Pars "ezüstje": kemény fehérorosz háttérmunka

Ez vicc! - így kommentálta Pars Krisztián kalapácsvető azt az MTI-hírt, amely szerint a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) - december eleje helyett - csak január végén határoz a 2008-as olimpia vonatkozó döntőjében történt doppingesetekről. A szervezet nem indokolta az újabb halasztást.

Mint köztudomású: a pekingi játékokon Pars két fehérorosz kollégája, Vagyim Gyevjatovszkij és Ivan Tyihon - a vetélkedő második, illetve harmadik helyezettje - pozitív mintát produkált, a duó kizárása nyomán pedig az eredetileg negyedikként zárt szombathelyi atlétának ítélték az ezüstérmet. Ehhez képest a medált Pars azóta sem kapta meg, mivel a Fehérorosz Olimpiai Bizottság illetékesei - mindent megmozgatva az ügyben - megtámadták a döntést: a páros kizárásáról szóló december 11-i NOB-verdikt ellen a Sportdöntőbírósághoz fellebbeztek, majd "nekimentek" a beadvány elutasításának.

A fölöttébb furcsa és követhetetlen ügy kapcsán a Magyar Atlétikai Szövetség többször fordult panaszával a MOB-hoz és a NOB-hoz; utóbbi igazgatója, Howard Stupp szeptemberben - tehát bő évvel az eset után - arról tájékoztatta a hazai szövetséget, hogy a fehéroroszok doppingügye az olimpia vége felé pattant ki, ezért azzal nem a játékok alatt működő ad hoc testület, hanem az általános bizottság foglalkozott, s az ügy változatlanul a CAS-nál van.

- Sajnos semmilyen jogosítványunk nincs ennek az ügynek az előmozdítására - nyilatkozta lapunknak Csurka Gergely, a MOB sajtófőnöke. - Noha több fórumon is érdeklődünk, mi a pontos helyzet, a megkérdezettek csak a karjukat tárták szét, mivel azok után, hogy a NOB már rég meghozta a döntését, kizárólag a CAS hatásköre eljárni. És a CAS, ugye, független szervezet.

A Népszabadság értesülése szerint a decemberi időpont azért módosult, mert a fehérorosz kalapácsvetők ügyvédeinek egyike nem ért rá a jelzett időpontban... Ráadásul forrásaink szerint a szituáció korántsem olyan egyszerű, mint amilyen, mondjuk, a 2004-es játékok kapcsán Annus Adrián és Fazekas Róbert esetében volt. Tudniillik amíg "itt" egyértelműnek tetszett a tényállás (doppingvétség; mintavétel megtagadása), "ott" részint később derült fény arra, hogy Gyevjatovszkij és Tyihon mintája pozitív lett, részint a tesztoszteronszint-"túlemelkedés" igazi okának megállapítása roppant körültekintő elemzést igényel. És akkor arról még nem is beszéltünk, hogy a két lebukott versenyzőt elképesztően rafinált módszerekkel dolgozó ügyvédcsapat védi. Annak tagjai - egyebek között - kínai írásszakértőket is bevetnek, s olyasmikbe igyekeznek "belekötni", hogy akadt-e akárcsak néhány méter, amelynek során a pekingi labor dolgozói a levett mintákat nem kísérték, úgymond, hivatalosan... A CAS tehát igyekszik minél kevesebb támadási felületet adni, viszont még ez se nagyon indokolhatja a döntésképtelenséget.

- Nevetséges tartom az újabb halasztást - reflektált lapunknak Gyulai Márton, a MASZ főtitkára. - Újabb ismeretlen indokkal nyúlik tovább az ügy: ez a lassan másfél év az egész CAS szavahihetőségét, komolyságát, sőt, létét kell, hogy megkérdőjelezze. Az eljárás a sport szellemiségével köszönőviszonyban sincs.

Nehéz vitatkozni.

Most lesz-e ok az örömre?
Pars Krisztián Pekingben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.