Robotoló egyetemisták
Hatodszor rendezték meg szombaton a Robonaut versenyt a Budapesti Műszaki Egytem Q épületében, ahol saját építésű robotjárművekkel mérték össze tudásukat a műszaki egyetemisták.
Megállt a zebrán az oda meg vissza járkáló csibének a Routh Kiskacsa robotautó Fotó: Boros Jenő |
A verseny célja, hogy a mesterképzésen résztvevő hallgatók gyakorlati tudása is gazdagodjon Dr Tevesz Gábor docens, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának dékánhelyettese elmondat, hogy a feladatok teljesítéséhez komolyan el kell mélyedni a mikrokontrollerek világában, az irányítástechnika, a nyomtatott áramkörök, valamint a programozás rejtelmeiben.
A tudás gyarapítása és a gyakorlati tapasztalatok mellett egyéb haszna is van a versenyen való részvételnek, mert a maximális pontszám 40 százalékát elérő csapatok tagjainál a vizsgákon is honorálják az 500-600 munkaórányi teljesítményt, ráadásul a felszedett tudásanyagú hallgatók igen csak keresettek a munkaerőpiacon, ahol egyébként keresettek a villamosmérnökök és informatikusok.
A pálya elrendezése előre nem volt ismert, de elemei, a szlalomozás, parkolás, helyes irányba fordulás egy forgóasztalon, gyalogos csirke átengedése zebrán, határátkelőn való áthaladás már a selejtezőn is szerepeltek. Dallos Györgyi, a BME kommunikációs vezetője elmondta, hogy verseny közben semmilyen kommunikáció nem volt megengedett a robot és a külvilág között. A fordulók között lehetőség volt a robotok szoftverének módosítására.
Az idei verseny újdonsága volt, hogy az autókra szerelt kamera segítségével a nézők valós időben tudták követni az eseményeket a robotok szemszögéből is. A győzelmet a ZserNYÁK csapat autója, valamint Tóth Miklós és Enyedi Róbert szerezte meg. Második lett a Második helyezett nevű csapat, aztán a Don Rükverc következett. ( B. J. )