Ha magas a Zagyva, tilos a peca
- Kár bedobni, víz is alig van a mederben, nemhogy hal - legyint az egyik horgász a Tisza és a Zagyva szolnoki torkolatánál. Ezen a partszakaszon most csak kutyákat sétáltatnak, itt-ott pihenő párok hevernek, a pecások inkább máshol, a Holt-Tiszánál, a milléri mesterséges tavon, esetleg a Tisza-tó környékén próbálkoznak. Emberünk is csak szemrevételezni jött a folyót, botot se hozott magával.
Néhány hete, április közepén nagyobb szerencséjük lett volna a horgászoknak a szolnoki Zagyva-szakaszon is: magasabb volt a vízállás, s ilyenkor a Tiszából a torkolatnál szinte "átömlenek" a halak a kisebb folyóba. Csakhogy május végéig tilos a horgászat a Zagyván, ha a vízszint megemelkedik. Magas vízállásnál "önmérsékletet" gyakorol a Halász Kft. is: honlapjuk szerint május végéig ilyenkor csak varsával, kecével és pirittyel folytathatnak halászatot, s nem lehetséges a nyakzóhálók - marázsa, meslenc, lesháló, tükörháló, kopoltyúháló, valamint kecsegeháló használata. Akinek a szerszámnevek "kínaiul" hangzanak, ne csodálkozzon, hisz sokan még a horgászok közül sem ismerik ki magukat az elnevezések között. Elég annyi, hogy a korlátozás alá eső eszközökkel jóval több hal fogható, mint az előbbi csoportban lévő miskulanciákkal.
A vízállás, mint újabb tilalmi korlátozás bevezetése, morgolódást váltott ki a horgászok között. Mochnács Sándor, a Tisza Horgászegyesület titkára szerint nem mindenki fogadta örömmel ezt a szabályt, hiszen aki év elején kiváltja a horgászengedélyt, szeretne minél hamarabb ott ülni a víz partján. Ráadásul a magasabb vízállás nagyobb zsákmánnyal kecsegtet, s emiatt még nehezebb lemondani a fogás öröméről. A horgászok ilyenkor óhatatlanul is elkezdenek "konspirálni", s arra gondolnak: a Halász Kft., mint a Tisza és a Zagyva itteni szakaszainak kezelője azért vezeti be a tilalmat, hogy ő maga kedvére halászhasson.
- Ez már csak azért sem igaz, mert a Zagyva szolnoki szakaszának nagy részén a kft. eleve nem folytat halászatot, ezt a folyószakaszt átengedte a pecásoknak - mondja a horgászegyesület titkára.
Mészáros Gyula, a Halász Kft. halőrzési csoportjának vezetője szerint a korábbi években előfordult, hogy a tilalom ellenére magas vízállásnál is voltak pecások a szolnoki Zagyva-torkolatnál, május 30-a előtt. Akkor még az a rendelkezés volt érvényben, hogy 200 centiméteres vízállás felett tilos horgászni ebben az időszakban.
- A tettenéréseknél jó néhányan azzal védekeztek a halőrök előtt, hogy nem olvasnak újságot, nem hallgatnak rádiót, így nem ismerik az adott napra vonatkozó vízállásjelentéseket, nem tudhatták, hogy az már kétszáz centiméter fölött van - mondja Mészáros Gyula. - Azért, hogy emiatt ne legyenek vitáink, megváltoztattuk a szabályt, s azt mondtuk: ha a Zagyva kilép eredeti folyómedréből, akkor életbe lép a tilalom. Ez gyakorlatilag 200-220 centiméteres vízállásnál következik be, s szemre is pontosan megállapítható.
Most azonban kevés a víz a Zagyvában és a Tiszában is. Most lehetne pecázni, de minek - kevés a hal.
- Nyugdíjas vagyok, egyetlen szórakozásom, hogy itt ülök a parton, és várom a halat - mondja egy idősebb férfi, aki a Tisza mellett, egy horgászszéken ül. Még nem fogott semmit. Az alacsony vízállást hibáztatja: azt mondja, ilyenkor a mélyebb vizekbe húzódik vissza a hal.
Szavai szerint azért értelmetlen a vízálláshoz kötött tilalom, mert a horgászok semmiképp sem tudnak több mázsa halat kifogni, s az a néhány tízkilónyi mennyiség, amit hazavisznek, nem károsíthatja a halállományt. Mészáros Gyula ezt vitatja, szerinte a mostani aszályos időszak, és a halakkal táplálkozó madarak már épp eléggé meggyérítették az ívó állományt, a horgászok csak további károkat okoznának bennük, ha tilalmi időben is pecáznának.
- A korábban vermelő csukák, süllők és kecsegék magasabb vízállásnál ívtak, így bennük nem okozott számottevő kárt az április közepe óta tartó alacsonyabb vízállás - mondja a szakember. - A harcsa, a márna, a ponty természetes szaporulata azonban nagyon lecsökkent. Sok kárt okoztak a kormoránok is, amelyek épp a szaporodáshoz készülődő halállományt gyérítik. A Hortobágyi Nemzeti Park engedélyével idén kormorán-kilövésekre, riasztásokra is sor került: az elmúlt hetekben, lakott területek közvetlen közelében inkább robbanópatronokkal ijesztették el a víz mellől e madarakat, máshol pedig a halőrök és hivatásos vadászok közösen szerveztek úgynevezett puskás gyérítést. Kétszáz kormoránt lőttek ki, ebből húszat fel is boncoltak. A gyomortartalom vizsgálata még a halőröket is meglepte: a madarak hetven százalékban kecsegét, harminc százalékban süllőt és márnát "fogyasztottak", vagyis hellyel-közzel a legnemesebb halakat tizedelték.