Wikileaks-2006 ősze: a Jobbik vizsgálatot kezdeményez
Erről Mirkóczki Ádám, az ellenzéki párt képviselője beszélt csütörtöki budapesti sajtótájékoztatón.
Az ellenzéki politikus felidézte, csütörtök délután számos portálon megjelentek azok a Wikileaks által kiszivárogtatott levelezések, amelyek többi között a 2006-os őszi eseményekről szólnak. Utalt arra, hogy korábbi hírforrások szerint 2006. október 23-a előtt nem sokkal 120 izraeli katona érkezett és folytatott rutingyakorlatot a Ferihegyi repülőtéren a legnagyobb titokban, de arról senki nem számolt be, hogy ennek a gyakorlatnak bármilyen tapasztalatokkal milyen vége lett, és, hogy elmentek volna a katonák.
A 2006 őszi történéseket felidézve azt mondta: szemtanúk beszámolói szerint több esetben "különböző rendőrök, vagy rendőri egységekhez" tartozók angol, illetve más idegen nyelven beszéltek egymással.
Mirkóczki Ádám elmondta: a nemzetbiztonsági bizottság vizsgálata során tisztázni kívánják a kiszivárogtatott információk valóságtartalmát, és szeretnék kideríteni, kik tudtak az izraeli katonák érkezéséről, azt kik és miért engedélyezték. Ezzel összefüggésben elsősorban a Gyurcsány-kormány, és a szakbizottságok tagjaira, valamint országgyűlési képviselőkre gondol - mondta. Szeretnék meghallgatni továbbá Ilan Mor izraeli nagykövetet, hogy egyebek mellett tisztázza országa szerepét a katonák érkezésében, illetve esetlegesen a 2006-os utcai eseményekben.
Az információs, az alkotmányvédelmi és a katonai nemzetbiztonsági szolgálat vezetőit is megkérdeznék a napvilágot látott információkról - jelezte. Az ellenzéki politikus szerint ha a levelezésekben szereplő állítások, és feltételezések megállják helyüket - akkor "felmerül a hazaárulás lehetősége" is többek között a Gyurcsány-kormány szereplőivel összefüggésben.
Kulcsár-ügy, szíriai pénzváltó
A 200-os eseményeken kívül a Wikileaks izraeli gépek 2010-ben történt, Magyarország feletti, egyébként már akkor nyilvánosságra került átrepüléséről, a Kulcsár-ügyről, valamint egy szíriai pénzváltó 2010. március 17-én történt megöléséről is megemlékeznek.
Az üzenetek többsége Paul Noonantól, a Stratfor intézet taktikai elemzőjétől származik, de a levelezés fókuszában Klara E. Kiss-Kingston közlései álltak, aki az üzenetváltás szerint a cég megfigyelője. Idézetek szerepelnek benne a cég további két további munkatársától, Bayless Parsleytól és Clint Richardstól is.
A levelezésből szerint Kiss-Kingston összefüggést vélt felfedezni egy izraeli gép szerinte megtörtént 2006-os budapesti leszállása (az állítás forrása ismeretlen, a levelezéshez csatolt linkek egyike sem tartalmaz erre utaló megállapítást, bizonyítékot), illetve az azonosítószám nélküli rendőrök által végrehajtott októberi budapesti tömegoszlatások között. A megfigyelő ugyancsak írt a magyarországi korrupcióról, nevezetesen a Kulcsár-ügyről, valamint az izraeli átrepülésekről és egy szíriai pénzváltó haláláról. "2006 őszén, Gyurcsány Ferenc szocialista miniszterelnök alatt egy izraeli repülőgép szállt le a budapesti repülőtéren 120 katonával, hogy 'rutin terrorelhárító gyakorlatot hajtson végre'. A magyar média nem közölt jelentést ennek az izraeli egységnek a távozásáról" - állítja Kiss-Kingston.
