Ha jó a nyugdíj, kevés a gyerek

Kedvezőtlenül hat a termékenységre, ha a nyugdíj megállapításakor nem veszik figyelembe a felnevelt gyerekek számát - derül ki egy friss kutatásból. Továbbá: minél szélesebb körű a nyugdíjrendszer, annál kevésbé vállalnak a nők gyereket.

Kedvezőtlenül hat a szülési kedvre a nyugdíjrendszer kiterjedtsége - állítja egy friss kutatás, amely azt is kimutatta, hogy a készpénzes családtámogatások növekedése és a szülési kedv között pozitív kapcsolat van. Ugyanakkor a kutatók azt mondják, hogy önmagában a készpénz nem változtat eleget a trendeken. Sőt a pénztámogatások bővülésének, illetve növekedésének egy ponton túl van káros hatása is, mert csökkenti a munkavállalási hajlandóságot.

Kézdi Gábor közgazdász, valamint Gábos András és Gál Róbert Iván, a Tárki kutatószociológusai 1950-től kezdve elemezték a nyugdíjra és a készpénzes családtámogatásokra fordított közkiadásokat, illetve a születések számát. Így figyeltek fel arra, hogy a mind érettebbé váló nyugdíjrendszerben egyre kevesebb gyermek születik, és ezen a családtámogatási juttatások bevezetése vagy emelése is csak valamelyest enyhíteni tudta, változtatni nem.

Magyarországon a második világháborúban szétesett nyugdíjrendszert 1950-re állították vissza. Akkor kevesen voltak a jogosultak, rövid szolgálati idővel szereztek jogosultságot, tehát kicsi volt a nyugdíj és így a járulék is. Folyamatosan, egyre több tagja lett a rendszernek, és egyre hosszabbá vált a beszámítható szolgálati idő.

A hagyományos családokban az időskori jövedelem és jólét attól függött, hány gyereket neveltek föl a szülők. Volt egyfajta automatikus összekapcsolódás a generációk közt. Nagy tisztelete volt az idős embernek, hiszen ezt a kort kevesen érték meg. A gyerek viszont keveset ért, annyi volt, mint "a rosta lika". A modern társadalomban mindez az ellenkezőjére fordult: nem jó idősnek lenni, és a gyermek a család szeme fénye. A hagyományos család által elvégzett feladatok fokozatosan (először a gyerekek oktatása) kikerültek az otthoni tennivalók közül, ezeket "államosították". Az idős szülőt gondozó gyereket felváltotta a hivatásos gondozó, az időskori anyagi biztonság pedig nyugdíjjá alakult, amelynek összegére azonban nincs hatással a felnevelt gyerekek száma.

Pedig ha valakinek öt gyereke van, hosszú ideig nem dolgozik, nem fizet járulékot, munkapályája lényegesen rövidebb, így alacsony nyugdíjat kap, amelyre jóformán semmilyen hatással nincs, hogy hány gyereket nevelt. Eközben egy teljes munkaidőben, hosszú szolgálati idővel, egyre magasabb fizetést és beosztást elérő gyermektelen nő magas nyugdíjat kap majd - az ötgyermekes asszony gyermekeitől.

Gábos és Gál számításai szerint az első gyerek születésénél még nem hatnak a készpénzes juttatások, a másodiknál viszont már számít, milyen anyagi ösztönzőket ad a jóléti rendszer. Sok harmadik gyereket pedig a készpénzes támogatások nélkül már nem is vállalnának a családok. A kutatók álláspontja: a nyugdíjakban érvényesíteni kellene, hogy egy család hány gyereket nevelt föl.

Öt rövid időszak

A kutatók 1950 és 1991 között ellenkező irányú folyamatokat észleltek: a csökkenő termékenység együtt járt a folyamatosan bővülő családtámogatással. A gyerekszámcsökkenést azonban ez idő alatt is megszakította öt rövid, növekedő periódus, melyek egybecsengtek a családpolitikai rendszer változásaival.

Az első növekedés 1953 és 1955 között, a Ratkó-korszaknak nevezett időszak, az abortusztilalom éveihez köthető.

A második 1965 és 1969 között, a gyes bevezetésének időszaka.

A harmadik periódus 1973 és 1975 között volt. Egybeesett az 1973-as komplex népesedéspolitikai programmal, mely szintén tartalmazott az abortusz gyakorlatán szigorító elemeket, de ösztönzőket is, többek közt a készpénzes családtámogatások értékének növekedésén keresztül.

A következő periódusban, 1984-85-ben a növekedés - amely csak egy évig volt tapasztalható - egy új támogatás, az anya fizetéséhez igazodó gyed bevezetését megelőzően.

Az utolsó rövid időszak 1988 és 1990 között volt, kutatások szerint részben a gyed bevezetésének köszönhetően, de általában is jelentősen nőttek a családoknak nyújtott készpénzes támogatások.

A kilencvenes évek közepén radikálisan csökkentették a családtámogatásokat, majd az ezredforduló környékén a kiadások összege növekedett, azóta stagnál. A termékenység trendjét a 2003-as mélypont óta enyhe emelkedés jellemzi.

Családi nap a parkban
Családi nap a parkban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.