Lantegi-módszer - emberillesztésre
- A vállalatok társadalmi felelősségérzetéről szóló vizsgálat által felvett 20 szempont közül a romák alkalmazásának preferálása az utolsó helyen, a fogyatékosok bevonása a munkaerőpiacra a 18. helyen állt - közölte néhány napja Szűcs Erika. A szociális és munkaügyi miniszter szerint az Európai Unió átlagához képest jelentős Magyarország lemaradása a hátrányos helyzetű emberek foglalkoztatásában: ott e körből minden második ember dolgozik, nálunk 9-18 százalék közötti arányban kapnak munkát. Szabó Máté ombudsman is úgy véli, hogy a fogyatékossággal élőknek több segítséget kell adni, ezért vizsgálatot indít emberi jogaik érvényesüléséről.
A Fogyatékos Emberek Szövetségének Tanácsa (FESZT) nyílt levelet ír Gyurcsány Ferencnek és Bajnai Gordonnak: tarthatatlan szerintük ugyanis, hogy vállalkozások százmilliárdos pályázati pénzeket nyernek el anélkül, hogy a beruházásoknál figyelembe vennék a több százezer fogyatékkal élő állampolgár érdekeit.
Igaz, a 20 főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégeknél a dolgozók öt százalékának megváltozott munkaképességűnek kell lennie, ellenkező esetben rehabilitációs hozzájárulást kell fizetni. A fogyatékosok érdekében fellépők szerint azonban a hozzájárulás összegét jelentősen emelni kellene, illetve azoknak, akik vállalják a fogyatékkal élők foglalkoztatását, jelentős adókedvezmény járna. Differenciált állami támogatásra lenne szerintük szükség a munkahelyteremtéshez is.
A fogyatékosok érdekében eljáró civil szervezetek más megoldásokkal is próbálkoznak:
- A megkeresett cégek nyolcvan százaléka aláírta azt a szerződést, amelynek keretében mind az ő munkaköreit, mind a "mi" embereinket számba vesszük - mondja Fehér Miklós, a Kézenfogva Alapítvány programvezetője. - Júliusban kezdtük el a felmérést, s kezdődött el a Lantegi-módszerrel végzett vizsgálat is. Ez egy spanyol munkaképesség-vizsgáló eljárás, amely a megváltozott munkaképességűek, ezen belül is elsősorban az értelmi sérült emberek munkába állását segíti. Felméri a munkavállaló képességeit és az adott munkakör elvárásait. A cél, hogy az egymáshoz leginkább "illeszkedő" munkakört és jelentkezőt megtaláljuk - részletezi Fehér Miklós a módszert. - Nyár óta 900 embert és 300 munkakört mértünk föl. Azt még nem tudni, hány százalékos a "találati arány", az azonban már látható: a foglalkoztatás legalacsonyabb szintjére soroltak többségéről, vagyis azokról, akik legfeljebb a szociális intézményen belüli, felügyelettel végezhető munkára alkalmasak, kiderült: sokkal többre képesek.
Hazánkban körülbelül 570 ezer ember él fogyatékkal, s ők nemcsak hogy tudnak, de szeretnének is dolgozni.