Rangidős uralkodónő a tenisz trónján
A német Kerber kisasszony korábban sem ismeretlen idegenként bukkant fel: fokozatosan lépdelt felfelé a grádicson.
A 2011-es US Open küzdelmeire a világrangsor 92. helyezettjeként érkezett, s ennek megfelelően meglepetésnek számított, hogy az elődöntőig menetelt. Szombat éjszaka, amikor a cseh Karolina Pliskova elleni nyertes aranymeccs (6:3, 4:6, 6:3) után „koronázási ünnepélyét” tartották, már nem számított szenzációnak a sikere.
Kerber Melbourne után New Yorkban is nyert Susan Mullane / Reuters |
Január elején a 10. volt a rangsorban, Grand Slam-trófeát még soha nem nyert. Mostanra már kettőt őriz, s – köszönhetően remek sorozatának – detronizálta a hatodik uralkodási időszakában 2013 februárja óta zsinórban 186 héten át világelső Serena Williamset.
Kerber az idén megnyerte az ausztráliai Grand Slam-viadalt és a US Opent, megvédte címét Stuttgartban, döntős volt Wimbledonban, a riói olimpián, valamint Brisbane és Cincinnatti szupertornáin, elődöntős Miami, Charleston és Montreal nagy versenyein. Aligha kétséges: megdolgozott a világelsőségért, jó kézbe került a királynői jogar.
Tapasztalt uralkodónője lesz a sportágnak. Hölgyek esetében korról nem illik írni, ám a tény, hogy 28 esztendősen immár ő a legidősebben debütáló rangsorelső (2001 óta az akkor 26 esztendős amerikai Jennifer Capriati tartotta ezt a rekordot). Egy második helyre azonban vélhetően sokkal büszkébb: a német teniszezők közül csupán példaképe, a kilencvenes években egyeduralkodónak számító Steffi Graf jutott el ilyen magasságokba.
A számítógépes világranglista 1975-ös bevezetése óta hét olyan női teniszező volt, aki karrierje során több, mint száz héten át vezette a WTA-rangsort: Steffi Graf (német) 377, Martina Navratilova (amerikai) 332, Serena Williams (amerikai) 309, Chris Evert (amerikai) 260, Martina Hingis (svájci) 209, Szeles Mónika (amerikai) 178, Justine Henin (belga) 117.