Rátgéber, konyec
A moszkvai Szpartak üzletember-tulajdonosa az európai Szuper Kupa-győzelem után, a szerdai Euroliga-nyitány előtt közölte Rátgéberrel, hogy már nem ő szakvezető - ha akar, lehet másodedző... -, s bár a tréner fel volt készülve arra, „bármi, bármikor megtörténhet", e lépés kissé váratlanul érte.
- Ha május végén mondja Kalmanovics, hogy kösz szépen, ennyi volt az együttműködésünk, akkor abban nem lett volna semmi meglepő - említi lapunknak csomagolás közben, egykedvűen Rátgéber, akit bő hónapja a magyar női válogatott éléről ugyancsak elküldtek.
- Noha megnyertük az Euroligát, elődömet, Natalia Hejkovát is a topsiker után menesztette; ehhez képest a nyáron kedvezőbb kondíciókkal állapodtunk meg a folytatásról. A leváltásnak nem volt előzménye; se a masszőr, se az orvos tekintetén nem láttam, hogy baj volna, márpedig a beavatottak szeméből mindig kiolvasható, mi is az aktuális helyzet a klubnál. A lányokat, ahogyan láttam, szintén váratlanul érte a hír, legalábbis többen sírtak. Egyebekben a főnök nem tartozik nekem magyarázattal; máskor sem nagyon szokott indokolni.
Kalmanovics, az aktív, olykor a cserékbe (is) belekontárkodó elöljáró úgy egyezett meg a Pécsett anno iskolát teremtő Rátgéberrel, hogy az edző január elsejéig a Szpartak alkalmazásában marad, addig számottevő erejű riválishoz nem szerződik.
- Addig is pihenek, pontosabban inkább pótolom az eddig halogatott tennivalóimat: hogy csak kettőt említsek, a pécsi kosárakadémia és a phd-m alapját adó adatok rendezgetése ad munkát eleget.
Rátgéber utódja segítője, Pokey Chatman lett; a Brno elleni, 91:75-es Euroliga-meccsen is már az amerikai kolléga dirigált.
- A csapat már most erős, és a később csatlakozókkal még ütőképesebb lesz, így sorozatban negyedszer is megnyeri az Euroligát: ha valamit sajnálok, hát azt, hogy ezt már nélkülem teszi meg.