Borkai nem vallotta be fizetését
A képviselők jogállásáról szóló törvény kötelezi a honatyákat arra, hogy minden évben egyszer részletes vagyonnyilatkozatot tegyenek. E dokumentumban nem csak az ingó és ingatlan vagyonukról, megtakarításaikról, tartozásaikról, érdekeltségeikről, kapott ajándékokról kell beszámolniuk, hanem minden, a képviselői fizetésen kívüli adóköteles jövedelmükről is. Ilyen a polgármesteri fizetés, a megyei közgyűlési tagságért kapott illetmény, lakás bérbeadásából származó jövedelem, gazdasági érdekeltségből fakadó fizetés vagy osztalék, könyvkiadásból, tanításból származó tiszteletdíj.
Borkai Zsolt vagyonnyilatkozatában az szerepel, hogy fele részben tulajdonosa egy győri 640 négyzetméteres építési teleknek, amelyet még 1989-ben vásárolt. Ezen kívül szintén fele részben tulajdonosa egy 1993-ban szerzett győri családi háznak, valamint 2010-ben megörökölte egy szintén a városban lévő társasházi lakás egyhatod részét. Egy 2007-ben vásárolt Citroen C3-as személygépkocsi van a tulajdonában, négymillió forint készpénzzel rendelkezik, és tízmillió forinttal tartozik egy pénzintézetnek. A lólengés szöuli olimpia bajnoka az egyéb közlendők rovatba írta be: 199 ezer forint olimpiai járadékot kap. A polgármesteri fizetése azonban sehol nem szerepel.
A győri önkormányzat 2010 őszén – a kisalfold.hu beszámolója szerint – havi bruttó 579 ezer forintban állapította meg Borkai Zsolt polgármesteri fizetését. A város első emberének járó költségtérítésről (ez fizetésének 20-25 százaléka lenne) azonban Borkai lemondott. Borkai 579 ezres polgármesteri fizetése átlagosnak tekinthető más vidéki nagyvárosok vezetőinek bérével összevetve, például Debrecenben Kósa Lajos 550 ezret, Székesfehérváron Cser-Palkovics András 642 ezret, Szegeden Botka Lászó 670 ezret keres havonta. És ez az adat szerepel is a parlamenti vagyonbevallásukban.
Rubovszky György, a parlament mentelmi és összeférhetetlenségi bizottságának kereszténydemokrata elnöke még nem találkozott olyan esettel, hogy egy polgármester ne vallotta volna be a fizetését. Szerinte valami félreértés történhetett. A bizottsági elnök elmondta, ha bárki bejelentést tesz az Országgyűlés elnökénél arról, hogy probléma van egy képviselő vagyonnyilatkozatának tartalmával, akkor a mentelmi bizottság felkéri az illetőt, hogy nyilatkozzon a panasz megalapozottságáról. Ha a képviselő elismeri, hogy hibázott, és kijavítja a vagyonnyilatkozatát, akkor lezárják az ügyet, ha azonban vitatja a felvetést, akkor a testület vagyonnyilatkozati eljárást indít, és részletesen kivizsgálja, hogy a képviselő valóban megfelelő adatokat írt-e a vagyonnyilatkozatába.
Borkai Zsoltot péntek este sikerült utolérnünk. Győri tudósítónknak azt mondta, tévedés történt, sajnálja, hétfőn az lesz az első dolga, hogy kijavítja a vagyonnyilatkozatát.