Veszély van, futam lesz
Rendkívül kockázatosnak tartja a ma startoló Budapest–Bamako-ralit a Külgazdasági és Külügyminisztérium – jelentette be közleményben a szaktárca. Mint írták, az Afrikában a Marokkó–Mauritánia–Mali útvonalon haladó amatőr versenyzőkre több olyan szakasz is vár, ahol veszélybe kerülhetnek.
Tüzes hangulat a múlt évi versenyen budapestbamako-org |
Egyebek mellett azt említették: különösen veszélyesnek számítanak például Mauritánia és Mali határ menti régiói, ahol az ott tevékenykedő terrorista csoportok, sejtek „fokozott aktivitást mutatnak.” Ezt a veszélyt fokozza, hogy a térség országaiban a rali lesz a legjelentősebb nemzetközi sportesemény, ami a szervezett bűnözői csoportok figyelmét is felkeltheti, nagy az emberrablás kockázata.
Megkerestük az idén már tizedik alkalommal elrajtoló – egyszerre kalandtúra, verseny és a segélyszállítmány miatt karitatív – rali alapítóját. Szabó Gál András elmondta, köszönettel vették a Külügyminisztérium felhívását és tájékoztatását a kockázatokról. Ezzel együtt úgy vélekedett: a rali nem veszélyesebb az idén, mint korábban, a kockázatokkal pedig az indulók és a szervezők is tisztában vannak, megtették a lehető legtöbb óvintézkedést.
Szabó Gál András elmondta: a szinte állandó terrorveszély miatt a kockázatosabb szakaszokon – ahogy a korábbi években, úgy az idén is – a mauritán és a mali hadsereg katonái kísérik az indulókat. Emellett az ebola jelenthet még kiemelt rizikót, de a fertőzés elkerülésére felkészítették az indulókat.
Az alapító úgy fogalmazott: a mintegy 5400 kilométeres afrikai szakasznak körülbelül negyven százaléka tekinthető különösebben veszélyesnek. Kérdésünkre elmondta: baleset történt már a ralin, de terrortámadásra, emberrablásra vagy más hasonló incidensre nem volt példa. A futamon – saját felelősségükre – 480-an vesznek részt 103 autóval, 24 motorkerékpárral, 3 teherautóval és egy busszal.