Kis tippek nagy utazáshoz

Ha nyár, akkor vakáció, ami nem mindig felhőtlen, és olykor nem csak az időjárás miatt.

A legtöbb kellemetlenség, például az elakadás, megelőzhető az utazás előtti felkészüléssel. Fontos, hogy az autó megfelelő műszaki állapotban legyen, és bármivel kelünk útra, ellenőrizzük okmányainkat: a jogosítvány, útlevél, személyi igazolvány és autó forgalmi engedélyének érvényességét is. Nem olcsó, de megéri kiegészítő biztosításokat kötni műszaki elakadás és baleset esetére, ellenőrizze, hogy a jármű, a lakókocsi, utánfutó biztosítása érvényes az utazáskor érintett országokban.

Jó dolog a navigáció, de azért ajánlatos indulás előtt útvonaltervet készíteni, tájékozódni az útdíjakról és üzemanyagárakról, meg arról is, hogy mely országokban kötelező a láthatósági mellény: van, ahol annyit kell az utastérben elérhető helyen tartani, ahányan az autóban utaznak. Van, ahol még az is előírás, hogy a vezetőnek tartalék szemüveget is fel kell mutatnia ellenőrzéskor, ha jogosítványában előírás a szemjavító eszköz.

Ha nem viszi is autóját szakszervizbe, indulás előtt töltse fel az ablakmosó tartályt, ellenőrizze a motor olajszintjét, a gumik nyomását, mert az átlagosnál jobban megterhelt jármű abroncsait keményebbre kell fújni, ebben segít az autó műszaki leírása, ne feledkezzen meg a pótkerékről sem. Az európai szabályok szerint a gumi profilmélységének legalább 1,6 milliméternek kell lennie, ám az igazán biztonságos minimum három milliméter.

A tetőn utazó bőröndök rontják az autó légellenállását, stabilitását, és a szokásosnál nagyobb terhelés, a több csomag és utas tíz százalékkal, hőségben a légkondicionáló használata is hasonló mértékben, a tetőcsomagtartóra szerelt kerékpárok akár húsz százalékkal is megnövelhetik a fogyasztást. Legyen az autóban európai kárbejelentő lap, melynek adatai valamennyi nyelvű változaton azonos helyen találhatók, és így könnyen kitölthetők. Ne írjon alá olyan űrlapot, amit nem ért, és vitás esetben mindenképpen hívjon rendőrt. Vigyen magával elemlámpát, italt, és hosszabb utakon álljon meg pihenni, de soha ne hagyjon semmit látható helyen az utastérben.

Európában drágák a bírságok, az autópályáknál látható IG-L betűk pedig alaposan megdobják az összeget, hiszen a Bundes-Immissionsschutzgesetz-Luft törvény szerint a közlekedésbiztonsági és környezetvédelmi jelzést figyelmen kívül hagyóknak keményen fizetniük kell: amíg egyszerű sebességtúllépésnél az osztrák büntetési tétel maximuma 726 euró, az IG-L táblával jelzett szakaszon elérheti a 2180 eurót is. 

Hogy ne álljon dugóban

Indulás előtt készítsen útvonaltervet, és tájékozódjon az aktuális lezárásokról, javítási munkálatokról és egyéb magyarországi közlekedési fennakadásokról a www.kozut.hu oldalon. Az európai okmányelőírásokról és egyéb hasznos tudnivalókról olvashat a www.kulugyminiszterium.hu honlapon, a sebességkorlátozásokról a www.europe.org/speedlimits.html portálon kaphat információt.

Nagyobb terheléshez keményebb gumik kellenek
Nagyobb terheléshez keményebb gumik kellenek
Top cikkek
Érdemes elolvasni
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.