Premier: bukás
Rafael Nadal, pontosabban legyőzője, a belga Steve Darcis gondoskodott arról, amit a rendezők képtelenek voltak megoldani a sorsolás elkészítésekor: nem kell már azon agyalni, miként gyömöszölhető öt játékos a legjobb négy közé…
A salakkirály Nadal ugyanis – a térdsérülése miatti több mint félesztendős kihagyás okán – annak ellenére kicsúszott a világranglista legjobb négy játékosa (Djokovics, Murray, Federer, Ferrer), közül hogy immár nyolcadik alkalommal diadalmaskodott a párizsi Roland Garros-tornán, így nem kapott „védett” rangsort Londonban. Ennek nyomán az a veszély fenyegette, hogy már a negyeddöntőben összefuthat a címvédő Federerrel...
Nos: nem fut össze. A wimbledoni tornán 2008-ban és 2010-ben Grand Slam-győzelmet ünneplő ibériai ezúttal szégyenszemre már az első körben kikapott. Más kérdés, hogy a londoni színfalak mögötti csendes elkullogásban már gyakorlata van, hiszen tavaly szintén idő előtt távozott: akkor a világrangsor századik helyén álló cseh Lukas Rosol érte el pályafutása legnagyobb sikerét Nadal második fordulós legyőzésével. A mallorcai most még lentebb adta: legyőzője „csupán” 135. az ATP listáján, s a blamázs ezúttal már a nyitányon utolérte. Fogalmazhatunk persze úgy is, hogy az egy esztendővel ezelőtti kínos kudarcát követő első füves pályás mérkőzésén szenvedett vereséget a spanyol klasszis. Ez vélhetően közelebb áll az objektív értékeléshez. Tudnunk kell ugyanis, hogy Nadal térde még mindig nem százszázalékos (kérdés, hogy lesz-e egyáltalán…), s a megterhelő párizsi hétmeccses sorozat után a pihenést, a regenerálódást választotta, nem pedig a salakról a fűre való átállást segítő valamelyik felvezető versenyen való részvételt.
Mindez, persze, lehet magyarázat, de egyáltalán nem csökkenti a derék belga Challenger-játékos, az ifjú tehetségnek már aligha nevezhető 29 esztendős Darcis 7:6, 7:6, 6:4-es sikerének értékét. Ezzel együtt nem jósolunk hosszú menetelést számára: könnyen lehet, hogy a világraszóló győzelem utáni fordulóban a lengyel Kubot már megállítja a spanyolverő belgát. Ez viszont aligha vigasztalja majd Nadalt, aki a 2003 óta íródó fényes Grand Slam-karrierje során még sohasem esett ki az első körben, miközben a tíz esztendő harmincöt próbálkozása közül tizenkettő tornagyőzelemmel zárult…
Szegényebb lett tehát a wimbledoni viadal egy nagy sztárral, ám fellélegezhet a nagyágyúkkal zsúfolt alsó ág jó szereplésben reménykedő többi esélylesője. Ráadásul Nadal búcsúja mellett akadt más váratlan eredmény is: nem ment át a szűrőn a tizennegyedik kiemelt szerb Tipszarevics, akit a honfitárs Troicki győzött le, s kikapott a szintén kiemelt olasz Fognini (30.) is, így némileg felhígult a táblának ez a fele. Akadnak azért bajnoki aspiránsok bőven: Federer, Tsonga, Murray, Cilic és Isner egyaránt könnyedén hozta a hétfői kötelezőt.
Igazságtalanok lennénk, ha néhány szó erejéig ne emlékeznénk meg a szépséges Puerto Ricó-i Monica Puigról, aki Párizs után Londonba is karibi forgószélhez hasonlító elsöprő lendülettel toppant be. A 20 esztendős zergelábú, atletikus felépítésű, az alapvonalról igen erőteljesen teniszező hölgy a Roland Garroson a tizenegyedik kiemelt orosz Petrova kiejtésével robbantott, s egészen a harmadik fordulóig szaladt előre, most pedig az ötödik helyen jegyzett, tavaly Párizsban finálét, a US Openen pedig elődöntőt játszó olasz Errani skalpját szerezte meg a nyitányon. A 65. helyen jegyzik a világranglistán – egyelőre…
Ami minket, magyarokat illet: egyetlen képviselőnk van az egyéni tornán. A soproni Babos Tímea (99.), aki kedden a nyolcas pálya negyedik, vélhetően estébe nyúló mérkőzésén a világrangsorban éppen előtte álló francia Mathilde Johansson (98.) ellen mérkőzik.