Sakkolimpia: a nyolcadik és tizennegyedik hely a magyaroké
A férfi csapatban - a torna honlapja szerint - Lékó Péter és Polgár Judit gyűjtötte be a teljes pontot, Almási Zoltán kikapott, Berkes Ferenc remizett. A végső győzelem a címüket megvédő örményeké lett.
"Kár, hogy akkor van vége az olimpiának, amikor kezdtünk belejönni, bár az is csoda, hogy ennyit kibírtam, hiszen Kramnyik egyik szekundánsaként nagyon elfáradtam a vb-döntőn, ezért is hagytam ki Drezdában az első partit." - mondta Lékó. "Szerencsére a játékomon nem látszott meg mindez, úgy érzem, mindent megtettem, amit lehetett és ahogy hallom, Borisz Gelfanddal együtt az első táblán a legjobb pontszerzők lettünk (10 játszmából mindketten 7,5-7,5 pontot gyűjtöttek - a szerk.). A nagyon erős és kiegyensúlyozott mezőnyben 15-20 csapatnak volt esélye, hogy bekerüljön a hatba, s mi, ha csak nüansznyival is, de lemaradtunk erről. Parányi szerencsével talán sikerülhetett volna."
"Ez az újonnan bevezetett lebonyolítási rendszer különösen nem kedvezett nekünk és az Ukrajna, de főleg az Egyesült Államok elleni vereségen ment el az esetleges dobogós helyezés" - értékelt Pintér József, a férfi együttes kapitánya. "Manapság már senki ellen sincs lefutott meccs, a kiegyenlített erőviszonyok mellett ráadásul akár egy-egy szarvashiba is becsúszhat, mint például ma Almásinak, aki eddigi remek mérlege után egy lépésben nézte el a vezérét. Polgár Judit teljesítményére pedig rányomta a bélyegét, hogy tüdőgyulladás után, újabb komoly torokgyulladással, antibiotikumokat szedve játszott."
A nőknél az első két táblán kikaptak a magyarok, de Mádl Ildikó és Rudolf Anna győzelme döntetlent ért. Az aranyérmet a grúzok szerezték meg a legutóbb győztes ukránok előtt.
"Jól kezdtünk, igaz nem különösebben erős csapatok ellen, és a nagyszínpadon, ahol a pillanatnyi állás szerinti két-két legjobb együttes játszhatott is szerepelhettünk" - mondta Horváth József, a női válogatott kapitánya. "Persze a svájci rendszer sajátosságából jöttek a legmagasabbra értékelt ellenfelek. A később olimpiai bajnok grúzok nem tudtak megverni minket, s az indiaiakat is legyűrtük, majd megkaptuk a már előre győztesnek kikiáltott kínaiakat, akik ellen nagy csatában véreztünk el úgy, hogy reális esélyünk volt a 2-2-re. Aztán beültünk a hullámvasútba. Végül még így is elérhettük volna a nyolcadik helyezést, ahova az előzetes erősorrend szerint tettek, de az utolsó fordulóban egy elvárt győzelem helyett épphogy kihúztuk remivel. De hát a sport már csak ilyen."
Eredmények
11., utolsó forduló:
férfiak: Magyarország-Fehéroroszország 2,5-1,5
Lékó Péter (2747 Élő-pont)-Szergej Zsigalko (2592) 1-0 Alekszej Alekszandrov (2617)-Polgár Judit (2711) 0-1 Almási Zoltán (2663)-Alekszej Fedorov (2584) 0-1 Andrej Zsigalko (2568)-Berkes Ferenc (2645) döntetlen
A végeredmény: 1. Örményország 19 pont, 2. Izrael 18, 3. Egyesült Államok 17,...8. MAGYARORSZÁG 16
nők: Magyarország-Üzbegisztán 2-2
Hoang Thanh Trang (2483 Élő-pont)-Nafisza Muminova (2240) 0-1 Olga Szabirova (2185)-Vajda Szidónia (2380) 1-0 Mádl Ildikó (2376)-Irina Gevorgyan (2179) 1-0 Nodira Nodirjanova (2118)-Rudolf Anna (2318) 0-1
A végeredmény: 1. Grúzia 18, 2. Ukrajna 18, 3. Egyesült Államok 17,...14. MAGYARORSZÁG 14
A 11 fordulós svájci rendszerű tornán a sakkolimpiák történetében először a meccspontok döntöttek (a győzelemért 2, a döntetlenért 1 pont járt), holtversenynél a táblapontokat, azaz az egyéni eredmények összegzését vették figyelembe.