Hogy ne verjék át, ha használt autót vesz...
Ne sajnálja a pénzt az állapotfelmérésre, és felkészült szakemberrel, emelőn ellenőriz tesse a kiszemelt használt autó állapotát, ezt általában tízezer forintnál kevesebbért is vállalják a műhelyekben. Egyetlen rejtett hiba javítása, vagy sérült gumiabroncs cseréje is többe kerül ennél. Szakszervizben ellenőriztesse a kormánymű, a féltengelyek, féktárcsák, betétek és a lengéscsillapítók állapotát.
Súlyos kiadási tételt jelent, ha nem az előírásoknak megfelelően cseréltek olajat és vezérműszíjat a motorban, lényeges a lambdaszonda és katalizátor állapota. Árulkodó lehet az olajfolt a motornál és a sebességváltónál.
Karambolra és karosszériajavításra utalhat az eltérő árnyalat és vastagabb festékréteg, mely műszerrel ellenőrizhető: az eredeti gyári fényezés vastagsága kb. 120 mikron, a magyarországi szabályozás értelmében a gyári technológiával javított és 300 mikronos rétegvastagságút még újnak kell tekinteni, egy karosszériaelemet öt ponton érdemes mérni, és átlagot kell számolni.
A futásteljesítménynél nem kevésbé fontos a műszaki vizsga időpontja, de vásárlás előtt ellenőrizni kell az autó hatósági jelzéseit, motor-, valamint alvázszámát, érdemes ezeket egyeztetni a forgalmi engedélyben, valamint törzskönyvben szereplő adatokkal.
A polgári törvénykönyv 305–311. §-ai alapján a kereskedő felelősséggel tartozik a hibás teljesítésért, felelősséggel tartozik azért, hogy a gépjármű műszaki állapota megfelel a hirdetésben, illetőleg az átadott dokumentációban foglaltaknak. A szerződési nyilatkozatot megtámadhatja a vevő, ha a szerződéskötéskor tévedésben volt a gépkocsi forgalomban való részvételének időtartama és futásteljesítménye tekintetében, és e lényeges körülményekre vonatkozó tévedését az eladónak a való tényekkel ellentétes tájékoztatása eredményezte [Ptk. 210. § (1) bek., 237. § (1), (2) bek., 368. §]. Személygépkocsi hibája miatti elállás esetén a vevőt a viszszafizetett vételárösszeg után a gépkocsi vételének időpontjától, a gépkocsi időközbeni áremelkedése folytán keletkezett kárként érvényesített öszszeg után a károsodás, illetve az áremelkedés bekövetkeztétől illeti meg a késedelmi kamat [Ptk. 301. § (1) bek., 306. § (3) bek., 310. §, 319. § (3) bek.]