Magyar Rendőrség Szakszervezete közt létrejött megállapodást, mivel a szakszervezet tagjainak többsége hivatásos rendőr - válaszolta tegnap a Nol Fórumon egy kérdésre Bencze József. Az országos rendőrfőkapitány szerint a szakszervezet főtitkára hivatásos rendőr, aki a Jobbik EP-képviselőjelöltje, s a választásig szolgálati viszonya szünetel, mentelmi jog illeti meg.
- Sajnálatos, hogy ezt a "szolgálaton kívüliségi helyzetet" kihasználva a szakszervezet nevében párttal kötött megállapodást - szögezte le Bencze -, amely sérti az alkotmánynak a rendőrség politikamentességéről szóló rendelkezéseit. Emlékeztetett: kétszer is nyílt levélben szólította fel a Tettrekész főtitkárát, tartózkodjon a politikai jellegű szerepvállalástól. Bencze elismerte, hogy munkáltatóként csak korlátozott lehetőségei vannak a Tettrekész tevékenységének vizsgálatára. A Draskovics Tibor rendészeti miniszter által elrendelt vizsgálat során feltárt tényeket azért átadják majd az ügyészségnek.
Arról, nyugodt szívvel küldi-e ki a rendőreit például a Jobbik félkatonai szervezetének számító Magyar Gárda demonstrációjának biztosítására annak tudatában, hogy ötezer rendőr a Jobbikkal szövetkezett Tettrekész tagja, azt mondta: - Abból, hogy a szakszervezet vezetői megállapodtak a Jobbikkal, még nem következik, hogy a tagság is szimpatizál velük. Biztos abban, hogy a rendőrök pártszimpátiájuktól függetlenül, esküjük szerint teszik a dolgukat.
Több kérdést is feltettek a Nol olvasói a romák elleni támadások ügyében elrendelt nyomozásokról. A főkapitány leszögezte: a rendőrség továbbra is presztízskérdésnek tekinti a romák orgyilkosainak elfogását. Egyfajta rendőri védelem alá vonták azokat a településeket, amelyek az orgyilkosok potenciális célpontjai lehetnek. Folyamatos kapcsolatot tartanak a települések kisebbségi önkormányzataival, hogy a környezetük biztonságáért tenni akaró romák inkább a polgárőrség keretében segítsék a rendőrséget, ne szabadcsapatokba verődve. Előfordult, hogy a családjukat féltő romák önbíráskodásra ragadtatták magukat. Szeretnék megelőzni a hasonló eseteket. Az interneten több olyan "lista" is van, amelyek állítólag romák által elkövetett bűncselekményeket taglalnak: rablásokat, lopásokat, támadásokat. Bencze leszögezte: a rendőrség nem vezet nyilvántartást az elkövetők etnikai hovatartozásáról. Azt sem hozzák nyilvánosságra, amikor - például a rabosítás során - az elkövető nyilatkozik róla.
Több olvasó a tábornok személyes véleményét kérdezte arról, hogy a média az elhárítás tisztjeit, főképp a rendszerváltozás előtt szolgálatot teljesítőket spicliknek nevezi. Bencze emlékeztetett rá, hogy a rendszerváltozás után egyfajta politikai konszenzus alakult ki, hogy a III/III-as ügynökök listáját nyilvánosságra kell hozni. Ma már a III/II-es főcsoportfőnökség egykori munkatársaival összefüggésben is megfogalmazódnak hasonló igények a nyilvánosság előtt. Ezeket a vitákat a rendőrség némi aggodalommal figyeli. Az eddigi polémiák ugyanis azt okozták, hogy a rendőrség bűnügyi szolgálatát információkkal ellátó ügynökhálózat fokozatosan felszámolódott. Az informátorok úgy érezték, joggal tarthatnak attól, hogy ma még államtitoknak minősülő tevékenységük egyszer valamilyen politikai megfontolásból nyilvánosságra kerülhet.