Vörös térteszt

„A nemzetközi szövetségnek emelnie kell a büntetési tételeket, a vértesztekre pedig nagyobb figyelmet kell fordítania a doppingellenes harcban” –mondta Paula Radcliffe, a női maratoni futás világrekordere a moszkvai világbajnokság nyitánya előtt két nappal. A korábbi klasszis hosszútávfutó nyilatkozata keveset mond el arról, mi várható a legnagyobb idei sporteseményen, ám annál többet arról, mi veszélyezteti leginkább az atlétika hitelességét és népszerűségét.

Különösebben nem is meglepő, hogy a tiltott szerek használata, s nem – mondjuk – a 800 méteres síkfutás esélylatolgatása a téma. Merthogy az idén régen tapasztalt csapások érték a sportágat. Olyan emblematikus szám is, mint a 100 méteres síkfutás, sorra veszítette el ideáljait. A csillaghullás az amerikai Tyson Gayjel kezdődött, őt követte Asafa Powell, a korábbi világcsúcstartó, minden idők negyedik leggyorsabb embere, míg a nők közül a váltóban olimpiai bajnok Sherone Simpson és a háromszoros ötkarikás aranyérmes Veronica Campbell-Brown produkált pozitív doppingtesztet. (Az utóbbi három versenyző egyaránt jamaicai.) A sor még folytatható, mert egyre-másra érkeznek a hírek a skandalumokról. Igaz, a sportág első számú sztárja, Usain Bolt még őrzi tisztaságát (vagy annak látszatát).

Ez a páratlan makulátlanság rendkívül fontos az atlétikának, mert a legnagyobb bálvány lebukása végképp komoly károkat okozna a globális szórakoztatóiparban is vezető szerepet játszó sportágnak, amelynek egyestés gáláira tízezrek zarándokolnak a stadionokba szerte a világon. Ez csöppet sem meglepő, elvégre Bolt sprintjei, Mo Farah több kilométeres bemutatói, Greg Rutherford ugrásai különleges élmény kínálnak.

Miként Pars Krisztián dobásai is. A magyar kalapácsvető az egyetlen honfitársunk, aki évek óta a világelit tagja. Sőt azon kevesek egyike, aki minden versenyen győzelmi eséllyel áll a dobókörbe. Olyannyira, hogy egy éve le sem győzték, azaz a Luzsnyiki stadionban kiegészítheti olimpiai aranyérmet is tartalmazó kollekcióját.

Ennek sokan tapsolnának itthon, ám úgy tetszik, a vártnál kevesebben a helyszínen. A helyszíni beszámolók szerint – általános meglepetésre – komoly problémák vannak a jegyértékesítéssel. Már Szergej Bubka, a korábbi szovjet-ukrán rúdugrófenomén, a nemzetközi szövetség alelnöke is interveniált az ügyben, ennek nyomán az orosz szervezők minden bizonnyal iskolásokkal töltik meg a lelátókat a –magyar idő szerint – általában délután öt órakor kezdődő döntőkre.

Az üres székek látványa nem tenne jót a sportág imázsának, az üzletnek biztosan ártana. Hogy a biznisz korántsem mellékes, azt jelzi: a nemzetközi szövetség összesen 7,194 millió dollárt (mintegy 1,6 milliárd forintot) oszt szét a viadalon. Pénzdíjat minden szám első nyolc helyezettje kap. A győztesek hatvan-, a második helyezettek harminc-, a harmadikok húszezer dollárral gazdagodnak, de még a nyolcadikok is négyezret kasszíroznak. Valamennyi világrekord megdöntéséért százezer dollár jár. Ennyi pénzért megéri különleges eredményre törni, s e különdíjnak éppen az a célja, hogy a versenyzők ne a jól fizető közel-keleti vetélkedőkre tempírozzák topformájukat, hanem a vb rangját emeljék a kivételes produkcióval.

Erre Moszkvában is lesz alkalmuk, még ha sokan nem szívesen utaznak is a helyszínre. A The Guardian című angol lap felhívja a figyelmet több brit atléta nyilatkozatára. Rutherford és Dai Greene, a 400 gát ötkarikás bajnoka egyaránt kritizálta a versenynek otthont adó várost, mondván: a sportág aktuális helyzetében nem feltétlenül szerencsés Moszkvában föllépni, miközben több mint negyven orosz atléta tölti eltiltását, s az orosz fővárosban működő WADA-laboratórium az egyetlen, amelyet azzal gyanúsítanak, hogy manipulálja a tesztek eredményeit.

Az atlétikának sokat segítene, ha nem erről beszélnének. Ehhez biztosan szükség lesz a jó Boltra.

A magyar csapat. Férfiak: Baji Balázs (110 m gát), Helebrandt Máté (20 km gyaloglás), Hudi Ákos (kalapács), Kazi Tamás (800 m), Pars Krisztián (kalapács), Rácz Sándor (50 km gyaloglás). Nők: Madarász Viktória (20 km gyaloglás), Márton Anita (súly), Orbán Éva (kalapács), Szabó Barbara (magas), Zsivoczky-Farkas Györgyi (hétpróba).

Döntők. Augusztus 10. Férfiak: tízpróba, 10 000 méter. Nők: maratoni.

Augusztus 11. Férfiak: 100 m, 20 km-es gyaloglás, tízpróba. Nők: diszkoszvetés, távolugrás,10 000 m.

Augusztus 12. Férfiak: kalapácsvetés, rúdugrás, 110 m gát. Nők: súlylökés, 100 m, 400 m.

Augusztus 13. Férfiak: diszkoszvetés, 800 m. Nők: hétpróba, rúdugrás, 20 km-es gyaloglás, 3000 m akadály.

Augusztus 14. Férfiak: 50 km-es gyaloglás.

Augusztus 15. Férfiak: magasugrás, 400 m, 3000 m akadály. Nők: hármasugrás, 400 m gát, 1500 m.

Augusztus 16. Férfiak: távolugrás, súlylökés, 5000 m, 4x400 m-es váltó.

Nők: kalapácsvetés, 200 m.

Augusztus 17. Férfiak: gerelyhajítás, 200 m, maratoni futás. Nők: magasugrás, 100 m gát, 4x400 m-es váltó.

Augusztus 18. Férfiak: hármasugrás, 1500 m, 4x100 m-es váltó. Nők: gerelyhajítás, 800 m, 4x100 m-es váltó.

Luzsnyiki stadion: a királynőre várva
Luzsnyiki stadion: a királynőre várva
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.