"Mindazonáltal ezzel kapcsolatban megjegyzendő, hogy az 1956-os magyar forradalom 50. évfordulójának nyilvánvalóan békés megemlékezéseit fekete maszkot viselő, azonosítási szám nélküli rendőri egységek oszlatták fel brutálisan" - tette hozzá.
Azt állította, hogy Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök 2010 januárjában Izraelben járt, de a látogatás napirendje ismeretlen maradt. Majd úgy fogalmazott, hogy ez nem lepi meg, mert az MSZP "szörnyű bajban" van a Magyarország felett feltűnt izraeli gépekkel kapcsolatban. (Itt nyilván a 2010 tavaszán történt, s már akkor nyilvánosságot kapott átrepülésekre célzott: legalábbis az üzenetváltáshoz csatolt magyarázó linkek erre vonatkoznak.)
"Ami a szíriai-magyar személy meggyilkolását illeti, a rendőrség felfedte, hogy a rendőrséget segítette egyebek között a Kulcsár-üggyel kapcsolatban" - írta Kiss-Kingston. S azt állította, "mivel nyilvánvaló, hogy az április 11-i választásokat a konzervatív Fidesz fogja megnyerni, és (a párt) megfogadta, hogy felgöngyölíti a korrupciós ügyeket, mindenkivel, miképp a magyar-szíriaival, aki izraeli kötődésű, tömeges korrupció ügyében tudott volna bizonyítékkel szolgálni, valószínűleg végezni fognak." Klara E. Kiss-Kingtson a levelezésben megemlítette, hogy az incidens ügyében kapcsolatba fog lépni a közelebbről meg nem határozott "árnyék nemzetbiztonsági szolgálattal".
A Kulcsár-ügyre vonatkozó fejtegetésében Kiss-Kingston azt írta, hogy azt még mindig rejtély övezi és hogy az "talán a legnagyobb pénzügyi csalás volt, amit ennek a századnak a második felében követtek el", amelybe két volt szocialista miniszterelnök is belekeveredett. Azt írta, hogy Medgyessy Péter a "KMH Bank" (valójában az Inter-Europa Bank - a tudósító megjegyzése) vezetője volt, amikor a Kulcsár-ügy felszínre került. Kiss-Kingston azt is állította, hogy Kulcsár vallomásában felmerült egy bizonyos "Gyurcsányi" nevű személy neve, mint aki "el tudná tussolni az egész ügyet". Szerinte miután Gyurcsány 2004-ben váratlanul megdöntötte Medgyessy hatalmát, "az egész Kulcsár-ügy lekerült a naprendről."
Egyszerű feltételezés
Egyszerű feltételezésen, nem pedig valamilyen titkos információn alapul az az állítás, hogy izraeli katonák vettek volna részt a 2006-os budapesti rendőrattakokban. Az ötlet egy amerikai hírszerző cég levelezésében bukkant fel, amelyet a WikiLeaks tett közzé - írja az origo.hu, miután megkérdezték az elemzőt, aki ma is Budapesten tartózkodik. Kiss Klárát meglepte, hogy a neve kikerült, bár azt mondta, emlékszik rá, hogy 2010 karácsonyán valakik feltörték a Stratfor szervereit, és így nagyon sok irat ment ki tőlük. Lehet, hogy az ő levele is közöttük volt - mondta, hozzátéve, hogy egy hónapja már nem dolgozik a Stratfornak.
Gyurcsány: "Ez az ügy nem vicces, hanem tragikomikus"
"Ha viccelődni lenne kedvem, akkor azt mondanám, hogy az izraeli terrorelhárítók a szemlőhegyi házam kertjében sátoroztak, és onnan indultak a bevetésre, most pedig nagyon meg vagyok ijedve hogy lelepleződtem" – reagált a volt miniszerelnök a legfrissebb WikiLeaks-anyagokra. "De ez az ügy nem vicces, hanem tragikomikus. Nem tudom, miért kell ennyire félni tőlem, lassan minden napra jut egy titkosszolgálati leleplezés, de nagyon nem bánom, hogy a bírálóimnak remeg a lába" – folytatta Gyurcsány az Index szerint.