Vigyázat, az ajtók záródnak!
Már magunk is unjuk az események részletezését, de hát; a Szombathely-Paks elődöntő fél perccel a vége előtt úgy zárult, hogy - egy vitatott ítélet nyomán - English (vendégspíler) föllökte Kálmánt (hazai irányító), mire Lakatos (hazai játékos) sprintet kivágva, hátulról megcsapta a csapattársa ellen vétkező kollégát, „egyebekben" pedig a pályára tóduló drukkerek megütötték Király László játékvezetőt. Noha a kosarasok „körmérkőzése" természetesen alapból elítélendő, a bíró bántalmazása a legsúlyosabb vétkek egyike; Sterbenz Tamás szövetségi főtitkár ezért is, illetve a korábbi hasonló esetek miatt is mondta azt, hogy „elfogyott a türelem".
Az MKOSZ-grémium nem is dönthetett másként; részint, mert - rendezési problémák és számos csarnok korszerűtlensége okán - a kelleténél gyakoribb a néző-játékos, néző-bíró „meccs" az NB I-ben, részint, mert a Falco visszaesőnek minősül. (Mellékbüntetésként a vasi egyletet további két zártkapus meccsre kötelezték, ám ezt az ítéletet a testület november 30-ig fölfüggesztette.) A kérdés már csak az: komoly büntetést kaptak-e most a szombathelyiek ahhoz, hogy a sportág egésze észbe kapjon? Egyáltalán: mit mondanak a bírók, akik az ősszel - munkakörülményeik javítása érdekében is - kéthónapos sztrájkot tartottak?
- Amíg Magyarországon nincs hatékony, a sportesemények rendbontásait pontosan szabályozó törvény, addig kedvező változást aligha remélhetünk; addig a balhéval, a verekedéssel, a más szórakozását elrontani kívánó nézőkkel nem lehet mit kezdeni - mondta lapunknak Szabó György, a Játékvezetői Bizottság elnöke. - Noha másik sportág, a példa jó: a korábban megannyi atrocitással terhelt Angliában precízen megfogalmazott paragrafusokat alkottak a labdarúgásban, azok nyomán pedig az apuka nyugodtan kimehet a kisfiával a meccsre. Hozzáteszem: az utóbbi években a hazai kosárlabdában nem hoztak komoly intézkedéseket, és amíg nevetségesen kicsi az esélye annak, hogy bármelyik randalírozó kemény büntetést kaphat, addig nincs is miről beszélni.
Szabó elmondta azt is: a múlt évben azért vállalta el a JB vezetését, hogy - hároméves programja révén - rendet teremtsen e területen; most annyit tehet, hogy a bajnokság végén, amolyan országos turné keretében párbeszédet kezdeményez a klubokkal, a vezetőkkel. A korábbi kiváló bíró közölte továbbá, hogy megfogalmazott egy, a többi csapatsportág játékvezető-főnökének küldendő levelet, amelyben - miután mindenütt akadnak hasonló jellegű problémák - közös föllépést sürget.
Megkerestük Király bírót is, ám ő elhárította a nyilatkozatot, mondván: nem lenne szerencsés megszólalnia az ügyben...
Amúgy Englisht, Kálmánt és Lakatost - tájékoztatott Sterbenz főtitkár - kedd délelőttre rendelték a fegyelmi testület elé. Nem lepődnénk meg, ha e trió már nem lépne föl a két csapat esti, paksi mérkőzésén...
Vígh bíró már feladta
Bíróverés legutóbb egy esztendeje, az Albacomp-Paks negyeddöntő nyitányán volt, amikor a házigazda csapat szimpatizánsai a lefújás után megtámadták a dr. Vígh Péter, Bodnár Péter, Kapitány Gellért hármast.
Akkor Vígh, a nemzetközi szövetség által is gyakorta foglalkoztatott játékvezető a Népszabadságnak így nyilatkozott: „Engem négyszer vágtak hátba, Bodnár Peti a tarkójára kapott. Ha össze nem is estem, mindenképpen megalázó volt a szituáció, és miután a kollégákkal átbeszéltük a történteket, úgy döntöttem: abbahagyom. Nekem sokkal fontosabb a családom, mint hogy ilyen zaklatott hétvégéim legyenek. Nem akarom, hogy a bíráskodásra rámenjen az egészségem. (...) Bátran állíthatom, hogy jó színvonalon vezettünk. Ennek nyomán pedig felvetődik a kérdés: mi történne akkor, ha hibáznánk? Megkéselnének?"
Az Albacomp akkor 730 ezer forintos büntetést kapott...