Strasbourgig is kész elmenni Szanyi

A véleménynyilvánítási szabadság és a képviselői jogok korlátozásaként értékeli Szanyi Tibor, hogy Kövér László házelnök ismét megakadályozta parlamenti interpellációjának elmondását. A szocialista politikus ezért a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordul.

Kövér László házelnök azért utasította vissza Szanyi Tibor MSZP-s politikus interpellációját hétfőn, mert megfogalmazása sérti az országgyűlés tekintélyét, elhangzása pedig fegyelmi intézkedésre – ezzel nyilván a mostanában többször alkalmazott pénzbírságra utalt – is okot adhatna. Hozzátette, döntésekor figyelembe vette az alkotmányügyi és az ügyrendi bizottság állásfoglalásait, majd úgy fogalmazott: "és ez a jövőben is így lesz".

Szanyi Tibor ezúttal is a trafiküggyel kapcsolatban kérdezte volna Németh Lászlóné fejlesztési minisztert, csakúgy mint három héttel ezelőtt, amikor a házelnök hasonló indokokkal visszautasította interpellációját.

Az első esetet még egyszerű túlkapásként értékelte, de mivel ugyanabban a témában rövid időn belül másodszor sem kap szót az országgyűlésben, a strasbourgi bírósághoz fordul jogorvoslatért - közölte Szanyi Tibor, elfogadhatatlannak értékelve, hogy korlátozzák egyéni választókerületi képviselőként megszerzett jogosítványait. Hozzátette: a házelnök szavai arról árulkodnak, hogy belátható időn belül nem kíván neki szót adni az interpellációs időszakban.

Szanyi Tibor arról is beszámolt, hogy Facebook-oldalán közzétette az interpelláció szövegét, hogy mindenki számára világos legyen, abban nincsenek sértő kijelentések. Egyúttal kifogásolta, hogy az a Kövér László jár el vele szemben, aki többször is óbégatásnak minősítette a szocialista képviselők közbeszólásait. "Nem hiszem, hogy eddig a mélységig én le tudtam volna süllyedni, még akarattal is" - mondta.

Szerinte nyilvánvaló, hogy a házelnök nem stiláris megfontolásokból, hanem politikai okok miatt akadályozta meg interpellációja elmondását. Meggyőződése ugyanakkor, hogy Kövér László "hülye játékot játszik", mivel interpellációja kisebb visszhangot váltana ki, ha csak az ülésteremben hangozna el, és nem kerekedne belőle ügy.


A szocialista politikus Nol.hu-n is olvasható interpellációja szerint a trafikpályázat elnyeréséhez elég volt, ha valaki kinyilvánította: „vállalja, hogy dohányt fog árulni, és imádja a Fideszt”. Elmondta volna azt is a nemzeti fejlesztési miniszternek, hogy ő, „mint a Fidesz zsoldosa minden jel szerint készségesen kiszolgálja a további fideszes törekvéseket is, azaz immár nem csak dohányt, hanem alkoholt, szerencsejátékokat, újságokat és – hovatovább – nyalnivalókat is lehet majd kapni ezekben a boltokban”.

Ami pedig végképp kicsaphatta a biztosítékot, a szocialista politikus szerint a "ki mit nyal" kategória egyelőre nyitottnak látszik, de „félő, hogy mindaz, amit ezekben a szpáhi-shopokban majd kapni lehet, például adómentes pálinkát, azt máshol betiltják. Ezek sorában bizonyosan gondolnak még a szex-kellékekre, a közkeletű lószerszámokra is, sőt, a jobbikos barátaik kedvéért talán a péniszpumpára avagy pucér vonaglásra alkalmas táncrudakra egyaránt”.

Az eset kapcsán több, a strasbourgi emberi jogi bíróság esetjogát ismerő szakértőt is kerestünk, a véleményük azonban megoszlott. Van, aki úgy véli, hogy a nemzeti parlamentek tagjainak tiszteletben kell tartaniuk bizonyos játékszabályokat, amelyek része lehet akár egyes fordulatok kerülése, illetve viselkedési normák betartása is.

Más vélemények szerint egy demokratikus ország parlamentjében minden vélemény elhangozhat, függetlenül attól, hogy azt valaki sértőnek találja-e. Az egyetlen korlát, hogy a felszólalás nem valósíthat meg bűncselekményt, tehát a képviselő sem fecseghet ki államtitkot, s nem rágalmazhat másokat – jelentette ki Kolláth György alkotmányjogász. Vagyis: szerinte a cél az lehet, hogy meghatározott korlátok között senki ne tudja kirekeszteni a többség nevében a kisebbséget.

Szerinte tehát elképzelhetetlen, hogy egy képviselő felszólalását bárki előzetesen cenzúrázza. Azt ugyanis a nyilvánosságra kell bízni, hogy egy politikus megnyilvánulását miként értékelik. Kolláth ezzel kapcsolatban úgy véli, Szanyinak igénybe kellene vennie a hazai jogorvoslati lehetőségeket, és ha nem kap megfelelő elégtételt, valóban érdemes a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordulnia. Arra a kérdésünkre, hogy volt-e már hasonló ügy a nemzetközi fórum előtt, az általunk megkeresett szakértők csak későbbre ígértek választ.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.