Hárompárti parlamentet lát a Forsense
A pártválasztási adatok nem mutatnak jelentős eltérést az előző hónaphoz képest - áll a Forsense legfrissebb jelentésében. A felmérés során megkérdezettek körében a Fidesz 31 százalékos bázist tudhat maga mögött, az MSZP-t az összes válaszoló 11 százaléka választaná most vasárnap, míg a Jobbik 8 százalékos bázisával továbbra is a harmadik legerősebb politikai erő Magyarországon. Az LMP-re 3 százalék szavazna, az MDF esetében azonban visszaesés mutatkozik, egy hónappal korábban a mai 2 százaléknál többen szavaztak volna a demokrata fórumra.
A biztos szavazó pártválasztók körében a Fidesznek 59, míg az MSZP-nek 18 százalékos a támogatottsága. A Jobbik 14 százalékon áll, az LMP pedig februárban ismét elérte a parlamentbe jutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt. A biztos szavazók között is rontott az MDF: januári erősödés után februárra visszatért a decemberben mért 2 százalékos szintre.
Mesterházy a baloldaliakat is megosztja
A baloldalon a szavazókat egyelőre megosztja, hogy több párt és miniszterelnök-jelölt közül lehet választani. Mesterházy Attilának Bokros Lajossal is meg kell küzdenie az elbizonytalanodott szocialista szavazókért. A Jobbik tábora külön pólust alkotva karakteresen elkülönül a kormányoldaltól és parlamenti ellenzékétől, de kormányfő-jelöltjének alacsonyabb ismertsége és támogatottsága hátrányt jelent a centrális pozícióban lévő Orbán Viktorral és a Fidesszel szemben.
A megkérdezettek 38 százaléka Orbán Viktort tartja a legalkalmasabbnak a kormányfői posztra. Őt követi Bokros Lajos, akit 16 százalék támogat, Mesterházy Attilát 8 százalék látná szívesen miniszterelnökként, Vona Gábort pedig a felmérésben részt vevők 5 százaléka tudná elképzelni kormányfőként.
A jobboldali szimpatizánsok között egyértelműen Orbán a favorit, a baloldalon azonban egészen más helyzet állt elő. Itt legalább két miniszterelnök-jelölt és több kisebb párt versenyez az MSZP és az SZDSZ elbizonytalanodott szavazóiért. Mesterházy Attilát a baloldali szimpatizánsok alig több mint 50 százaléka támogatja, míg Bokros Lajost közel egyharmaduk (32 százalék).
Módszertan: A Forsense választáskutatási programjában február 3. és 11. között végzett kérdőíves közvélemény-kutatást, melynek során 1000 véletlenszerűen kiválasztott felnőtt korú személyt kérdeztek meg az intézet kérdezőbiztosai az aktuális politikai, közéleti kérdésekről.