Norvégjáték után
MAGYARORSZÁG - BULGÁRIA 1 - 1 Noha Bozsinov a 88. percben egyenlített, amennyire lehetett, örülni kellett az „iksznek”, mert a győri meccsen a vendégek játszottak jobban. A bolgárokat legutóbb 1975 májusában győzték le honfitársaink; ezúttal sem sikerült… (A magyar csapat osztályzata –1-től 5-ig – 2-es.)
CSEHORSZÁG - MAGYARORSZÁG 1 - 2 Az élelmes Dzsudzsák a hatodik percben az üres kapuba küldte a szabadrúgást, miközben Czech még a sorfalat igazgatta, majd a magyar balszélső a véghajrában negyvenméteres keresztlabdát adott Gyurcsónak, aki meglepő biztonsággal lőtt a jobb sarokba. E két jelenet között a labdabirtoklás aránya 70:30 volt a csehek javára. A meccs délutánján-estéjén egy társaságban voltam jó néhány korábbi, sokszoros válogatott labdarúgóval. A találkozót egyedül néztem a televízióban; a régebbi idők valódi futballistái kinn maradtak diskurálni a kertben… (A magyar csapat osztályzata: 3-as.)
MAGYARORSZÁG - ÍRORSZÁG 0 - 0 A zivatar és főként a villámlás miatt húsz perccel később kezdődött a mérkőzés, ám a magyar együttes tempója nem volt annyira viharos, mint az időjárás. Ezzel együtt honfitársaink közelebb álltak a győzelemhez, ám – miután csak döntetlenre tellett – jó szívvel kellett fogadni a döntést, mely szerint a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség nem ismeri el hivatalos meccsnek a találkozót. (Kiderült: David Andersen, a dán asszisztensek egyike nem tagja a FIFA játékvezetői keretének.) Ezért a próbajáték nem számított bele a világranglista-helyezésbe – szerencsére. (A magyar csapat osztályzata: 3-as.)
MAGYARORSZÁG - IZRAEL 1 - 1 Dzsudzsák góljára Hemed válaszolt, ezzel alakult ki a kellemetlen döntetlen. Az igazán kínos azonban az volt, hogy a közönség egy része hátat fordított a pályának az izraeli himnusz alatt, majd kórusban „zsidózott”. (A csapat osztályzata: 2-es.)
ANDORRA - MAGYARORSZÁG 0 - 5 Itt még osztályozni is nehéz (maradjunk a 3-asnál), hiszen az ellenfél egy vállalati főosztály alkalmi csapatának színvonalán van. Azaz játék közben a főelőadó főeladónak tetszik.
MAGYARORSZÁG - HOLLANDIA 1 - 4 „Ahhoz, hogy a válogatott eljusson Brazíliába, a 2014-es világbajnokságra, pontot vagy pontokat kell szerezni a csoport favoritja, Hollandia ellen” – ez volt a hivatalos és félhivatalos hazai refrén a mérkőzés előtt. Ehhez képest a magyar labdarúgók rendszeresen tízen tartózkodtak a saját térfelükön, mert attól féltek: ha „feljebb” jönnek, akkor nagyon nagy vereségbe szaladnak bele. Azért az 1-4 sem volt semmi, a bemelegítésnél megsérült Robben helyett beugró Lens (két gól, egy gólpassz) egyenesen bohócot csinált a védőkből, akik olyan bizonytalanul mozogtak, akár a kezdő kötéltáncosok. Louis van Gaal holland szövetségi kapitány „szervezetlennek” nevezte a magyar válogatottat; ez amilyen szokatlan, olyan súlyos és jogos kritika volt. (A magyar csapat osztályzata: 1-es.)
ÉSZTORSZÁG - MAGYARORSZÁG 0 - 1 Hajnal 20 méteres, kiváló íveléssel ünnepelte ötvenedik válogatottságát, de szerény teljesítménnyel kivívott, gyötrelmes győzelem volt Tallinnban. Talán ha Koltai a hatodik percben nem „fejeli ki” Gera tökéletes átadását az észt kapuból… (A magyar csapat osztályzata – mindenekelőtt a három pont megszerzése miatt – 3-as.)
MAGYARORSZÁG - TÖRÖKORSZÁG 3 - 1 Az év magyar mérkőzése, még akkor is, ha az egyenlítéshez Volkan Demirel török kapus megejtő jótékonysága kellett. A honfitársaink második gólját megelőző Hajnal, Kádár, Szalai akció alighanem az esztendő legszebb magyar támadása volt, s a 3-1-gyel a vb-selejtezőcsoport második, valamint a világranglista harmincadik helyére lépett előre a válogatott. A csapat játéka 4-est, Hajnalé – ez sem gyakori mifelénk – 5-öst érdemelt.
MAGYARORSZÁG - NORVÉGIA 0 - 2 Magyar szempontból: kilencven perc kilátástalanság. Általános megítélés szerint még az m1 is, amely rendszeres merényleteket követ el a szakma és a nézők ellen – a „holland” meccs során pedig jóval szélesebb körű felháborodást keltett, mint maga az 1-4 –, szóval, még az m1 is „kihátrált” e produkció mögül. (Igaz, a mostani szpíker egészen más minőséget képvisel, mint kollégája.)
Magam sem a „narancssárga”, sem a „norvég” közvetítést sem láttam-hallottam, mivel kinn voltam a Puskás stadionban. Szerdán tizenötezred-magammal együtt. Amúgy a válogatott hazai átlagnézőszáma az idén: 15 333. (Még a hollandok és a törökök elleni tétmeccsen sem telt meg teljesen az alsó karéj.) Az átlagosztályzat pedig – az évzáró mérkőzés 1-esével – 2,44. Van még hova fejlődni…