21: nyerő magyar kártya

A nehéztüzérséget vetette be, de tulajdonképpen ellenfél nélkül maradt a magyar pályázati bizottság péntek délelőtt Barcelonában, ahol a ma kezdődő „vizes” világbajnokság előtt döntöttek a vb 2019-es és 2021-es rendezőjéről.

Noha a jelentkezők prezentációit megelőzően sok nagy fekete autó sorakozott a kikötőben magasodó, igen elegáns Grand Marina Hotel parkolójában, odabent a beharangozott négy helyett csupán két delegáció képviselői gyülekeztek, mivel – amint abban Gyárfás Tamás, a hazai szövetség elnöke, a nemzetközi szervezet (FINA) vezérkarának tagja már napok óta reménykedett – Baku és Abu-Dzabi visszalépett a kandidálástól.

A két esemény házigazdai posztjáért két város, a dél-koreai Kvangdzsu és Budapest maradt versenyben, így aztán – noha a rendezés odaítélése ez esetben sem automatikus – nem csoda, hogy az izgalomnak kevés nyoma volt a hallban, amikor két ajtóval odébb elsőként az ázsiaiak mutatkoztak be a Nemzetközi Úszó Szövetség vezetőségének. Az aspirálás fényét és komolyságát emelendő a katalán fővárosba érkező Orbán Viktor kormányfő Kósa Lajos Fidesz-alelnökkel diskurált hosszasan egy bőrpamlagon – egy félmeztelen, a kikötői futásából visszaérkező szállóvendég kis híján rá is lépett a lábára –, miközben feltűnt a színen Risztov Éva, London olimpiai bajnok hosszútávúszója éppúgy, mint Christopher Mattheisen, a Magyar Telekom vezérigazgazgatója vagy Tóth József, Angyalföld szocialista polgármestere.

A kék egyenöltönybe bújtatott mintegy harmincfős magyar küldöttség aztán jelentős taps közepette lépett a tanácsterembe, ahol a Budapest látványosságait, hazánk úszó- és vízilabdasikereit, valamint a meglévő létesítmények (Komjádi és Hajós uszoda), továbbá a Dagály strand melletti területen felhúzandó húszezres uszodakomplexum animációját bemutató kisfilmek vetítése közben először Borkai Zsolt MOB-elnök, majd Szabó Bence, az olimpiai bizottság főtitkára, őket követően pedig Hosszú Katinka világbajnok vegyes úszó lépett a mikrofonhoz.

Ám a fő attrakció a színvonalas, nem mellékesen ízléses, a lényegre fókuszáló, félórás prezentáció befejező akkordjaként kétségkívül Orbán föllépése volt. (Főleg azt követően, hogy a dél-koreaiak „csak” Kvangdzsu tartomány elnökét vetették be legnagyobb halként, ellenben a hírek szerint a FINA történetében miniszterelnöki szinten még soha nem képviseltette magát pályázó.) A beszéde végén a rendezés állami forrásainak garanciáját megerősítő kormányfő közölte a döntéshozókkal: noha jövőre választások lesznek Magyarországon, ennek semmiféle jelentősége nincs az esemény támogatottságát illetően, „hiszen odahaza most emberek milliói várják feszülten az önök határozatát”.

Az ajtók ez után becsukódtak, de Gyárfás alig néhány perc elteltével már mosolyogva lépett ki a teremből. „Nem mondhatok semmit, ígéretet tettem rá” – közölte az őt azonnyomban letámadókkal, de miután a szája nem lefelé, hanem fölfelé görbült, a maradék kétség is elszállt a tekintetben, hogy meglesz-e a remélt siker. Ám a hivatalos bejelentés meghallgatásához föl kellett buszozni a kikötőből a Montjuic-hegyre, a vb-nek az elkövetkező tizenhat napban otthont adó Palau San Jordiba, amelynek sajtóközpontjában Julio Cesar Maglione, a FINA uruguayi elnöke előbb a 2019 feliratú borítékot bontotta ki, s a papírlapon természetesen Kvangdzsu neve állt.

A koreaiak egy emberként pattantak föl a széksorokban, s farkasüvöltésben törtek ki, noha aligha érte őket bombameglepetésként a hír. És néhány másodperccel később a magyar tábor is ünnepelhetett, mert a dél-amerikai sportdiplomata a 2021-es borítékból Budapest céduláját emelte ki. „Ria, ria, Hungária!” – skandálta Orbán, Gyárfás, Borkai és az egész csapat, ami egy sajtóközpontban furán hathatott, annak tudatában azonban jóval kevésbé, hogy immár tényként kezelhettük: a valaha volt legrangosabb magyarországi sporteseményre készülhetünk nyolc éven át.

