Tarlós radikális lépésekre készül 'emberi módon'

Egyáltalán nem biztos, hogy finanszírozható lesz a főváros 2011-ben - mondta Tarlós István főpolgármester. A Fővárosi Közgyűlés pénteki alakuló ülésén Orbán elmondta: új korszaknak kell kezdődnie a főváros történetében. Szerinte vége annak, hogy Budapest a botrányok városa, együttműködésre, közérdekre alapuló új rendszer kiépítésére van szükség.

A délelőtt felesküdött főpolgármester közölte: előző nap kapta meg Kocsis Istvánnak, a BKV vezérigazgatójának jelentését, amely szerint a közlekedési cég külső-belső adósságállománya eléri a 800 milliárd forintot, és "ez a helyzet majdnem kezelhetetlen". Mint mondta, ezért kérni kell az Állami Számvevőszéket, hogy állapítsa meg, finanszírozható-e a város; erről Orbán Viktor miniszterelnökkel is egyeztetnek majd.

Gyors változásokra van kilátás - szögezte le, hozzátéve: elképzelhető, hogy szükség lesz "egy-két radikális intézkedésre", ezeket azonban - mint mondta - határozottan, de "emberi módon" fogják megtenni. Hangsúlyozta: együttműködő, határozott, gyors munkára szánták el magukat, amihez kéri az ellenzék segítségét, támogatását is. "Azok főpolgármestere is leszek, ígérem, akik nem rám adták szavazatukat" - tette hozzá.

A főpolgármester emlékeztetett rá: az előző városvezetés "nem volt barátságos" velük, mint ellenzékkel. Biztosította a mostani ellenzéki képviselőket arról, hogy emberszámba veszik őket és elhiszik, hogy ők is a városért kívánnak tenni. Jelezte: nem fogják őket kiszorítani a városvezetésből, ahogyan azt velük tették az előző négy évben. Felidézte: programját egy évvel ezelőtt Orbán Viktor miniszterelnökkel együtt mutatta be, ennek a programnak a fő elemei, "hívószavai" a rend, esély, szolidaritás, és ezt - hangsúlyozta - komolyan is gondolják.

Kitért a Főpolgármesteri Hivatalra is: úgy fogalmazott, a hivatalnak el kell köszönnie "a mindennapos politikai elvárásnak megfelelés kényszerétől", és a hivatal tevékenységét szakmai irányba kell eltolni, vagyis a hivatalnak nem politikai, hanem szakmai alapon kell dolgoznia. Mint mondta, nem állítja, hogy a hivatalban nem lesznek a vezetői posztokon változások, nem állítja, hogy mindenki dolgozhat "a felduzzasztott hivatalban", de aki becsületesen végezte munkáját, annak nincs félnivalója.

Jelezte: érvényesíteni kívánják saját értékrendjüket, de úgy, hogy az ellenzék szempontjait is figyelembe veszik. Mint mondta, nyilván lesznek "ütközőpontok", olyan szavazások, ahol nem fognak egyetérteni a kormánypárti és ellenzéki képviselők, de "kell, hogy közös pontok legyenek" a munkában. A városirányítás pragmatikus feladat, itt a politikai szempontok kevésbé dominálnak, mint a parlamentben - fogalmazott. A főpolgármester jelezte: a közgyűléseket - az ünnepi ülések kivételével - nem az Újvárosháza dísztermében tartják majd, hanem "visszaviszik" a Városházára.

Orbán Viktor miniszterelnök a Tarlós István beszéde utáni szünetben hosszas beszélgetést folytatott a képviselőkkel, a közgyűlési díszteremből távozóban újságíróknak a BKV helyzetére vonatkozó kérdéseire azt mondta: Tarlós István a jövő hét elején várhatóan "a hóna alatt egy paksamétával" ellátogat a miniszterelnöksége, és majd akkor megnézik, mit lehet tenni. Mint fogalmazott, ebben a pillanatban a számok ismerete nélkül csak az egyértelmű elkötelezettségüket, jó szándékunkat és segíteni akarásunkat tudják kifejezni.

