Túlcsordult hócipők

Kétségkívül történelmet írt a négygyermekes nyíregyházi Seres Mária: az interneten keresztül megmozgatta az országot, és a parlamenti képviselők költségtérítési gyakorlatának módosítását kikényszerítő ügydöntő népszavazás érdekében közel kétszer annyi aláírást gyűjtött össze, mint előtte bárki. Seres Mária honlapját olvasva úgy tűnik, sokaknak sok ötlete van még, miről is kellene döntenie a népnek.

Persze a parlamenti pártok (még a parlamentközeliek is) láthatóan igyekeznek tudomást sem venni Seres Mária ma már pártként bejegyzett civil mozgalmáról, nem kevésbé támogatóinak népszavazási ötleteiről. Úgy tűnik, a politikai "elit" még nem tanult a 605 ezerből. Még nem mérte fel annak jelentőségét, hogy az európai szinten gyengének mondott hazai internetlefedettség mellett is képes volt egy kismama (amennyire tudni lehet, zéró párttámogatással) az otthoni személyi számítógépéről végigvinni egy népszavazási kezdeményezést. Persze ha jobban belegondolunk, ez nem nagy kunszt. Egyszerűen csak olyan kérdést kellett feltennie, amely valóban érdekelte, foglalkoztatta, mi több, dühítette az embereket. Hacsak nem a nyár közepére vagy aranyvasárnapra írják ki a népszavazást, szinte biztos, hogy "a nép" eltörli a honatyák eddig sikerrel védett kiváltságát.

Seres Mária kezdeményezésének sikerén felbuzdulva, honlapján támogatói és szimpatizánsai máris több tucat ötlettel álltak elő, hogy milyen kérdésekben kellene még népszavazást tartani. Sajnos - és ez az összeállítás gyengéje - az oldalról nem derült ki, hogy az egyik vagy a másik javaslatot mennyien támogatják. Ezért, valamint azért is, mert van a javaslatok közt néhány nyilvánvaló képtelenség, sőt nem egy biztosan alkotmányellenes is, az egymással cívódó pártok politikusai akár legyinthetnek is az egészre. Bár talán mégis jobban járnak, ha előbb elolvassák mindet. Hátha egyik-másik mégiscsak olyan problémákat feszeget, amelyekkel már tényleg jó ideje tele van az emberek hócipője. Emlékeztetőül: a képviselői költségtérítésről 605 ezer aláírás gyűlt össze!

A honlap szerint a legtöbben arról szavaznának, hogy az országgyűlési képviselők - lévén hogy megbízatásuk határozott időre, négy évre szól - ne kaphassanak végkielégítést. "Korrupció vagy vesztegetés esetén - így a következő felvetés - az elkövetők veszítsék el nyugdíjjogosultságukat, a közalkalmazotti vagy köztisztviselői jogállásukat, és térítsék vissza az államnak az okozott károkat." Továbbá soha többé ne dolgozhassanak állami vagy önkormányzati alkalmazásban, ide értve a választott képviselőséget is. Egy másik javaslat szerint népszavazásnak kellene kikényszerítenie a minisztériumok, a polgármesteri hivatalok és a közintézmények létszámának ötvenszázalékos csökkentését. Mások megtiltanák, hogy önkormányzati dolgozók és hozzátartozóik polgármesterek vagy önkormányzati képviselők legyenek. Egy újabb ötlet: egy település polgármestere csak az a pártoktól független ember lehessen, aki tartósan helyben él. "Polgármesterek és képviselők csak két cikluson keresztül lehessenek választhatók."

Előkelő helyen áll a listán az "Egyetért-e ön azzal, hogy az Országgyűlés állítsa vissza a halálbüntetést?", valamint hogy "...a képviselőknek ne legyen mentelmi joguk?", illetve hogy "szűnjön meg a külföldi cégek adómentessége?" Sokan 199, valamivel kevesebben 150 fős parlamentért népszavaztatnának. Mások arról kezdeményeznének referendumot, hogy "legyen nyilvános az offshore cégek listája annak érdekében, hogy kiderüljön, kik azok a képviselők, akiknek a vállalkozásai nem fizetnek adót, miközben nekünk megszavazzák az óriási adóterheket". Megint mások a stratégiai olaj-, energiai- és cementipar, a konzervgyárak, az ivó és a termálvizeink privatizációját tiltanák meg, de olyan kezdeményezés is szerepel a lista elején, hogy a népszavazás döntését a parlament ne semmisíthesse meg, legfeljebb csak újabb népszavazás.

"Egyetért-e, ön azzal, hogy a gazdasági és az életellenes bűncselekményeknél teljes vagyonelkobzás is legyen?" Vagy: "Egyetért-e ön azzal, hogy az erőszakos bűncselekmények elkövetői a harmadik ilyen minősítésű tettük büntetéseként a kiszabható szabadságvesztés felső határának duplájára emelt letöltendő büntetést kapjanak automatikusan, és amennyiben ez meghaladná a 20 évet, akkor a büntetés életfogytiglani szabadságvesztésre módosuljon, szintén automatikusan?" És: "Egyetért-e ön azzal, hogy ne kaphasson segélyt, aki előtte nem dolgozott?" Mások ugyanakkor felvetik, hogy népszavazással kellene elrendelni: Magyarországon minden nagykorú állampolgár legyen köteles ötévenként vagyonbevallást benyújtani.

Néhányan azt szeretnék elérni, hogy hozzák az állampolgárok tudomására az előlük eddig elhallgatott (állam)titkokat. Mások azt, hogy vezessék be újra a munkakönyvet, illetve a közüzemi szolgáltatások díjai a jövőben csak a fogyasztás ellenértékét tartalmazzák, a kapcsolási, számlázási, készenléti és egyéb állandó díjak a szolgáltatókat terheljék.

A javaslat megfogalmazóján kívül ugyanakkor még senki nem támogatja a népszavazást arról, hogy "...azok a közéleti személyiségek, akik országgyűlési képviselőként, a kormány tagjaként, az Országgyűlés vagy a kormány nyilatkozattételre jogosult munkatársaként vagy politikai párt tisztségviselőjeként valótlan tényadatot vagy egyéb információt annak ellenére nyilvánosságra hoznak, hogy a tényadat vagy az információ valótlan tartalmáról tudomással bírtak vagy a valótlanságról az elvárható gondosság mellett tudomást szerezhettek volna, a büntető törvénykönyv büntetni rendelje, illetve a mentelmi jog ezen esetekre ne terjedjen ki".

 

Seres Mária nyílt levélben értesítette kezdeményezéséről a  kormányfőt
Seres Mária nyílt levélben értesítette kezdeményezéséről a kormányfőt
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.