Bizalmat szavaztak Dávid Ibolyának
Bizalmat szavazott a Magyar Demokrata Fórum országos gyűlése Dávid Ibolyának. A küldöttek ezzel ismét megerősítették Dávid Ibolyát az MDF elnöki posztján. Körülbelül tucatnyi küldött ugyanakkor távozott a tanácskozásról. Közülük Porokoláb Mátyás, az MDF II. kerületi szervezetének küldötte úgy nyilatkozott a sajtónak: elfogadhatatlannak tartja, hogy nyílt szavazáson döntöttek a Dávid Ibolyával kapcsolatos bizalmi voksoláson és még csaík nem is tették fel szavazásra ügyrendi javaslatát, miszerint legyen titkos a voksolás.
Porkolábon kívül más távozó küldöttek is elfogadhatatlannak nevezték ezt. Az egyik távozó küldött, Thaisz Miklós például úgy fogalmazott: az sem biztos, hogy ez volt-e egyáltalán a bizalmi szavazás Dávid Ibolya ellen, olyan zavaros volt minden". Voltak, akik úgy értelmezték ezt a szavazást, hogy esetleg Dávid Ibolya beszédének elfogadásáról döntenek, vagy arról határoznak, hogy napirendre vegyék-e a bizalmi voksolást.
Thaisz Miklós szerint az sem biztos, hogy az országos gyűlés küldötteink legalább ötven százaléka igennel voksolt Dávid Ibolyára, hiszen az igen szavazatokat nem is számolták össze és a 380 küldött közül csak 274-en voltak jelen.
A küldöttek több mint kétharmada, 66,4 százaléka szavazott bizalmat Dávid Ibolyának- értékelte a NOL-nak hivatalosan a szavazást Kerék-Bárczy Szabolcs, az MDF elnökségének tagja. A poltikus szükségesnek tartotta kiemelni, hogy nem bizalmatlansági indítványról, hanem bizalmi szavazásról volt szó, s ez nem követel meg titkos voksolást. A szavazáson egyúttal a pártelnökséget is megerősítették.
"Meglehetősen diktatórikus volt az ülés vezetése" - mondta távozóban Porkolább Mátyás. Nem volt vita, nem voltak kritikus hangok sem, mert hozzászólásokra nem nyílt lehetőség. Bokros Lajos, Habsburg György és Dávid Ibolya beszéde után azonnal feltették a kérdést az MDF elnökasszonyáról szóló bizalmi szavazásra
Arra, hogy sok küldött azt sem tudta, hogy miről szavaz, Karsai Péter, az MDF elnökségi tagja az utcán ácsorgó újságíróknak azt mondta: a választmány elnöke felolvasta a határozati javaslatot, mely arról szólt, hogy megerősítik-e a pártelnököt és az elnökséget. Arra pedig, hogy nem lehetett az EP-választásokról szóló értékelésekhez hozzászólni, kritikus véleményt mondani, a politikus közölte: "mindenki elmondhatta a véleményét azzal, hogy felemeltre a kezét". Vagyis ki-ki dönthetett, hogy igennel vagy nemmel szavaz, esetleg tartózkodik.
Azt, hogy Porkoláb Mátyás ügyrendi javaslatot sem tehetett - hogy legyen titkos a szavazás -, Karsai Péter azzal magyarázta, hogy az országos gyűlés előtt reggel ülésezett az MDF országos választmánya, és azon úgy döntöttek, hogy nyílt lesz a bizalmi szavazás. - Minden ezzel kapcsolatos ügyrendi javaslatot a választmányi ülésen kellett volna előterjeszteni - tudatta Karsai Péter, aki arra az újságírói felvetésre, hogy Porkoláb Mátyás nem volt ott, mert nem tagja a választmánynak, úgy reagált, hogy széttárta a karját.
Sokáig szavaztak az új elnökségi tagokról
Két órát csúszott az MDF országos gyűlését záró sajtótájékoztató. A tanácskozáson két elnökségi tagot is meg kellett ugyanis választani, a kizárt Hock Zoltán és Pettkó András helyére, s a procedúra elhúzódott.
Az első fordulóban ugyanis csak Joó Szabolcs megyei elnök került az MDF országos elnökségébe, 225 érvényes szavazat közül 118-at kapott, a küldöttek szerint különösen a szabolcsiak és a Hajdú-Bihar megyeiek körében népszerű a politikus. Állítólag a Hajdú-Bihari elnök Makay Zsolt, az MDF-választmány elnöke is lobbizott mellette.
Herényi Károly volt frakcióvezetőre 97-en, Szabó Józsefre 74-en, Szilassy Gábor Cézárra 69-en, Nagy Tamásra pedig 61-en voksoltak. Mivel a rájuk leadott szavazatok száma nem érte el az 50 százalékot az érvényes szavazatok közül, második fordulót is kellett tartani. Meglepetésre a második körben - a kiszivárgott hírek szerint - nem Herényi Károlyra, hanem Szilassyra voksoltak a legtöbben (aki budapesti, az MDF ferencvárosi elnöke). Ezt a fordulót viszont érvénytelenítették egy "technikai hiba" miatt; Dávid Ibolya szerint jogilag azért nem volt érvényes a választás, mert előbb osztották ki a küldötteknek a szavazólapokat, mintsem hogy a levezető elnök hivatalosan is közölte volna: lehet voksolni.
A harmadik körben viszont Herényi Károly kapta a legtöbb szavazatot, így Dávid Ibolya volt elnökhelyettese ismét elnökségi tag lesz. (Szilassy Gábor Cézár elnökségi póttag lett.)
Sokan kilépnek
A gyűlés után többen bejelentették, hogy kilépnek az MDF-ből. Lemondott például Grezsa István, a Csongrád megyei elnök, és egyúttal kilépett a pártból is. Kilép Porkoláb Mátyás, az MDF budapesti választmányának volt elnöke is. Munkatársunknak az MDF-gyűlésről távozó küldöttek azt mondták, elképzelhető, hogy Borsod, Heves, és Győr-Moson-Sopron és Pest megyében is lesznek kilépések.
A gyűlés egyébként mindenféle rendbontás nélül kezdődött a Városligeti fasorban, az Édosz-székházban - szigorúan zárt körülmények között. Pettkó András - akit korábban kizártak az MDF-ből Hock Zoltánnal és Katona Kálmánnal együtt - megérkezett ugyan a kezdésre - egy kosár pogácsával , a várakozó újságírók számára -, és közölte: nem botránypolitikus, tehát kísérletet sem tesz rá, hogy bejusson, mivel nem kapott meghívást, és nem akar semmiféle dulakodást.
A politikus egy levelet adott át a sajtó utcán várakozó képviselőinek - ezt tegnap a pártvezetésnek is megküldte. Arra kéri az MDF országos gyűlését, hogy vizsgálják felül a választmány kizárásokról szóló határozatát, mely szerinte törvénysértő volt.