Orbán biztosította Tarlóst: Budapest a magyarok büszkesége

Orbán Viktor szerint új korszaknak kell kezdődnie a főváros történetében: vége annak, hogy Budapest a botrányok városa, együttműködésre, közérdekre alapuló új rendszer kiépítésére van szükség.

A miniszterelnök pénteken a Fővárosi Közgyűlés alakuló ülésén azt mondta, az emberek az önkormányzati választáson világos döntést hoztak: Budapesten változásra van szükség, új korszaknak kell kezdődnie a főváros történetében. Az ország ma azt várja a fővárostól és annak új vezetésétől - folytatta -, hogy álljon a változtatás élére, járjon élen a múlt hibáinak felszámolásában, a felelősség kivizsgálásában, a felelősök számonkérésében és az új, közérdekre, együttműködésre alapuló rendszer építésében.

Vége annak, hogy Budapest a botrányok városa, ahol a legsúlyosabb visszaélések történnek - hangsúlyozta Orbán Viktor. "A züllésbe fordult hanyatlás korszakát le kell zárni, a felelősöket meg kell nevezni, és el kell számoltatni" - emelte ki, megjegyezve, hogy ha következmények nélkül marad mindaz, ami az elmúlt években történt, a budapestiek méltán fogják azt gondolni, ugyanaz megy tovább.

A kormányfő szerint a fővárosi képviselők vissza nem térő lehetőség előtt állnak, nagy fába vágták a fejszéjüket, súlyos felelősséget vettek a nyakukba. Ez különösen igaz az új főpolgármesterre, Tarlós Istvánra - tette hozzá.

A miniszterelnök szerint az egész ország nagy várakozással tekint most Budapestre, a fővárostól ugyanis az emberek mindig azt várják, hogy iránytű legyen, Budapest azonban az elmúlt húsz évben nem tudott irányt mutatni, talán azért, mert időnként még azt sem tudta pontosan, kicsoda is valójában. Szerinte a legtermészetesebb válasz sikkadt el, az, hogy Budapest a magyar nemzet fővárosa, "és mint ilyen, a Kárpát-medence természetes központja, hovatovább a magyarok büszkesége".

A magyarok büszkék akarnak lenni a fővárosukra, s nemcsak azt várják az új vezetéstől, hogy a főváros megváltozzon, hanem azt is, hogy a változás élére álljon - vélekedett Orbán Viktor, aki szerint ez nagy és komoly munka lesz, mert hatalmas káoszban kell rendet tenni.

"A nemzeti ügyek kormánya támogatni fogja önöket, támogatni fogja Budapestet abban, hogy a változtatás éllovasa legyen. (...) Hajrá, Magyarország, hajrá, magyarok!" - zárta szavait a kormányfő.

Tarlós letette esküjét

A beszéd előtt letette esküjét Tarlós István (Fidesz-KDNP) főpolgármester és a Fővárosi Közgyűlés 32 tagja a testület pénteki alakuló ülésén. A Fővárosi Közgyűlést - a korábbi 66 helyett - 33 képviselő és a főpolgármester alkotja. Mivel Staudt Gábor (Jobbik) lemondott, a helyére kerülő képviselő pedig még nem vette át mandátumát, 32 képviselő és a főpolgármester tett esküt pénteken.

Az október 3-ai választás után a közgyűlésben a Fidesz-KDNP-nek a főpolgármesterrel együtt 18, az MSZP-nek 10, a Jobbiknak és az LMP-nek 3-3 mandátuma van.

Az alakuló ülésen az Újvárosháza dísztermét zsúfolásig megtöltötték az érdeklődők, a fővárosi cégek vezetői és az újságírók. Az ülésen nem lehetett látni Demszky Gábor korábbi főpolgármestert.

Orbán Viktor vendégként a közgyűlés padsoraiból tapsolja a főváros új képviselőivel Tarlós Istvánt
A Fõvárosi Közgyûlés tagjai és Orbán Viktor miniszterelnök (az elsõ sorban, b4) tapsol, miután Tarlós István fõpolgármester letette hivatali esküjét a Fõvárosi Közgyûlés alakuló ülésén az Újvárosháza dísztermében.
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.