A „dáridó” közepette megoszlottak a vélemények arról, hogy a nyári és a téli olimpia, továbbá a futballvilág- és Európa-bajnokság után az atléták vagy a „vizes” sportolók vb-je jelentősebb viadal-e, de a jelenlévők végül megállapodtak abban: sose legyen nagyobb gondunk,mint ennek a kérdésnek az eldöntése. A szétszéledő tömegben annyit még sikerült megtudni, hogy a FINA illetékesei olyan meggyőzőnek tartották a magyar pályázati anyagot, hogy nem is szavaztak arról. Közfelkiáltással döntöttek Budapest – illetve a hosszútávúszó-versenyeknek otthont adó Balatonfüred – mellett, ami persze utóbb már nem különösebben fontos, de annál érdekesebb adalék. Éppen olyan, mint a hab a tortán.

Hét vége, verseny eleje

Ma kezdődnek a versenyek a barcelonai „vizes” világbajnokságon. Szombaton rendezik a hosszútávúszók 5 km-es számát, amelyben a férfiaknál Gercsák Csaba, a nőknél Olasz Anna képviseli a magyar válogatottat. Vasárnap a női vízilabdacsapat is bemutatkozik: Merész András társulata Brazíliával mérkőzik (18.50).

Orbán: A vb lépcső az olimpiarendezéshez

A „vizes” vb 2021-es budapesti megrendezéséről szóló határozat bejelentését követően Orbán Viktor a média jelen lévő képviselőinek – köztük a Népszabadság munkatársának – hosszasan fejtegette, mit gondol a sikerről. A kormányfő elmondta, a döntést üzenetnek tekinti, „mert egy kétszázhárom tagországot tömörítő szervezet helyezte belénk a bizalmát, és mondta ki, hogy ti magyarok ezt meg tudjátok csinálni”. Hozzátette: ez a nap nemcsak az úszásról és a vízilabdáról szólt, hanem arról is, hogy az országot már elég erősnek tartják egy ilyen horderejű esemény házigazdai posztjára.

„A léc magasan a fejünk fölött van, hiszen ekkora magasságot még soha nem kellett átvinnünk. De ha mindannyian egy irányba húzunk, ha összefogunk, és mostantól mindenki elvégzi a maga dolgát, akkor sikerülni fog” – mondta a miniszterelnök. Hozzátette, hogy a kalkulációk alapján semmi kétsége nincs: a vb sokkal többet hoz majd a konyhára, mint amennyi pénzt az előkészületek fölemésztenek. A projektet a 2014-től 2021-ig tartó nemzetgazdasági fejlesztési terv részének kell tekinteni, ezért a politikai paletta valamennyi szereplőjének támogatására számít az ügyben. „A sport, a tudomány és a művészet csak nemzeti alapon létezhet. Biztos vagyok benne, hogy ezt előbb-utóbb mindenki fölfogja, megérti.”

Megjegyezte, hogy a Margit-szigethez és Budapest egyéb nevezetességeihez kötődő fejlesztések jó részét a vb-től függetlenül is el kellene végezni, s ha így tekintjük, extra kiadást tulajdonképpen csak a Dagály strand mellett fölhúzandó új uszodakomplexum jelent. Arra a kérdésre, hogy a vb vajon örök időkre kivívja-e a legrangosabb magyarországi sportesemény címét, Orbán azt felelte: meggyőződése, hogy nem. „Mindig is álmodtam a budapesti olimpiáról, de korábban el kellett vetni az ötletet, mert az ország még nem állt a saját lábán. Most már más a helyzet, ezért is kaptuk meg az úszó-világbajnokságot, amelyet fontos lépcsőfoknak tartok egy későbbi olimpiai pályázat benyújtásához” – magyarázta.

Orbán közölte azt is: Budapest még a most elnyert 2021-es világbajnokság előtt labdarúgó Bajnokok Ligája-döntő és Európa-bajnoki csoportkör házigazdája lehet.

Ketten a győztes csapatból: Orbán Viktor kormányfő és Gyárfás Tamás szövetségi elnök
Ketten a győztes csapatból: Orbán Viktor kormányfő és Gyárfás Tamás szövetségi elnök
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.