Halott utca feltámadás előtt
Egy halott utca is lehet forgalmas. Az Erzsébet hídról levezető Kossuth Lajos utca egyszerre kavargó és csendes. Az akciós feliratokkal kitapétázott kirakatok olcsó, útszéli partnerekként kelletik magukat a Belvárosban - nem sok sikerrel. Még egy unott pillantásra is csak kevesen méltatják portékájukat. Se valódi áru, se újító akarat, se remény a változásra. Az üzletportáloknál már csak az elhagyatottan koszló kapualjak ijesztőbbek. Elmosódó feliratok, megsárgult háttértapéták, rozsdásodó rácsok, nyikorgó ajtók.
A Kossuth Lajos utca évek óta hiába várja a messiást. Bár a Budapest szíve program egyik leglátványosabb eleme a Szabadsajtó és a Kossuth Lajos utca alatti alagút lenne, a megvalósítás a távoli jövőbe vész. Pedig az emberek végre feljöhetnének a felszínre. Zebrán mehetnének át egyik oldalról a másikra, széles járdákon vonulhatnának a csábító Duna-korzó felé, a nyüzsgő belvárosi rengetegbe, sőt teraszokon kortyolhatnák kávéjukat a fák alatt. A jelenlegi "sztráda" közepén az autóknak is hagynának egy-egy sávot mutatóba, de az úr kétségtelenül a gyalogos lenne. A Ferenciek tere így újra találkahellyé nemesülhetne, kiöblösödése a Central kávéháztól egészen a Pilvaxig nyúlna. Felébresztenék álmából a Párisi udvart, a Király bazárt és a Kárpátia udvart. Sokmilliárdos ráfordítással száz évet léphetnénk vissza az időben. A Belváros főutcája épp így nézett ki akkortájt.
De nincs rá néhány milliárd se. A Kossuth Lajos utca újjászületése hátraszorult a városrehabilitációs programlistán. Négy éve 50 milliárd forintra taksálták az egész Budapest szíve program megvalósítási költségeit. Ma már senki nem beszél az egészről, csak a részletekről. Az első ütemben a Kecskeméti utcától az Október 6. utcáig húzódó terület újul meg: korlátozzák az autósforgalmat, a járdákra díszburkolat kerül, megújítják a közvilágítási rendszert. Az 5,5 milliárd forintból megvalósuló terv szerződését két hete írta alá a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség és az V. kerületi önkormányzat. Az új főutca egy év múlva nyílhat meg.
A reprezentatív kaputérség, illetve az új hídfőterek megvalósítása a fővárosra vár. Az első ütemben - ha lesz PPP-partner - mélygarázs épül a Március 15. téren, a felszín átszabása után innen is fel lehet hajtani az Erzsébet hídra. A főváros szeretné, ha a helyiek - lakók és bolttulajdonosok, bérlők - kivennék a részüket a változásból. Így egyesületbe tömörítenék a kiskereskedőket, és a falfirkák eltüntetésére invitálnák a városlakókat. A Budapesti Turisztikai Hivatal felújítja Sütő utcai irodáját, míg a piarista rend visszakapott és felújított épületének Váci utcai frontján üzlethelyiségeket nyit.
Már a befektetők is érdeklődnek. Igaz, nem kapkodták el a dolgokat. A hídfő bal oldalán álló Klotild-palotát még 2002-ben üzletrészként értékesítette a Magyar Posta. Az ingatlan újjászületésének határnapját többször is módosították. Az eredetileg multifunkcionális - üzlet, szálloda, iroda - épület átadását első nekifutásra 2006-ra ígérték, most 2009 végére. A letisztult profilú ingatlanban végül ötcsillagos Buddha Bar Hotel nyílik a Mellow Mood üzemeltetésében. A műemlékvédelem szigorú keretet szabott az álmoknak, így az épület külseje a XIX. század hangulatát, belső kialakítása a következő század távol-keleti világát idézi.
Később kezdték, mégis előbb adják át az egykori Úttörő Áruház helyén épült First Site Hotelt és Irodaházat. A rendszerváltozás után sokáig üresen álló épületet 2006-ban vette meg az Uniqua Real Estate. A műemléki védettség ellenére lebontottak mindent, a régi házból csupán Kovács Margit halas szökőkútja maradt meg.
Közben az önkormányzat urbanisztikai háttérintézménye Tematikus üzletutcák címmel új programot írt, amelynek egyik akcióterülete épp a Kossuth Lajos utca. A gazdasági szereplők figyelmének felkeltésére tavaly szimpóziumot is tartottak, ahol a megjelentek elhatározták, hogy mindenre kiterjedő hatástanulmányt készítenek. Nem is kell sokat gondolkodniuk az új branden. Az egységes arculat központi témája a pénz lehetne. A rövid szakaszon, illetve közvetlen környezetében csaknem tucatnyi pénzváltó és bankfiók működik. A pénz még nem látszik az utcán, de a szaga már érződik.