Kilencven cég fogja elpusztítani a világot
A klímaváltozás nagyrészt mindössze kilencven cég műve – állítja az a jelentés, amelyet a Climate Accountability Institute (CAI) hozott nyilvánosságra szerdán. Az amerikai környezetvédelmi kutatóközpont szerint az említett kilencven cég – köztük olyan energiaóriásokkal, mint a Chevron, az Exxon, a BP és állami vállalatok is – az üvegházhatású gázok kibocsátásának közel kétharmadáért, 63 százalékáért tehető felelőssé. Ez a 63 százalékos arány az ipari forradalom kezdetét jelző 1751 és 2010 közötti időszakra vonatkozik, és – jegyzi meg a jelentés – az üvegházhatású gázok fele az elmúlt 25 évben került a légkörbe, vagyis amikor a politikusok és a cégek is világosan tudatában lehettek annak, hogy mit csinálnak.
A jelentés az első ambiciózus kísérlet egyértelműen megjelölni, hogy ki viseli a felelősséget az üvegházhatású gázok kibocsátásáért. „A világon nyilván több ezer energiavállalat működik. De ha csak azokat vesszük, akik a döntéseket hozzák, ha elnök-vezérigazgatókra és miniszterekre szűkítjük az egészet, nos, ők elférnének egy-két buszon” – mondta erről Richard Heede, a CAI kutatásvezetője. Felelősöket találni a jelentés védnöke, Al Gore szerint is kulcsjelentőségű dolog, „Azoknak, akik szennyeznek, oroszlánrészt kell vállalniuk a megoldásban is” – nyilatkozta a Guardiannek a volt amerikai alelnök.
A vita mindmostanáig főleg országokról szól, és többnyire kimerül abban, hogy érintettek egymásra mutogatnak a klímaváltozás miatt. Többé-kevésbé ez történik az ENSZ péntekig tartó varsói nemzetközi klímakonferenciáján is, ahol két tábor, az európai országok és az Egyesült Államok, illetve a feltörekvő India és Kína láthatóan szeretnék egymás nyakába varrni a felelősséget. Visszafogni magát pedig senki nem akarja.
A CAI által említett kilencven cég eddig egyébként 914 gigatonna szén-dioxidot engedett a légkörbe. Mindössze hét – hét cementvállalat – van közöttük, amely nem az energiaszektorban utazik, a többi mind olajat, gázt vagy szenet termel ki. A nagy multik mellett harmincegy állami cég szerepel a listán – a szaúdi Saudi Aramco, a norvég Statoil és az orosz Gazprom mellett Nagy-Britannia, Kína, Észak-Korea és Lengyelország szénipara. Leginkább a volt szovjet utódköztársaságokban lévő állami cégek szennyeznek: az üvegházhatású gázok 8,9 százaléka legalábbis az ő jóvoltukból kerül a légkörbe. Második ebből a szempontból 8,6 százalékkal Kína, ami pedig a multikat illeti, közöttük a ChevronTexaco vezet, amelyet a világ szén-dioxid-kibocsátásának a 3,5 százalékáért lehetne felelősségre vonni. A légkört szennyező üvegházhatású gázok 3,2 százaléka az Exxon, 2,5 százaléka a BP lelkén szárad.
Hogy mekkora problémáról van szó, arra az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) már szeptemberben felhívta a figyelmeztetett. Eszerint a legtöbb nagy energiavállalat annyi fosszilis energiaforráson ül, hogy ha nincs változás és korlátozás, akkor ezeknek a készleteknek az elégetésével a világ 30 éven belül elér a veszélyzónához, a két Celsius-fok feletti hőmérséklet-emelkedéshez.