Szexuális őrület ramadán után
Mint a Corriere della Sera című milánói lap egyiptomi sajtóhírekre hivatkozva közli: elszaporodtak Kairóban a jórészt sihederekből álló bandák támadásai a nők ellen. Az egyiptomi főváros rendőrsége néhány óra alatt 32 kiskorú fiatalt állított elő szexuális zaklatás vádjával.
A jobbára csoportba verődött fiatalok parkokban, mozikban, szórakozóhelyeken, de olykor a nyílt utcán is üldözőbe vesznek legtöbbször magányos, máskor barátnőjükkel együtt sétáló nőket, s jó esetben csak szóban, gyakorta viszont fizikailag is molesztálják őket.
A taperolást, csipkedést, csiklandozást olykor a lefátyolozott nők sem úszhatják meg, s a molesztálás úgy terjed a hatalmas városban, mint a járvány. Az egyik kairói internetes portál térképet készített a legveszélyeztetettebb helyekről, ahová nőknek nem tanácsos eljárni, de a forró pontok között tüntette fel az „arab tavasz” szimbolikus helyszíneként ismert Tahrir-teret is.
A Masry al youm című kairói lap szerint nem újdonság, hogy a ramadán átszakítja a „szabadosság gátját”, de a mostanihoz hasonló méretek riadalmat keltenek, s joggal feltételezhető, hogy a Mubarak-rezsim szigorát a káosz és a bizonytalanság váltotta fel.
Értetlenül áll a jelenséggel szemben az egyház is, hiszen a böjti hónap a tanulás időszaka is. Azé, hogy miként tudjuk elsajátítani az önuralom, a mérsékletesség, a türelem, egy közösséghez való tartozás képességét. Az egyház tanítása szerint a ramadánból megújulva, megtisztulva kellene kikerülni, a kairói szexuális támadások azonban ennek ellenkezőjéről tanúskodnak.
A szomorú esetek egyetlen pozitív konklúziója, hogy megszaporodtak Kairóban az önkéntesek, akik csoportokat alkotva cirkálnak a parkokban, a metrón, a szórakozóhelyek környékén, s jelenlétükkel igyekeznek elejét venni az atrocitásoknak. De megszaporodtak az olyan vélemények is, hogy ilyesmi azért Mubarak alatt nem létezett.