"Ha lenn kitör a pánik, abból polgárháborús állapot lesz!"
Nézze meg, mit mondott az államtitkár a szakdolgozóknak!
Október negyedikén kezdődik hivatalosan a költségvetés tervezése, így a várható kondíciókról és még néhány kérdésről kizárólag csak az önkormányzati választások után beszélhet – hűtötte le a hétvégi szakellátási konferencia fórumán a hallgatóságát Szócska Miklós, az egészségügyért felelős államtitkár már a rendezvény kezdetén. Szerinte az egészségügy gödörben van, s rögtön hozzá is tette: semmilyen nehéz döntést nem akar megúszni, de most csak tűzoltásra futja.
Megértésre, türelemre és együttgondolkodó cselekvésre kérte hallgatóságát Szócska Miklós szombaton a XII. járóbeteg szakellátási konferencián. A helyzetet a chilei bányakatasztrófa mentési munkálataihoz hasonlította, mondván: az ágazat benn rekedt a gödörbe, ő pedig felülről ás. Hiába kérdezik meg tőle mindennap – mikor jön pénz – nem tud rá egyebet felelni: „keresem a benn rekedtekhez vezető utat. De ha lenn kitör a pánik, és azonnal akarnak kijutni, akkor abból polgárháborús állapot lesz, és a szűk térben csak egymást taposhatják agyon.” Közölte: csak józan ésszel lehet túljutni a nehézségeken, így ha a betegek érdekét akarjuk szolgálni, akkor problémákat együtt kell megoldani. Mint mondta: kampányidőszak van, ezért a jövő költségvetési kondíciókkal, az egészségügy átalakításával kapcsolatos jónéhány kérdésre október harmadika után adhat választ. Ez egy politikai döntés. Hozzá tette: optimista, mert az egészségügy nemzeti ügy, ezért bízik, hogy kiemelt szerepet kap az ágazat a források elosztásakor.
A politikai államtitkár a csodaváróknak azt üzente: tudja, sokan gondolják, hogy majd a következő kormány vagy miniszter, az új ember megváltóként megoldja a problémákat. Csakhogy ő jelezné: nem a megváltó, pusztán egy 87 kilós hús-vér ember, és minden egyéb, amire még a változásokra szükség lehet, az, itt ül vele szemben a teremben.
Kérdésre válaszolva közölte: ösztönözni szeretnék az olcsóbb ellátási formákat, köztük az egynapos beavatkozásokat. A biztosítási csomagok esetleges szűkítését firtató érdeklődésre, azt mondta: nem gondolkodik a kormányzat ilyesmiben, abban viszont igen, hogy miként lehet különböző kiegészítő biztosítások formájában szervezettebbé tenni a magánpénz mozgását a rendszerben.
Az államtitkár „csontvázként” emlegette az uniós forrásokból épülő 23 új, kistérségi járóbeteg központot. Mint mondta: noha az egyik átadásán személyesen is résztvett, de ettől még fenntarthatatlan beruházások. A rendelők a józan paraszti ész, a meglévő intézményrendszerrel való kapcsolat, a betegutak vizsgálata nélkül döntettek a létesítésükről. Az amúgy is állandó pénz szűkével kínlódó, dolgozó polgármesterek, pedig előre menekültek: aláírták, hogy öt évig fenntartják az új rendelőket. Az új kormányzatnak ezért nagyon kreatívnak kell lennie a fenntarthatóság biztosítani tudja.
Az egészségpolitika az elmúlt időszakban az ellátásokban „nincset” csinált, de nem vállalta a felelősséget azért, hogy megmondja ki felelős azért, hogy nincs – válaszolta egy szakdolgozónak Szócska Miklós, aki előzőleg arról beszélt, hogy a szakasszisztenseken csapódik le a beteg összes dühe, mert nem tudnak egyes ellátásokra időpontot adni. Az asszony példaként említette, hogy munkahelyén a hasi-ultrahang vizsgálatra legkorábban februárban tud időpontot ajánlani. Az államtitkár a bánya hasonlathoz visszatérve azt mondta: a fúrás része az, hogy a politikai és gazdasági döntés hozót meggyőzze arról, hogy a társadalom prioritásokat az egészségügy érdekében át kell rendezni.
Az államtitkár beszélt arról is, hogy megújítják a szerződést, amely a védőnők méhnyakrák-szürő programban való részvételét finanszírozza. Hozzátette: talált 9 milliárd forintot uniós forrást, amely a népegészségügyi programra költhető. Ebből a pénzből ösztönözné a védőnők és a háziorvosok betegség megelőző munkáját, díjazzák a jövőben a befejezett szűrőprogramokat.
„Ha megtaláljuk azt a munkamódot, ahol az önök aktivitása és a mi szakmai elveink találkoznak, akkor abból lesz valami, ha felborul ez a béke, amit sikerült a polgárháborús állapotok után teremteni, akkor nagy bajban van az egészségügy” – mondta Szócska Miklós a hallgatóságnak, hozzátette: „benn, vagyunk a gödörbe, ki kell ásnunk magunkat, ez a feladat. Semmilyen nehéz döntés nem fogunk visszariadni, nem érdekel semmi, csak az hogy emelt fővel tudjak önök közé visszamenni, ha lejárt a húsz hónapos szavatossági idő…”